Slovanistky na turnaji Ligy majstrov v Slovinsku

Futbalistky Slovana Bratislava sa od 7. do 13. augusta predstavia v kvalifikačnom kole ženskej Ligy majstrov. To pozostáva z desiatich štvorčlenných skupín. Každá skupina je samostatným turnajom, ktorý sa odohrá v jednom dejisku – domácom prostredí jedného z jeho účastníkov. Do ďalšej fázy súťaže postúpia iba víťazi jednotlivých skupín a najlepšie dva celky zo všetkých druhých priečok. Slovanistky vycestovali na turnaj do hlavného slovinského mesta Ľubľana, kde budú ich súpermi postupne cyperské Somatio Barcelona, bieloruský FC Minsk a domáca Olimpija Ľubľana. Pri tejto príležitosti sme sa zhovárali s hlavným trénerom žien a šéftrénerom ženského futbalu v ŠK Slovan Bratislava Martinom Masarykom.

 

Pán tréner, skúsme sa na úvod vrátiť k predchádzajúcej sezóne, v ktorej ženský tím Slovana Bratislava získal na Slovensku double a majstrovským titulom si zabezpečil účasť v Lige majstrov. Ako sa na ňu spätne pozeráte?

Vyhrali sme ligový titul, o ktorý sme bojovali až do posledného zápasu. V lige sme pritom stratili body iba pri jedinej prehre na ihrisku nášho úhlavného rivala Bardejova. Po štyroch neúspešných finálových súbojoch v rade sme konečne dokázali získať aj Slovenský pohár. Nemôžeme preto hovoriť o ničom inom, ako o úspešnej sezóne.

Udiali sa počas leta v kádri nejaké významné zmeny?

Prioritou bolo zastabilizovať káder, čo sa nám vďaka vynikajúcim podmienkam, ktoré v klube máme a dobre nastavenému systému, v ktorom pracujeme, aj podarilo. Výrazne sme sa posilnili najmä v defenzíve. Zo Slovácka, ktoré v uplynulej sezóne obsadilo v českej lige tretie miesto, sa nám podarilo získať vynikajúcu strednú obrankyňu Viktóriu Čeriovú. Druhou posilou je Denisa Mráziková, ktorá v predchádzajúcom ročníku pôsobila v ŠKF VIX Žilina. Obe hráčky majú veľkú kvalitu, do nášho systému môžu doviesť nové možnosti a verím, že budú obrovským prínosom. Z našej juniorky sme zase vytiahli talentovanú a poctivo pracujúcu útočníčku Patríciu Gašparovičovú.

Prezraďte nám ako prebiehala príprava, bola v niečom iná ako na bežný ligový ročník?

Príprava bola jednoznačne prispôsobená Lige majstrov, v ktorej sa stretneme s papierovo oveľa kvalitnejšími súpermi. V samotnom tréningovom procese sme sa zamerali na určité herné prvky, ktorými sa chceme prezentovať na európskom fóre. Počas tri a pol týždňového prípravného obdobia sme odohrali až šesť zápasov so zahraničnými súpermi. Program sme dievčatám nahustili z hľadiska hernej minutáže.

Na čo ste počas prípravy kládli najväčší dôraz?

Na obrannú fázu hry s jednoduchým prechodom do ofenzívy, aby sa dievčatá vyvarovali zbytočných strát lôpt a chýb, ktoré tak kvalitní súperi určite veľmi tvrdo trestajú.

Ako hodnotíte prípravné vystúpenia. Myslíte si, že ste dobre pripravení?

Stretli sme sa s kvalitnými celkami z Česka, Maďarska a Rakúska. Tieto vystúpenia nám ukázali viacero pozitív, ale taktiež aj vecí, na ktorých musíme stále pracovať. Verím, že tento tím je pripravený ukázať svoje možnosti.

Čo viete o vašich súperoch, máte ich dobre zmapovaných?

Videli sme na videozáznamoch vybrané zápasy všetkých troch družstiev. Snažili sme sa urobiť čo najlepšiu analýzu a ukázať dievčatám na čo si majú dávať pozor a na druhej strane nájsť slabiny protivníkov.

Akými zbraňami chce Slovan v Lige majstrov uspieť?

Nič iné ako tímovosť a kompaktnosť nám v aktuálnom stave nášho futbalu nezabezpečí pekné výsledky. Dievčatá musia ísť v každej jednej sekunde na sto percent a potom sa môže stať čokoľvek…

Máte už premyslenú taktiku a zostavy na jednotlivé zápasy?

Samozrejme, od prvého dňa letnej prípravy sme skúšali nový herný systém, ktorý sme prispôsobili aktuálnemu zloženiu hráčskeho kádra. Zatiaľ sa ukazuje, že by to mohla byť správna voľba. Zostavy mám už tiež premyslené, ale budeme musieť reagovať na aktuálny zdravotný stav hráčok.

Turnaj Ligy majstrov ste zhodou okolností hrali v Slovinsku aj pri vašej predchádzajúcej účasti v tejto súťaži pred dvoma rokmi. Skúste porovnať naše aktuálne družstvo s tým predchádzajúcim, jeho pripravenosť, ako aj silu súperov.

Pred dvoma rokmi to boli pre mňa ako pre trénera nové veci, nevedel som, čo môžem očakávať a ako budem reagovať na určité momenty. Do mojej trénerskej praxe mi turnaj Ligy majstrov dal množstvo cenných a nenahraditeľných skúseností. Nerád by som porovnával tím, ktorý máme teraz s tým spred dvoch rokov. Aktuálny káder by som ale označil za vyváženejší a skúsenejší, ktorý vie hrať rôznymi hernými systémami. Čo sa týka zloženia skupiny, myslím si, že papierovo máme omnoho ťažšiu skupinu ako pred dvomi rokmi. Už len z pohľadu, že vtedy sme boli žrebovaní z tretieho výkonnostného koša a zo štvrtého sme dostali papierovo slabšieho súpera ako sme boli my. Teraz máme dvoch súperov, ktorí sú po futbalovej stránke ďaleko pred nami. FC Minsk a Somatio Barcelona sú favoritmi našej skupiny a pobijú sa o postup. Verím, že proti domácemu družstvu Olimpija Ľubľana by to mohol byť vyrovnaný zápas.

Aké sú ciele Slovana v Lige majstrov?

Byť dôstojným súperom a vzorne reprezentovať náš klub a slovenský futbal. Ak by sa nám podarilo v dvoch zápasoch bodovať, bolo by to skvelé…

Aké má Slovan v novom ročníku ciele na slovenskej scéne?

Ciele sú u nás len tie najvyššie. Ale musíme sa koncentrovať na každý jeden zápas. Ak postupnými krokmi zvládneme každú jednu prekážku, tak na konci budúcej sezóny môžeme byť rovnako úspešní ako tomu bolo v uplynulej sezóne.

 

PROGRAM SLOVANISTIEK V LIGE MAJSTROV

Utorok 7. 8., 18:15 hod

Somatio Barcelona (Cyp.) – Slovan Bratislava

Piatok 10. 8., 14:00 hod

FC Minsk (Biel.) – Slovan Bratislava

Pondelok 13. 8., 17:00 hod

Slovan Bratislava – Olimpija Ľubľana (Slovin.)

Pridaj komentár