Zámorskí hráči sa osvedčili, tvrdí Miloš Říha

Nová sezóna 2017/2018 sa blíži. Aké ciele si kladie Miloš Říha a čo nás čaká v príprave? Aj to sa dozviete s rozhovoru, ktorý priniesol oficiálny web klubu.

Ako trávite čas v období mimo hokeja?

Samozrejme, momentálne mám viac času pre seba, na oddych a relax po sezóne vyplnenej cestovaním a záťažou spojenou so zápasmi. Sledoval som tiež dosť často hokej. Zameral som sa na vyvrcholenia súťaží na Slovensku, v Česku, v KHL, v iných európskych ligách. Pozorne taktiež sledujem prípravy reprezentácií na blížiaci sa svetový šampionát, neušiel mi ani turnaj MS do osemnásť rokov na Slovensku.

Zaujali vás niektorí hráči zo stretnutí, ktoré ste videli?

V prvom rade som si všímal hokejistov HC SLOVAN, ktorí posilnili jednotlivé mužstvá. Zaujímali ma ich výkony, akou hrou sa prezentujú, keďže v kluboch na základe svojej kvality mali patriť k lídrom. Rovnako ma zaujali aj iní hokejisti, ktorí na seba v stretnutiach dokázali upriamiť pozornosť a mohli by byť prospešní pre naše potreby v KHL.

V ročníku 2016/17 sa tímu nepodarilo postúpiť do playoff, na čo by sme sa mali v novej sezóne viac zamerať?

V nadchádzajúcom ročníku sa musíme čo najviac sústrediť na štart súťaže, pretože ako sme sa sami presvedčili, naháňať body v závere tak kvalitnej ligy, akou je KHL, je nesmierne ťažké. Naše kroky smerujú k tomu, aby sme pre Slovan šiestu sezónu v KHL odštartovali dôležitými bodovými zápismi už v jej úvode. Takisto sa spolu so športovým manažmentom budeme snažiť poskladať tím čo najskôr, aby sa mohol spoločne pripravovať od samého začiatku a vyhli sme sa tak výraznejším zásahom do mužstva.

Káder Slovana staval aj na hráčoch zo zámoria, boli ste s nimi spokojný? 

Myslím si, že hokejisti z Kanady a USA sa nám v tíme osvedčili. Patrili k lídrom mužstva, čo sa týka bodov i herne. Boli ťahúňmi defenzívy i ofenzívy, v rozhodujúcich fázach zápasov sme sa na nich vedeli spoľahnúť. Verím, že sa s niektorými z nich dohodneme na pokračovaní v Slovane. Chceli by sme, aby tvorili jednu z prvých dvoch formácií. Výčitku môžem mať jedine ku gólmanom, od ktorých sme v kľučových zápasoch očakávali lepšie výkony.

Ako vidíte brankársky post v novom ročníku KHL?

Barry Brust má platnú zmluvu, patrí k miláčikom bratislavských tribún. Žiaľ, v zložitých situáciách, kedy sme od neho chceli väčšiu podporu, nás dostatočne nepodržal. Verím však, že aj táto sezóna bola pre neho ponaučením a podobných excesov sa vyvaruje. K Barrymu hľadáme vhodného adepta. Momentálne je to všetko vo fáze riešenia. Ideálne by bolo, aby sa ním stal slovenský brankár. Tretím by mal byť ako po minulé roky talentovaný mladík.

Budete v mužstve pracovať s väčším počtom slovenských hokejistov?

Chceme mať v tíme väčšiu skupinu Slovákov, o ktorých sa budeme vedieť oprieť a stanú sa dôležitými hráčmi Slovana v novom ročníku KHL. Verím, že niektorí z nich ukážu svoje kvality a vypýtajú si miesto v elitných formáciách. Šancu dostanú aj mladší chlapci. Z nich by sme radi zapracovali do mužstva tak ako vlani konkurencieschopných hokejistov, použiteľných pre reglementom určené ročníkové limity. V novej sezóne sa to bude týkať ročníkov narodenia 1998 a 1999.

Zostanú nezmenené pozície vašich spolupracovníkov v realizačnom tíme?

Vedenie klubu by rado posilnilo tieto pozície pri mužstve. Nemôžem byť v tejto chvíli konkrétnejší, no je pravdepodobné, že príde k určitým zmenám ešte pred štartom spoločnej prípravy.

Viete už prezradiť náčrt plánu letnej prípravy? Zameriate sa v nej na vaše osvedčené veci, či pridáte aj isté novinky v tréningovom procese?

Niektoré dátumy počas letných mesiacov sú už dohodnuté. Trénovať chceme od prvého povoleného termínu na základe športového reglementu KHL, malo by ísť o 3. júl. V tréningoch príde oproti posledným dvom rokom k určitým zmenám. Mali by sme trénovať menej, no o to intenzívnejšie a efektívnejšie. Začiatok by mal patriť tréningom na suchu, v druhom týždni by sme pridali ľad a v nasledujúcom cykle by sme na domácom štadióne radi zohrali úvodný prípravný duel. Čaká nás tiež augustový turnaj v Nemecku, kde budú štartovať aj ďalšie dva tímy KHL Dinamo Riga a Viťaz Podoľsk. Proti ruskému súperovi by sme sa mohli predstaviť aj v pre nás známom Maribore. Následne sú rozpracované zhruba štyri zápasy, dva doma a dva vonku. Celkom by sme do ostrého začiatku základnej časti KHL chceli odohrať 9-10 prípravných zápasov.

Pridaj komentár