Juhoameričania v Slovane

V úvode 90. rokov patrili belasí k špičke na futbalovej mape bývalého Československa. Dokumentuje to federálny titul zo sezóny 1991/1992, ako aj dve druhé miesta v ročníkoch 1990/1991/ a  1992/1993. V Slovenskej lige Slovanisti pridali v ďalších rokoch tri tituly v rade. V tomto období prichádzali hráči ako Ladislav Pecko,  Alexander Vencel ml., Tomáš Stúpala, Vladimír Kinder, Ondrej Krištofík, Peter Dubovský a mnohí ďalší, ktorí za Slovan hrali srdcom. Postupne, keď títo hráči odchádzali do zahraničia, Slovan sa začínal obzerať po zahraničných posilách z Južnej Ameriky.

Medzi prvými do Bratislavy prichádza Fábio Nigro. Futbalista vzrastom menšej postavy, na ihrisku neprehladnuteľný. Po odchode Petra Dubovského do Realu Madrid nosil číslo 10. Dominoval v rozohrávke, veľa gólov dával najmä z priamych kopov. Hral srdcom, čo ocenili hlavne fanúšikovia Slovana, ktorí si ho obľúbili. Fábio na Slovan nikdy nezabudol, viackrát sa po skončení futbalovej kariéry na Slovensko vrátil, aby sa stretol so svojimi bývalými spoluhráčmi.

Krátko po Nigrovom odchode zo Slovana, Slovan angažoval mladého Brazílčana Luisa Fábia Gomesa. Šikovný útočník pomohol Slovanu k titulu v ročníku  1995/1996 a 1996/1997, kde spolu so Szilárdom Némethom tvoril útočný dvojzáprah. V Slovane však dlho nehral. Po úspešnej sezóne prestúpil do Trnavy.

93927-slovan5-nestandard2

K ďalšej akvizícii z Južnej Ameriky patril v roku 2008 Argentínčan Julio Cesar Serrano. Defenzívny stredopoliar, ktorého Slovanu odporučil Fábio Nigro. Serrano prišiel v priebehu sezóny, okamžite sa stal nepostrádateľným členom základnej zostavy. Aj keď mal som Slovanom podpísanú zmluvu do roku 2011, pre zdravotné problémy s kolenom sa dohodol na predčasnom ukončení kontraktu. Podobne ako Nigro, aj on patril k obľúbencom.

Juhoamrická enkláva sa v sezóne 2008/2009 rozšírila o ďalšie dve mená z Brazílie. Zo Senca prišiel útočník Rogério Márcio Botelho, ktorý mal skúsenosti zo Slávie Praha. V Slovane sa vážnejšie nepresadil. Spolu s ním prišiel pred sezónou 2008/2009 aj záložník Diogo Pires, ktorý patril posilám klubu. Pričinil sa o titul po dlhých desiatich rokoch.

Krátko po postupe Slovana do skupinovej fázy Európskej ligy v ročníku 2011/2012,  sa v belasom drese objavil Brazílčan José Zé Vitor. Reprezentant „kanárikov“ do 20 rokov v Bratislave dlho nepobudol. Počas tréningu sa zranil, Slovan sa s ním dohodol na predčasnom ukončení spolupráce.

V Slovane pôsobí Nicolas Ezequiel Gorosito. Ten sa na Slovensku obajvil  v roku 2011, keď hrával za Senicu. Po ročnom pôsobení na Záhorí sa sťahoval do Bratislavy, aby hneď vo svojej prvej sezóne v belasom drese oslavoval titul. Severne od Južnej Ameriky sa nachádza ostrovný  štát Trinidad a Tobago, z ktorého pochádza útočník Slovana Lester Peltier. Do Slovana prišiel z Trenčína, kde patril k najlepším strelcom mužstva. V Slovane sa mu na predošlé úspešné sezóny nepodarilo nadviazať.

FOTO : ČTK

Pridaj komentár