Šporar hráčom Sportingu Lisabon, Slovan potvrdil jeho prestup

Vedenie belasých po náročných rokovaniach súhlasilo s transferom Andraža Šporara do Sportingu Lisabon, ktorý je najväčší v histórii Slovenska.

Andraž Šporar pôsobil v belasom od začiatku roka 2018, vo všetkých súťažných dueloch dosiahol 60 presných zásahov a 17 asistencií. V ročníku 2018/19 strelil vo Fortuna lige 29 gólov, čím vyrovnal dovtedajší rekord súťaže a v prebiehajúcej sezóne je druhým najlepším strelcom Európskej ligy.

K prestupu sa v rozhovore pre klubový web vyjadril generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml., ktorý viedol rokovania so Sportingom.

Prečo ste sa rozhodli akceptovať ponuku Sportingu a súhlasili ste s prestupom Andraža Šporara?

Na začiatku zimnej prípravy som sa stretol s Andražom a otvorene sme sa rozprávali o jeho budúcnosti. Dal najavo, že jeho veľkou túžbou je prestúpiť do Sportingu, kde mu garantujú pozíciu útočníka číslo jeden. Počas uplynulého víkendu som odcestoval do Turecka, kde som sa stretol s hráčmi, realizačným tímom a chcel som si urobiť obraz o aktuálnom nastavení Andraža. Dospel som k záveru, že nastal správny čas na tento krok a je lepšie hľadať formu dohody než hráča nasilu držať. Rokovania prebiehali s viacerými klubmi, no Andraž túžil prestúpiť do Sportingu, preto sme sa rozhodli nájsť cestu ako dotiahnuť tento transfer. Cítili sme, že on sám potrebuje novú motiváciu, chce sa posunúť ďalej a pravidelne hrať pred plným štadiónom. My ešte tak ďaleko nie sme, i keď verím, že sa dočkáme obdobia, keď bude Tehelné pole pravidelne zaplnené a bude hráčov takéhoto formátu lákať do Slovana. Tento prestup pomôže Slovanu z pohľadu imidžu a postavenia v európskom futbale, pretože sme predali hráča do veľkého klubu, a taktiež samotnému Andražovi, ktorému sme chceli vyhovieť v túžbe urobiť ďalší krok vo svojej kariére.

Ako sa vyvíjali rokovania?

Rokovania boli veľmi náročné a dlhé, trvali takmer mesiac. Ako som už povedal, mali sme aj veľa iných ponúk či už z Premier League, francúzskej Ligue 1, zo Škótska, arabského sveta či Číny a v poslednom týždni sa ozval aj klub z La Ligy. Cieľom bolo predať hráča za viac než medializovaných 5,5 milióna eur, pričom jeho aktuálnu hodnotu som videl medzi 7-8 miliónmi eur, kam sme sa aj chceli dostať.

Môžete konkretizovať prestupovú sumu?

Zrealizovali sme najväčší prestup v histórii Slovenska. Fixná suma, ktorú zinkasujeme okamžite, predstavuje 6 miliónov eur. Vyjednali sme veľmi výhodné bonusy, na základe ktorých výsledná prestupová suma prevýši 7 miliónov eur. V zmluve je zakotvené, že v prípade budúceho predaja hráča obdržíme 10 % z prestupovej sumy. Čiže ak Andraž prestúpi v budúcnosti do ešte silnejšej ligy, bude mať Slovan desaťpercentný podiel z prestupovej čiastky, čo pri sumách, za aké Sporting predáva hráčov do zahraničia, môže pre nás predstavovať státisíce či možno aj milióny eur. Celková hodnota prestupu teda presiahne 7 miliónov eur a plus máme desať percent z ďalšieho predaja. Veríme kvalitám Andraža a som presvedčený, že tento model v podobe fixnej zložky, bonusov a potenciálneho budúceho príjmu je pre nás momentálne najvýhodnejší.

Takže prestup nie je len o okamžitom príjme financií, ale aj o zviditeľnení značky ŠK Slovan v Európe a v ďalšom raste klubu.

Chceme si v Európe vytvoriť na trhu určitú pozíciu a zviditeľniť značku. V takom prípade však musíme byť schopní predávať hráčov priamo do veľkých súťaží a kvalitných klubov. Aj tento prestup môže zdvihnúť hodnotu našich hráčov, zvýšiť kredit klubu i slovenskej ligy v Európe. V našom kádri je veľa ďalších kvalitných hráčov a som presvedčený, že v budúcnosti budeme mať vďaka tomuto prestupu na trhu lepšiu pozíciu a budeme sa rozprávať ešte o vyšších prestupových sumách. Po veľmi dlhej dobe predávame hráča priamo do veľkého klubu, Sporting je slávna značka a prešli ním hráči ako Cristiano Ronaldo, Nani či najlepší brankár posledných majstrovstiev Európy Rui Patrício. Andraža nekupujú ako náhradníka, ale prichádza tam v pozícii útočníka číslo jeden, čo bolo kľúčové pri jeho rozhodovaní o svojej budúcnosti. Mal by pravidelne hrávať v základnej zostave, čo môže byť pre nás zaujímavé aj z pohľadu desaťpercentného podielu na budúcom transfere, ak by sa dokázal posunúť do ešte kvalitnejšej ligy. Myslím si, že Andraž na to má a teším sa, že bude šíriť dobré meno Slovana aj v zahraničí, pretože v jeho životopise už bude zapísané, odkiaľ prišiel do Sportingu. Chápem, že správa o Andražovom odchode zrejme našich fanúšikov veľmi nepoteší, ale spoločne to musíme vnímať z pozitívnej stránky. Slovan sa vracia na európsku futbalovú mapu, dnes sa o nás pozitívne hovorí vo viacerých krajinách. Po titule a kvalifikácii do skupiny Európskej ligy sme splnili ďalší cieľ, ktorým bolo zrealizovať prestup hráča priamo do silného európskeho klubu. Som presvedčený, že to je správny krok, vďaka ktorému môžeme byť v budúcnosti ešte silnejší.

Každý hráč je nahraditeľný, avšak Andraž Šporar bol naozaj výnimočný. Čo teda bude nasledovať v období po jeho odchode?

Andraž odviedol v Slovane kus práce a pomohol klubu rovnako, ako sme my jemu pomohli opäť naštartovať kariéru. Prestupy patria k veľkému futbalu a hráčov predávajú aj tie najsilnejšie európske kluby. Kľúčové je, že kostra tímu zostáva pokope a v zime z kľúčových hráčov odchádza len Andraž, inak všetci zostávajú a pokračujú v Slovane. Čaká nás výzva, aby sme jeho góly nahradili, no som presvedčený, že aj túto náročnú úlohu dokážeme splniť.

Foto

Umožní tento prestup ešte posilniť súčasný káder?

Naším cieľom je mať v lete ešte silnejšie mužstvo než to, ktoré sme mali k dispozícii na jeseň. Základ pre naplnenie tohto cieľa je udržať kostru tímu pokope, čo sa nám zatiaľ darí a predĺžili sme zmluvy s viacerými kľúčovými hráčmi, ktorým by v lete vypršali pôvodné kontrakty. O hráčov bol a je enormný záujem, čo si pri rokovaniach o nových zmluvách logicky žiadalo navýšenie rozpočtu na uspokojenie ich finančných nárokov. Máme vytypovaných hráčov, ktorých budeme sledovať, aby sme boli pripravení urobiť tie správne kroky. V horizonte leta sa chceme posilniť na jednom, maximálne dvoch postoch, no musia to byť špičkoví hráči európskej úrovne. Týmito krokmi budeme chcieť zvýšiť naše šance na úspech v ďalšej edícii európskych pohárových súťaží.

Ako môžu do budúcna pomôcť aj samotní fanúšikovia, ktorí určite tiež túžia po tom, aby videli v drese Slovana čo najviac takých hráčov, ako bol Andraž?

Ak chceme byť schopní dlhodobo udržať takýchto špičkových hráčov, tak potrebujeme zaplniť Tehelné pole viac ako doteraz. Je to aj výzva pre klub, aby sme pracovali s fanúšikmi ešte lepšie a prilákali ich na štadión. Rovnako je to však výzva aj pre fanúšikov, veď aj sám Andraž povedal, že ak by na zápasy chodili pravidelne päťciferné návštevy bez ohľadu na súpera, tak by sa na svoju budúcnosť pozeral inak. Každý futbalista túži predsa hrať pred zaplneným štadiónom. A to vnímam z pohľadu budúcnosti ako kľúčové. Pokiaľ chceme hráčov takéhoto formátu v Slovane udržať, tak bez väčšej participácie fanúšikov je to nemožné. Finančné požiadavky špičkových futbalistov majú rastúcu tendenciu, čiže musíme zvyšovať rozpočet, aby sme ich udržali. Je to jednoduchá matematika. Čím je návštevnosť vyššia, tým rastie príjem do rozpočtu a výraznejšia divácka podpora môže pomôcť k lepším výsledkom a ďalšiemu rastu klubu. Vždy som bol k ľuďom úprimný a aj teraz hrám s otvorenými kartami. Nikdy sme neodnášali financie z klubu von. Keď teraz zinkasujeme šesť miliónov plus ďalšie bonusy, tak ich využijeme na ďalší posun a rast klubu a v horizonte leta aj na posilnenie kádra. Poviem to úplne otvorene – pokiaľ budeme mať na štadióne viac ľudí a položka zo vstupného bude tvoriť v rozpočte vyššie percento než doteraz, tak v budúcnosti možno ani nebudeme musieť predávať takéhoto hráča, pretože mu ponúkneme také podmienky a budeme ako klub na takej úrovni, že nebude mať dôvod zo Slovana odísť a naopak, bude tu chcieť zostať. Na splnenie tohto cieľa však musíme zvyšovať rozpočet i priemernú návštevnosť bez ohľadu na súpera. Len takto môžeme spoločne rásť, presne ako hovorí naše motto SPOLU SME SLOVAN. Týmto samozrejme nevylučujem budúce pohyby z kádra, len chcem zdôrazniť, že sa vieme dostať do ešte lepšej a výhodnejšej vyjednávacej pozície.

Foto

Prvé reakcie na príchod Andraža do Slovana v januári 2018 boli rozporuplné, no toto rozhodnutie sa postupom času niekoľkonásobne vyplatilo. Čo by ste mu na záver odkázali?

Ďakujem mu za všetko, čo pre Slovan odviedol. Myslím si, že tak ako sme my pomohli jemu, tak aj on pomohol nám. Veľa ľudí o ňom zo začiatku pochybovalo, no verili sme mu a ukázalo sa, že sme urobili správnu vec a Andraž sa veľkými písmenami zapísal do histórie klubu. Latku nasadil naozaj vysoko a jeho nástupcovia to nebudú mať ľahké, no veríme, že ho dokážeme adekvátne nahradiť. Ďakujem mu za všetky góly a úsilie a prajem mu všetko dobré. Budem ďalej sledovať jeho kariéru a verím, že sa mu bude dariť a splní si svoje sny. My ideme pracovať na tom, aby sme splnili tie naše. Andraž je na Tehelnom poli kedykoľvek vítaný.

Pridaj komentár