Storočnicu Slovana zdokumentuje dokumentárny film

V piatok 29.11. sa uskutočnila slávnostná premiéra dokumentárneho filmu 100 rokov klubu k storočnici ŠK Slovan Bratislava.

Belasé legendy si spolu s ďalšími pozvanými hosťami a hráčmi A-tímu v piatok ako prvé vychutnali unikátne filmové dielo. Dokumentárny film 100 rokov klubu v takmer hodinovej minutáži pútavou formou mapuje najvýznamnejšie okamihy storočnej histórie najúspešnejšieho slovenského klubu.

Už čoskoro bude na trhu dostupná limitovaná edícia filmu na DVD a USB. Film si budete môcť zakúpiť už na jednom z decembrových domácich zápasov ŠK Slovan.

Nie je ľahké zachytiť v jednej hodine toľko okamihov a úspechov, ktoré Slovan získal. Tvorcovia však aj vďaka historikovi Tomášovi Černákovi a bardovi slovenskej športovej žurnalistiky Jozefovi Kšiňanovi vytvorili plynulý príbeh, ktorý pútavou formou prevedie diváka celou históriou klubu.

Autormi filmu sú historik Tomáš Černák a projektový manažér ŠK Slovan Stanislav Kramarič, režisérom Martin Štetina.

Chceme sa poďakovať aj spoločnosti Niké, ktorá významne podporila tvorbu dokumentu i ďalším partnerom AL-KO, Proklima, Slovenské olympijské a športové múzeum a TA3.

„Som nesmierne rád, že pri príležitosti storočnice klubu uzrel svetlo sveta tento jedinečný dokument. Je to pre nás ďalší dôležitý okamih v rámci výnimočného roka 2019. Myslím si, že výsledok práce autorov je výborný a dokument zachytáva všetky podstatné okamihy histórie klubu. Keď sa po dnešnej premiére pozriem retrospektívne dozadu na úspechy, ktoré Slovan dosiahol, tak si ešte viac vážim, že môžem ovplyvniť budúci vývoj klubu a urobím maximum, aby sme v budúcnosti boli úspešní,“ vyhlásil pre oficiálny web klubový web generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml., ktorý zo svojej pozície podporil projekt dokumentárneho filmu.

S prvotným námetom prišiel Stanislav Kramarič, ktorý na spoluprácu oslovil historika Tomáša Černáka. „S Tomášom Černákom sme pôvodne plánovali vzdelávací projekt pre mládež Slovana, aby už aj tí najmenší od prípraviek vedeli, aký znak nosia na hrudi a pochopili, čo tento klub znamená pre slovenský šport. Keď sme mali projekt hotový, tak sme s Tomášom zostali na seba pozerať, že či nám to stačí, alebo sa pustíme do niečoho väčšieho. Začali sme s tvorbou filmového dokumentu a sami budete môcť vidieť výsledok. Verím, že sme na 55 minútach ukázali to najpodstatnejšie zo slávy Slovana Bratislava a diváci si odnesú pekný zážitok,“ povedal Stanislav Kramarič.

Na premiéru dokumentu boli pozvané legendy klubu, ktoré sa významne pričinili o jeho bohatú históriu. Medzi významné osobnosti patrí aj Alexander Vencel, ktorý v marci symbolicky otváral nové Tehelné pole. „Tvorcom dokumentu adresujem veľkú pochvalu. Som milo prekvapený, že v necelej hodine sú skutočne všetky významné momenty histórie klubu. Pre našu generáciu veľa znamená, ak si môžeme pripomenúť dosiahnuté úspechy a keď ich ešte aj vidíme na plátne, tak sa v čase vrátime o desiatky rokov dozadu a na záberoch si vychutnávame to obrovské nadšenie a krásne spojenie s fanúšikmi, ktoré nás sprevádza. Som veľmi rád, že tento dokument vznikol, je dôstojným pripomenutím storočnice. Hneď od soboty by sa mal film povinne premietať na našej Akadémii, aby hráči všetkých kategórií vedeli, aký klub reprezentujú,“ vyhlásil Alexander Vencel.

Na premiére sa zúčastnili všetci hráči A-mužstva spolu s realizačným tímom. Dominik Greif je rodený Bratislavčan a odchovanec Slovana, no aj on s nadšením hltal archívne zábery i dobové komentáre z našej histórie. „Dokument je doslova unikátny. Pre mňa to bolo prvýkrát, keď som si v rámci jedného celku mohol pozrieť celú našu históriu. Bol to úžasný zážitok a teším sa, že som pri tom. Toto dielo je poctou pre tých, ktorí sa pričinili o úspechy Slovana. Vidíme, že my sme teraz len malé súčasti všetkého, čím si klub prešiel. Myslím si, že aj náš aktuálny tím výkonmi dokazuje, že každý, kto je v Slovane, si to musí vážiť,“ vyjadril sa Dominik Greif.

FOTO: SKSlovan.com

Pridaj komentár