Dinamo Riga vs. HC Slovan Bratislava 1:0 sn ( 0:0 , 0:0 , 0:0 – 1:0 )

HC Dinamo Riga: Sedláček (Deslauriers) – Genoway, Redlihs, Sotnieks, Jerofejevs, Cibulskis, Augstkalns, Jurčina – Darzinš, Skvorcovs, Wilson, Redlihs, Džerinš, Cipulis, Videll, Indrasis, Bukarts, Hossa, Meija, Bicevskis.

HC Slovan Bratislava: Backlund (Janus) – Mihálik, Sersen, Nagy, Tičar, Jeglič – Baranka, Brejčák, Ružička, Nedorost, Netík – Sigalet, Štajnoch, Vondrka, Surový, Bartovič – Luža, Lunter, Bližňák, Rachůnek

Rozhodca: Belov, Vasiľjev – Aľjošin, Morozov.

Strely: 26:28  Vylúčenia: 7:6 Presilovky: 0:0  Oslabenia: 0:0

Kanadská posila do bránky na domácej strane začala duel iba ako náhradník. Slovan podobne ako Riga si uvedomovali vážnosť dnešného zápasu. Slušne zaplnená hala hnala svoj tím dopredu. Po krásnom spracovaní Ružičkovej prihrávky sa do dobrej šance dostal Nedorost, ale svojho krajana Jakuba Sedláčka neprekonal.  Slovan mohol vyhrávať. Prvú presilovku hralo Dinamo, Slovan sa v oslabení do šance. po strela Laca Nagya trafil brvno Sedláčkovej brány. Disciplína, to je kameň úrazu belasých, v krátkej dobe musel ísť na trestnú lavicu Nedorost. Backlund musel riešiť dve šance Rigy. Slovan sa v prvej tretine väčšinou musel brániť pri svojich oslabeniach, v ktorých  ich držal pozorný Backlund. Surového strela v oslabení Sedláčka moc nevystrašila. Bartovič vzápätí nasmeroval svoju strelu do Sedláčkovej lapačky, hoci po pravej strane mu korčuľoval Lunter, ktorý skočil z trestnej lavice. Taktická hra z oboch strán pokračovala, diváci v prvej tretine vďaka brankárom na oboch stranách gól nevideli.

Prostredná tretina zápasu sa niesla v tom istom duchu ako prebiehala prvá.  Belasí dostali príležitosť hrať v početnej výhode, po sekaní na Surového, ale podobne ako Riga, ani Slovan svoju možnosť nevyužil, navyše poriadne neohrozil Sedláčka. Riga si vytvorila  dve dobré možnosti, ale Backlund bol na svojom mieste.  Nebezpečne Sedláčka zamestnala Nedorostova formácia, Ružička a po ňom aj Netík mohli otvoriť skóre. Aktívny Ružicka v druhej svojej šanci stroskotal na domácom brankárovi. Ku koncu tretiny rozhodcovia nevideli jasný faul so zdvihnutou hokejkou na Sigaleta, ale o pár sekúnd podrazenie na Nagya už áno. Slovan dostal možnosť hrať v početnej výhode .Šachová partia pokračovala, mierne navrch mali v druhej tretine Lotyši, ale gól v nej nepadol.

Tretiu tretinu začali belasí dohrávanou presilovou hrou, v ktorej  si Slovan vytvoril tlak, ale skóre sa nemenilo. Matikainen prehodil k Tičarovi Nagya, Vondrka sa vrátil do prvej formácie.  Svojou aktivitou si Tičarov útok vykoledoval presilovku po faule na Nagya. Predtým ale Daržins v dobrej šanci neprekonal Backlunda. Presilovku Slovan vôbec nehral dobre, nedostal sa v nej ani do pásma, nevystrelil na Sedláčkovu bránu. Diváci nevideli moc atraktívny útočný hokej. V ojedinelej šanci  sa ocitol Netík, ktorý obral o puk Jurčinu, ale Sedláčka neprekonal. Po Tičarovom priťuknutí nebezpečne vystrelil Vondrka. Slovan bol strelecky v poslednej časti aktívnejí, ale gól nedal. Zápas sa skončil po futbalovom výsledku 0:0, a išiel do predĺženia.

V ňom dostal Slovan šancu hrať presilovú hru, Jurčinov krošček mal Slovan možnosť potrestať vo výhodnej presilovke 4v3.  Slovan presilovku hral staticky bez striel na Sedláčka.  V druhej polovici presilovky dobre vypálil Baranka, v úplnom závere presilovky mohol rozhodnúť Tičar. Riga sa ubránila. V úplnom závere predlženia trafila Riga žrď, navyše Vondrka dostal dve minúty.

Samostatné nájazdy začal Slovan, Ružička nedal, Džerinš minul, Netíkov blafák vytlačil Sedláček nad, Videll prestrelil krajana Backlunda, Tičar nedal, druhý bonusový bod tak získalo Dinamo.

Hlas  trénera a hráčov k zápasu zdroj hcslovan.sk

Petri Matikainen: „Pre nás to bola ťažká noc, vedeli sme o kvalitách Rigy, ktorá vyhrala predchádzajúce dva zápasy. Nehrali sme podľa našich predstáv hlavne v prvej a druhej tretine. V tretej tretine bolo vidieť isté zlepšenie, no v riadnom hracom čase ani v predĺžení, kde sme mali aj výhodu presilovky sme bohužiaľ gól nestrelili.  Zásluhu na bezgólovom stave majú aj obaja gólmani, ktorí chytali vynikajúco. O výsledku rozhodol napokon jediný gól v samostatných nájazdoch.“

Žiga Jeglic: „Bol to dosť ťažký zápas. Dinamo hrá v tejto fáze súťaže podstatne lepšie, ako začiatkom októbra, keď sme ich dvakrát porazili. Vybehli na nás tvrdo, vytvorili si dobré príležitosti, aj vďaka presilovkám v prvej tretine. My sme hrozili iba z protiútokov. Každou tretinou sme sa postupne zlepšovali. V predĺžení sme mali veľkú príležitosť zápas rozhodnúť pri presilovke 4:3, ale ich brankár – rovnako ako náš – bol po celý zápas vynikajúci. A tak sa rozhodlo v náš neprospech až v nájazdoch.“

Ivan Baranka: „Prvá tretina bola z našej strany veľmi zlá. Mali sme slabý pohyb, nevyhrávali sme súboje. Z toho rezultovali naše vylúčenia a súper mal výraznejšiu prevahu. Od druhej tretiny sa zápas postupne vyrovnával, šance sa striedali na oboch stranách, aj my sme sa dostali k hre v početnej výhode, škoda, že dnes nám presilovka veľmi nefungovala. Na druhej strane, brankár zachytal opäť výborne, ale tie nájazdy nám jednoducho v tejto sezóne zatiaľ nevychádzajú. Sám som mal dve dobré šance rozhodnúť, pri prvej sa strela odrazila od žŕdky mimo, pri druhej som sa snažil trafiť odkryté miesto bránky, ale nevyšlo to.“

Michal Sersen: „Dnes sme zostali v hre po 40 minútach najmä vďaka Johanovi (pozn.: Backlundovi), ktorý pochytal neskutočne veľa šancí. V závere zápasu sme mali aj my nejaké príležitosti na skórovanie, ale bohužiaľ sme ich nepremenili a zápas prehrali v nájazdoch.“

8 thoughts on “Taktický boj o každý milimeter ľadu pre Rigu

• 20. novembra 2014 at 21:15

Jeden bod je malo. Cca v polke sezony stracame na PO 5 bodov a netreba pisat o co sa bude hrat v domacej serii. December bude strasidelne tazky hoci hrame skoro vsetko doma, nevyzera to ruzovo.. :-/
    Backlund – klobuk dole, za prve dve tretiny neraz podrzal (uz stvrty zapas v rade) a dnes k tomu pridal dva zakroky z rise snov.
    Nasa hra je plna nesebavedomia, aspon tomu chcem verit skor ako ze na viac nemame. Co je vsak chyba ze sme nerozhodli od tretej tretiny, kedy domaci smerom dopredu neexistovali (okrem tyce pred najazdami), my sme sance mali, ale aj Sedlacek vychytal jasne sance.

• 20. novembra 2014 at 21:21

mali sme vyuzit tu presilovku v predlzeni….tam sa asi lamal chleba, take prilezitosti jednoducho treba zvladat a zapas vyhrat!

• 20. novembra 2014 at 21:23

Alebo este skor v poslednej tretine a bolo by to za tri. V hentej presilovke sme minutu uplne presustrovali a v druhej Sedlacek teda riadne vychytal, jeho cisla na to ze hra za Rigu nemusia byt nahodne..

• 21. novembra 2014 at 12:12

Takto (keďže opäť nemôžem komentovať najnovší článok, píšem to sem):

Ak by teraz prišiel do Slovana Wayne Gretzky, alebo Mario Lemieux v plnej sile, kondícií a najlepších rokoch, tak by Slovan chytil Play-off len tak-tak, na poslednú chvíľu.

• 21. novembra 2014 at 16:24

Vcera v Rige strasidelne cele….od zaciatku do konca od obrancov po utok.Jedine co zachranilo bodik je Backlund v brane.Nepochopim vecne prehadzovanie utokov este aj pocas zapasu…..a opetovne vratenie sa k subojom v rohoch ihriska a pretlacanie sa okolo mantinelov.Jednoducho Slovan nema hracov na rohove suboje az na 2-3 vynimky,co je ubohe.strelba niekde zaspala a ked uz niekto vystreli tak netrafi branu.Presilovky okate bez prekvapenia,nikto pred branov.
    Ja len dufam ze vcera to bol len nejaky zadrhel na ceste do play off.
    Doma chceme aspon 9 bodov lebo inokedy ich uz neziskaju.
    slovan forewer.

• 21. novembra 2014 at 18:47

Presne, tuto „rohovacku“ si mozu dovolit hrat hraci typu Radulov, Artjuchin a pod., ktori na to maju parametre a dokazu sa z rohu pomaly, chraniac si puk, dostat az pred branku, alebo vytvorit golovu sancu pre spoluhracov naviazanim dvoch superov, ale nie tie pidispendlitka, co mame v time.

Mame velky problem: drviva vaecsina hracov v Slovane nedosiahne v kombinacii rychly-technicky-silny-dobre strielajuci viac, ako jednu vlastnost. Najviac z tej kombinacie (tri vlastnosti) ma imho Nagy: (relativne)rychly-technicky-dobre strielajuci. Zvysok hracov si nazoaj nesiahne na viac ako jednu z uvedenych vlastnosti.