Kopni si, kto môžeš

Ako hovorí jedno staré slovenské príslovie: „Cudzie pšeno oháňa a jeho vlastné vrabci zobú.“ Polemika ohľadne hokejovej nominácie na ZOH naberá na obrátkach. Už včera sme písali o tom, že hejty na Slovan neutíchnu nikdy, nech sa deje čokoľvek. V piatok sa v médiách stalo presne to, čo sme predpokladali. Hoci sa vedenie HC zachovalo veľmi korektne a žiadnym spôsobom nekomentovalo neúčasť jeho hráčov na ZOH v Pjongčangu. Opäť si pomôžeme príslovím: „Znes radšej ty krivdu, akoby si ju mal robiť.“ Niektoré osobnosti slovenského hokeja si však neodpustili rýpnuť do do klubu napriek tomu, že ten žiadnym spôsobom „nevyplakával“ nad nomináciou trénera Craiga Ramsaya. Alebo niekoho iného?

Otáznik na konci vety nie je náhodný. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že na zimnú olympiádu boli nominovaní hráči, ktorých kanadskému koučovi niekto podstrčil. Samozrejme nie všetkých. Ale vyjadrenie Ľubomíra Sekeráša pre denník Plus 1 deň hovorí za všetko: „Teší ma, že Richard Lintner im to ukázal. Aspoň sa môže ešte viac usmievať.“  Bývalý slovenský reprezentačný obranca sa azda ani nechcel takto prerieknuť, ale stalo sa. Môžeme sa teda iba domnievať, že na anti-agendu riaditeľa Pro-Hokeja Richarda Lintnera voči Slovanu „skočili“ aj iní. A nejde len o Slovan, ale aj KHL. Július Hudáček zrejme rovnako doplatil na to, že pred sezónou prestúpil do tímu hrajúceho druhú najlepšiu súťaž sveta. Nepovolať Čajkovského si už realizačný tím nedovolil, to by bolo zrejme priveľké sústo.

Nech sa na celú situáciu pozrieme z každého uhla, niečo tu smrdí. Zvolením prezidenta SZĽH Martina Kohúta do funkcie sa každý jeden fanúšik hokeja nazdával, že bude lepšie. Ale je to naozaj tak? Škriepkam a žabomyším vojnám na zväze nie je koniec, fraškou sú posledné udalosti. V Tipsport Lige  zmenili termín prestupov na 1. marec, ten následne Kohút vetoval. Reagovala Banská Bystrica a neuvoľnila trénera Országha pre potreby reprezentácie. Bolo otázkou času, kedy sa na internetových fórach objavia diskusie a názory, ktoré budú hovoriť o tom, že za všetko môže Slovan. A primitivizmus niektorých „odborníkov“ naozaj nesklamal.

„Celý Slovan je od veci. Nech sa radšej vráti do extraligy. A nech všetci, čo ho dotujú, dávajú radšej peniaze na extraligu, aby sa skvalitnila. A môžu podporiť aj našu univerzitnú ligu. To bude mať aspoň nejaký osoh. Nepôjde to aspoň do bezodnej diery,“ znie ďalší z „bonmotov“ Sekeráša. Sme radi, že tieto slová vyslovil podporovateľ Lintnera a jeho megahypergalaktickej ligy. Ale tá sa predsa skvalitňuje každým týždňom, niekedy máme pocit, že dokonca každou hodinou. Veď viac slovenských brankárov na pozícii jednotiek ako v Tipsport Lige je iba v Čechách. A to je slušná štatistika nie?

Okrem brankárov pôsobí u našich západných susedov množstvo hokejistov, ktorí tam utekajú aj pri sebelepšej ponuke. Prečo teda nehrajú najvyššiu slovenskú súťaž? Prečo je v Banskej Bystrici viac legionárov ako Slovákov? Hovoríme prosím pekne o majstrovi. A takýchto príkladov by sme mohli nájsť viac.

Nechceme dávať siahodlhé odkazy nikomu, bolo by to hádzaním hrachu o stenu. Ale myslíme si, že je naozaj načase nechať Slovan Slovanom. Ten si ide svojou cestou a ak by niekto nevedel, má aj svoju vlastnú juniorku i prípravku. Mládež i talenty si teda vychováva. Otázne je, v čí prospech, keď majú byť jeho hráči ignorovaní pre potreby reprezentácie len pre niekoho ješitnosť a osobnú pomstu. Zverenci Eduarda Zankovca dali všetkým pár hodín po zverejnení nominácie každému jasný odkaz víťazstvom v Soči. Zdôrazňujeme, že nad tímom, ktorý v sezóne dvakrát ozbíjal hviezdami nabitý Petrohrad. A zdôrazňujeme, že s dvanástimi Slovákmi v zostave, pričom dvaja zápas rozhodli…

Pridaj komentár