Čo dnes robí Szilárd Németh, bývalý hráč ŠK Slovan Bratislava?

Szilárd Németh patril v Slovane k obľúbeným hráčom, presadil sa v ňom už ako mladý hráč. Počas svojej kariéry vystriedal viacero súťaží, podarilo sa mu presadiť sa v Premierleague! Hral za: Alemannia Aachen (2006 – 2010), Racing Strasburg (2006), Middlesbrough FC (2001-05), Inter Bratislava (1999-01), MFK Košice (1997-99), Sparta Praha (1997), Slovan Bratislava (1992-97), KFC Komárno (1984-92). Podobne ako Pavol Sedlák a Ľubo Meszároš aj Szilárd prispel veľkou mierou k postupu na ME 21 i OH 2000. V seniorskej reprezentácii odohral 59 zápasov dal v nej 22 gólov.

Prečítajte si rozhovor, ktorý pre SlovanPositive poskytol Szilárd Németh.

Szilárd vy ste už ako 17 ročný nastúpili v sezóne 1994/1995 za A mužstvo ŠK Slovan Bratislava, ako si na to spomínate?

Sú to krásne spomienky! Bol som nesmierne rád, že tak mladý som dostal možnosť hrať s takými skvelými hráčmi, ako vtedy v Slovane hrali. Som rád, že som sa dokázal presadiť v takej obrovskej konkurencii.

 So Slovanom ste získali dva tituly, ktorý si ceníte viac?

Oba tituly si cením rovnako, na každý jeden mám príjemné spomienky. Hráči hrajú futbal preto, aby svojou hrou potešili divákov a získavali trofeje, preto hráme futbal.

Po troch rokoch v belasom drese ste prestúpili v mladom veku na pražskú Letnú, neľutujete dnes toto rozhodnutie?

Viete ako sa hovorí „Po vojne je každý generál“….V tom čase to bolo také,….že nebolo to moje rozhodnutie…

Počas Vášho krátkeho pôsobenia v Sparte vás viedol súčasný tréner ŠK Slovan – Jozef Chovanec, aký je to tréner?

Pán Chovanec vyrastal v tom prostredí, hral s väčšinou hráčov ešte ako hráč za Spartu. Atmosféra v kabíne bola taká domáca, kamarátska.

Ako by ste zhodnotili vaše účinkovanie v Sparte Praha?

Ja som to mal ťažké, mal som zranenie, prišiel som do Sparty ako legionár, chcel som pravidelne hrávať. To sa mi z úvodu nedarilo, odohral som iba osem zápasov. Preto, mi Július Rezeš ponúkol miesto v Košiciach, kde som mal možnosť pravidelne hrávať. Mne išlo o to, aby som hrával, keďže som bol mladý.

Po prestupe z Košíc ste sa vrátili do Bratislavy, hrali ste za miestny Inter, s ktorým ste podobne ako so Slovanom a Košicami získali titul, za ktorý z týchto klubov sa Vám hralo najlepšie?

Ja som Slovanista! Jednoznačne za Slovan, kde som vyrastal. Aj s Košicami a Interom som hral o trofeje, toto ma posúvalo v mojej kariére ďalej.

V roku 2000 ste získali ocenenie hráč roka na Slovensku, ako si ho ceníte?

Je to príjemný pocit, ocenenie mojej práce trénermi, funkcionármi, ľuďmi, ktorí rozhodli o tom, že som získal túto cenu.

Po zisku titulu s Interom ste prestúpili do Anglicka, vašim novým klubom bol FC Middlesbrough, mohli by ste nám priblížiť tento klub?

Boro hrajú pekný futbal, fanúšikovia boli výborní, v každom zápase nás hnali dopredu. V Anglicku som zistil ako funguje profesionálny futbal od A po Z! Úžasná skúsenosť po každej stránke.

Pomohol vám Vlado Kinder, ktorý hral za  Middlesbrough pred vami?

Nie, bol som hodený do vody, musel som plávať. Zisťoval som postupne, čo kde je za pochodu sám. Ani jazyk som nevedel moc dobre, aj keď som sa ho intenzívne učil predtým ako som prichádzal na ostrovy. Pôsobenie v Anglicku mi dalo strašne veľa.

Po skončení pôsobenia v FC Middlesbrough, ste posilnili francúzsky Strasbourg, stretli ste sa tu aj so Šaňom Vencelom ml.?

Nie, keď som prichádzal Šaňo už za domácich nehral. Napriek tomu na svoje pôsobenie vo Francúzsku mám len tie najhoršie spomienky, rozhodnutie ísť do Strasbourgu bolo veľmi zlé.

Svoju kariéru ste nasmerovali do Nemecka, kde si zahrali aj Bundesligu za Almennia Aachen, ako by ste zhodnotili anglickú a nemeckú ligu?

V Bundeslige som stihol odohrať iba dva zápasy. Prišlo zranenie (pľúcna embólia), ktoré mi nedovoľovalo odohrať viac zápasov. Viac som odohral v druhej Bundeslige. V Nemecku sa hrá viac útočnejší futbal ako v Anglicku, kde sa hralo viac fyzicky. Fanúšikovia tak ako v Aachene tak i v FC Middlesbrough boli skvelí, hnali svoje tímy dopredu, stáli pri nich! Zápasy boli vypredané.

Kariéru ste ukončili v Nemecku?

Áno, mal som  33 rokov, viacero zdravotných problém, bolesti, moje telo povedalo dosť, je mi ľúto, že som skrz zranenia nemohol odohrať viacej zápasov.

Po ukončení kariéry ste neuvažovali nad rozlúčkovým zápasom, či už doma v Komárne alebo na Slovane?

Myšlienku som takú mal, ale to sa na Slovensku moc nenosí. Neviem, či by o to mala liga alebo fanúšikovia záujem.

V kariére, či už za reprezentáciu alebo v kluboch ste dali veľa gólov, ktorý bol pre Vás pamätný?

Každý jeden gól je pre mňa cenný, jeden bol krajší druhý menej. Góly sú dôležité, som rád, že som nimi vedel pomôcť svojim tímom.

Vy ste hrali za Spartu, Slovan sa s ňou stretne vo štvrtok, čo by mohlo na Spartu platiť?

Dnešná Sparta je iná ako tá, keď som hral za ňu ja, tréner Chovanec tím pozná, verím, že niečo na nich vymyslí.

Čo dnes robí Szilárd Németh?

Pracuje ako skaut pre Manchester United a trénuje juniorov v Slovane Bratislava.

Ako ste sa dostali k ponuke robiť skauta pre Manchester United?

Keď som končil s futbalom, chcel som pracovať v ňom aj naďalej. Zaujímal ma mládežnícky futbal. Môj manažér Karol Csontó, mi predložil túto pracovnú ponuku. S Manchestrom som sa dohodol na zmluve, sadli sme si.

Ktorých hráčov sledujete?

Mám na starosti mladých hráčov na Slovensku, Česku, Maďarsku a Rakúsku.

Juniori Slovana si vedú celkom dobre, majú niektorí šancu presadiť sa aj vyššie?

Predošlá sezóna nám nevyšla podľa predstáv, nemali sme moc hráčov. Do tímu prišlo sedem mladých chalanov z dorastu, niektorí ostali z minulého kádra, niektorí sa vrátili z hosťovaní. S Ondrejom Krištofíkom sa nám podarilo dať dokopy dobrú partiu hráčov. Či sa presadia je priskoro hovoriť, všetko majú vo vlastných rukách.

V ostatnom čase vedenie Slovana rozhodlo o užšej spolupráci medzi A tímom a junioromi, ako to vnímate?

Som týmto rozhodnutím nadšený, ja osobne túto myšlienku vítam. Hráči majú väčšiu motiváciu na sebe pracovať, veríme, že naša spolupráca bude dobre fungovať. Sme však iba na začiatku.

 foto zdroj: premierleague.com

Pridaj komentár