Akonáhle sa urovná ekonomická stránka, bude to skvelý klub na výbornej adrese

Vedenie HC Slovan pred dvoma týždňami odvolalo z postu hlavného trénera Miloša Říhu. Dôvod? Viaceré média vyčítali českému kormidelníkovi zastaralé tréningové metódy. Nemal mužstvu čo dať. Kabína si po jeho odchode vraj uľavila. „Som dôsledný v tom, aby sa úlohy plnili, čo niektorým hráčom vadí,“ hovorí pre iSport Miloš Říha. Nie, nesťažoval sa, iba priblížil svoj pohľad na hokej. Prečo je potreba v KHL viac makať,  prečo chcel dostať svojich hráčov do totálnej únavy už na začiatku prípravy.

Miloš Říha vydržal na lavičke belasých dve sezóny a časť tejto aktuálnej. Raz postúpil s mužstvom do play off. Minulý rok po stíhacej jazde belasí skončili pred bránami vyraďovacej fázy. Vedel s mužstvom pracovať. Tento rok sa tím skladal až na poslednú chvíľu. „Keď ten prvý rok neboli peniaze, tak neboli. Všetci stáli na jednej strane, že do toho pôjdeme, pobijeme sa,“ spomína  päťdesiatosemročný tréner.

Aktuálny ročník bol iný, horší. „Akonáhle začnú v kolektíve vznikať medzery, ide to ako rakovina. Tá napadne jednu bunku a všetko ide ďalej, rovnaké to je keď to prenikne do celej kabíny. Trénovať mužstvo, ktoré vám neverí, taký tím, ktorý má neustále nejaké pripomienky a výhovorky, miesto toho, aby zabrali, je ťažšie, ako trénovať tím, ktorý nemá peniaze, ale chce pracovať,“ hovorí v rozhovore.

Nesťažoval sa, že do Slovana prišiel vo chvíli, kedy nemal peniaze, že mu ublížil Peter, či Pavol: „Bol to dobrý výber, v Slovane to mám hrozne rád. Najužšie vedenie rozumie hokeju, robí preňho všetko, držalo slovenský hokej, Slovan. S tým som nemal problém. Akonáhle sa urovná ekonomická stránka, bude to skvelý klub na výbornej adrese.“

Sám vie, ako to s ním je. Keď niekde skončí, hneď sa nájde zástup ľudí, ktorý začne kázať, aký je, čo všetko urobil zle, kde nemal pravdu: „Vždycky trenér z tímu odíde, každého to čaká. Ale o žiadnom sa nehovorí tak, ako o mne. Pozrite sa, teraz odišiel z Českých Budějovíc Stavjaňa, rieši si či trénoval zle? Rieši sa nikto iný? Ale ak niekde skončím ja, hneď sa všetko rozoberá, prichádzajú príbehy.“

Na staré trénerské metódy si po odchode zo Slovana posťažoval Jakub Valský, ktorý skončil v belasom drese predčasne. „Neuráža ma to. Ak by mi toto povedal napríklad pán Dovalil z fakulty, ktorého rešpektujem, tak sklopím uši a poviem, že má pravdu. Ak by som od ľudí jeho typu počul, že mám zlé metódy, ani o tom nebudem diskutovať. Ale, že mi to povie hráč, ktorý vyskočí jednu sezónu a chce si diktovať?“

O svojich metódach hovorí:„Bojovať sa s tým dá iba prácou, tak že sa znovu postavíte na lavičku, vezmete tím a budete presvedčovať hráčov, že podstata je v kvalitnom tréningu. Pozrite sa teraz na Litoměřice v prvej lige, tu vidím dosť mladých hráčov, korí chcú trénovať, tvrdo na sebe pracovať.  Tu je ten smer, nie v tréningu, ktorý trvá do tridsať minút. V práci. Ak chcete trénovať silu alebo rýchlosť, musíte mať niečo v sebe. Keď nemáte, aj tak rýchlosť a sílu nespravíte. Ak chcete pôsobiť v KHL, ktorá sa hrá štyrikrát v týždni, tak čas ukáže, aká cesta je správna. Tam vás čaká pät zápasov vonku na tripu, dva zápasy v priebehu dvoch dní. Nesmiete v tej chvíli plakať a vravieť, že nevládzete“.

Z tejto cesty v KHL nemôžete podla jeho slov uhnúť. „Jednoducho sa musíte zaťať,  prekonať sa. A ak nie, skončíte. Toto vychádza z charakteru, ktorý si na začiatku sezóny overíte a pripravíte. Mužstvo tam dostanete do obrovskej krízy ťažkým tréningom a vidíte charakter hráčov, či schopní v tej chvíli ešte mužstvo potiahnuť. Pretože presne do tej fázy sa v sezóne na tripoch a množstvom zápasov dostanú, budú unavení fyzicky i psychicky. Toto je mi vyčítané a niektorým hráčom sa to nepáči. Ale čo je na tom zle? Chystám tím na to, čo príde.“ uzatvára bývalý tréner Slovana.

 

One thought on “Akonáhle sa urovná ekonomická stránka, bude to skvelý klub na výbornej adrese

Pridaj komentár