Helsinki očami našich fanúšikov (FOTO)

Sobota, 15. november 2014 a začiatok výjazdu, fanúšikov HC Slovan Bratislava za svojim klubom do krajiny tisícich jazier. Menšie skupinky sa zgrupovali už od šiestej ráno na bratislavskom letisku. Napriek skorému času, sú ľudia skôr nabudení ako neprebudení, na každom badať mikiny, dresy čí šály svojho klubu. Organizačne, od Verných Slovanu tiež zvládnuté, každý obdržal lístok, niektorí šál a hor sa do Boeingu 737-400 spoločnosti Air Explore.

Po niečo vyše dvojhodinovom a bezproblémovom lete pristávame na letisku Vantaa, ktoré sa nachádza na periférii Helsínk no doprava smerom do centra bola výborne pokrytá, napriek krkolomným, ba až nezapamätateľným názvom miest sme sa ani raz nestratili. Čo sa týka cien lístkov, najvýhodnejšie, čo môžem odporučiť je dvojdňový-celodenný, platný po celých Helsinkách za 18€, inak by človek potulujúci sa mestom dopravu riadne preplatil.

V centre Helsínk panovala denná teplota okolo 2-3 stupne Celzia, no tá pocitová bola pre nás niekde po nulou. Vydávame sa okukať nejaké pamiatky, no narážame len na kostolíky, či sochy, ovšem za krátky čas sme toho veľa pochodiť nestihli. Najviac ma zaujalo miesto priamo pri mori, či prístavy. Množstvo rôznych lodí, čistota a veľká zima, teda po fínsky asi kossanen. Medzi dvomi prehliadkami mesta sa všetci piati ubytovávame v Hoteli Ava a opäť sme milo prekvapení. Za 6-miestny apartmán v troch izbách po dve postele sa platilo 150€, no na izbe nikomu nič nechýbalo. Celkovo sme v hoteli Ava boli iba jednou z troch skupiniek z Bratislavy. Avšak od iného fanúšika sme počuli aj negatívnu recenziu na iný hotel neďaleko toho nášho.

Večer sa vydávame opäť na pamiatky a neskôr sa najesť a pozrieť miestne podniky, ktorých tu bolo viac než dostatok. Končíme v pube Stone’s s ďalšími fans Slovana. Po hodnej chvíľke čakania na pivo a oveľa väčšej na jedlo sa konečne dočkáme, no ako naschvál inak veľmi príjemná obsluha pivo rozleje na zem a o minútku na to dopláca jej kolega krasokorčuliarskym pádom, nesúc hamburgery- Ak si správne pamätám, 6 pív a 5 burgerov náš vyšlo okolo 135€, podobné ceny panujú v celom meste. Čo sa týka konzumácie, aspoň porovnateľné ceny s tými slovenskými sme nenašli, ak nerátam kávomat. Na hotel sa poberáme pred druhou v noci z Chelsea Pubu asi polhodinovou chôdzou, keďže na nočný autobus sme si netrúfli.

V nedeľu už tiahneme na Hartwall Arenu, pri ceste k nej nás prekvapujú skaly obklopujúce výstup k tejto modernej a veľkej aréne. Vstup je naozaj bezproblémový, prehliadky o čosi máličko väčšie ako v Slovanft Aréne. Pred sektorom hostí 306 je pripravený fanshop, okrem nejakých domácich suvenírov, napr. aj čiapka Teemu Selänneho, sú vyrobené spomienkové tričká k zápasu, Jokerit – Slovan v cene 15€, ktoré išli u našich fanúšikov na dračku. Hokej popisovať nebudem, napokon každý máme vlastný názor. Som však veľmi milo prekvapený a aj hrdý na fanúšikov Slovana. V našom sektore nebolo žiadne rozdeľovanie, aspoň väčšinu času všetci fandili a to za akéhokoľvek stavu, sme podľa môjho názoru vytvorili dôstojnú atmosféru. Po prehre 1:2 nám prídu hráči poďakovať za podporu, my ich zborovo odmeňujeme potleskom a pokrikmi.

Po hokeji sa fanúšikovia rozliehajú každý po svojich cestách pred ukončením krátkeho zájazdu a neskôr sa stretáme na letisku, kde od naplánovaných 1:00 v noci s miernym oneskorením opúšťame Helsinki. V Bratislave pristávame po 125 minútovom a opäť bezproblémovom lete.

Na záver, fínska reč je pre našinca absolútnou nič nehovoriacou hatlaninou z čoho si akiste každý spravil neraz riadnu srandu, no za tie dva dni sme nestretli nikoho s kým by sa nedalo dohovoriť po Anglicky.

Slovanu česť, tešíme sa na ďalší výjazd.

Autor: Martin Vanko

Foto: Iveta Kollárová, Ivana Šimková

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=“thumbnails“ theme_id=“1″ gallery_id=“80″ sort_by=“order“ order_by=“asc“ show_search_box=“0″ search_box_width=“180″ image_column_number=“5″ images_per_page=“30″ image_title=“none“ image_enable_page=“1″ thumb_width=“180″ thumb_height=“90″ gallery_name=“Helsinki“ thumb_click_action=“undefined“ thumb_link_target=“undefined“ popup_fullscreen=“0″ popup_autoplay=“0″ popup_width=“800″ popup_height=“500″ popup_effect=“fade“ popup_interval=“5″ popup_enable_filmstrip=“1″ popup_filmstrip_height=“70″ popup_enable_ctrl_btn=“1″ popup_enable_fullscreen=“1″ popup_enable_info=“1″ popup_info_always_show=“0″ popup_enable_rate=“0″ popup_enable_comment=“1″ popup_hit_counter=“0″ popup_enable_facebook=“1″ popup_enable_twitter=“1″ popup_enable_google=“1″ popup_enable_pinterest=“0″ popup_enable_tumblr=“0″ watermark_type=“none“ watermark_link=“http://web-dorado.com“]

One thought on “Helsinki očami našich fanúšikov (FOTO)

Pridaj komentár