Päť postrehov zo zápasu s Torpedom Nižnij Novgorod

Slovan po Minsku zdolal aj Torpedo. V porovnaní s utorňajším duelom sme neboli svedkami až tak pekného zápasu, ale rovnako napínavého. Čo je najdôležitejšie, oba majú prívlastok trojbodový, víťazný! Do zápasu už nezasiahol Juraj Valach, ktorého v pozícii siedmeho obrancu nahradil Lukáš Kozák. O absencii viacerých hráčov na strane Torpeda sme písali v preview, treba poznamenať, že na ľade ich absenciu nebolo tak cítiť, nahradili ich iní, nemenej kvalitní hokejisti.  Vianočné dresy tentokrát priniesli Slovanu šťastie. Belasých v základnej časti čaká na domácom ľade už iba päť zápasov.

1946

Pre mnohých iba číslo, ktoré môže vyjadrovať rok narodenia, prípadne dátum udalosti. Pre Torpedo Nižnij Novgorod je rok 1946 a dátum 26.12.výnimočný. Práve v tento deň sa datuje vznik založenie tohto klubu! Oslavu 69. výročia účinkovania klubu si hráči a vedenie Torpeda predstavovali úplne inak. S prehrou 0:3 určite nerátali. Slovan síce predčili na vhadzovaniach 32:30, keď dominovali v tejto disciplíne hlavne počas svojich presiloviek, ale to im body a ani góly neprinieslo. Treba dodať, že od úvodu vysunuli svoj forčeking, v hre 5v5 boli prví pri puky, viackrát zatlačili Slovan. Pri hre 4v4, keď bol za faul na Nedorosta vylúčený Pepeľajev a za údajné filmovanie aj Václav, nepustili belasých do šance. Meter, ktorým posudzujú muži v pruhovanom filmovanie nie je vždy rovný. Svoje by o tom mohol rozprávať Tomáš Surový, ktorému faul za držania viac ako kvalitne prifarbil faulovaný hráč Novgorodu. Toto Surového nenechalo chladným, za protesty si vyslúžil osobný trest. Na druhej strane sa nevylučovalo.

Vianoční oslávenci

Svoje narodeniny počas Vianoc oslávili dvaja naši hráči. Priamo na Štedrý deň oslávil svoje 27. narodeniny, miláčik bratislavských tribún Žiga Jeglič.  Na Štefana oslávil 26.narodeniny Tomáš Kundrátek. Zatiaľ čo prvý menovaný si dal spolu s darčekom pod stromček k sviatku aj tri body zo zápasu s Minsku, Tomáš oslávil svoje výročie trojbodovou výhrou nad Torpedom. Obaja si v stretnutí vytvorili po dve strelecké príležitosti. Akcii Žigu Jegliča s Rokom Tičarom zatliaskal aj Miloš Říha, ktorý sa neraz kriticky vyjadroval na ich hru. Jeglič v zápase predviedol svoju všestrannosť, keď viackrát vybojoval stratený puk, vytvoril spoluhráčom šancu, či vyviezol puk do bezpečia. Kundrátek síce v zápase nebodoval, ale  strávil na ľade najviac minút, dovedna 20:26. Svoje miesto v obrane si zastal.

Brustova nula

Barry hlási návrat do formy. Odchytal posledné dva víťazné zápasy, v ktorých sa veľkou mierou pričinil o zisk mimoriadne dôležitých bodov. Na jeho štýl a klepanie si hokejkou o betón pred každým vhadzovaním sme si už zvykli. Brust, ale dokáže v zápase vždy niečim novým zaujať. Miloš Říha často nadával na jeho vybiehanie a rozohrávku, ktorá býva občas riskantná. Proti Torpedu si zavaril v druhej tretine, keď na jeho vybehnutie za bránu a následnú rozohrávku dobre zareagoval Potapov, ktorý okamžite prihrával svojim spoluhráčom pred bránu. Barry stihol situáciu vyriešiť, keď včasným návratom medzi tri žrde zabránil gólu. Okrem spomínanej situácie chytil aspoň šesť čistých gólov. Keď ho v stretnutí už súper prekonal, gólu zabránili dobre postavené tyčky, ktoré za jeho chrbtom zvonili dovedna dvakrát. V prvej tretine si zobral puk z poza brány, aby poslal prihrávku na Skokana krížom cez svoje obranné pásmo. V zápase zatiahol povestnú roletu, bol vyhlásený za najlepšieho hráča stretnutia na strane Slovana, pripísal si tretie víťazstvo v sezóne s nulou.

Kvalita na úkor kvantity

Boli stretnutia, v ktorých Slovan svojho súpera prestrieľal, z ľadu však odchádzal porazený. Každý zápas je iný, svedčí o tom aj prvé vzájomné meranie síl týchto súperov z 10.11, kde Torpedo zdolalo Slovan 5:3, ale Slovan ho strelecky predčil v pomere 28:25. Vtedy to bol zápas o prvej tretine, ktorú Slovan nezvládol, prehral ju 0:3. Odveta Slovanu vyšla, nevyhral síce prvú tretinu 3:0, ale celý zápas týmto výsledkom. Znie to neuveriteľne aj je to tak, Slovan viedol po prvej časti 1:0. Na bránu súpera v nej vystrelil iba štyri strely. Hneď tá prvá skončila v sieti. Slovan napokon vyslal na súperových brankárov 19 striel, tri prešli za ich chrbát. Treba dodať, že z tých 19 striel boli viaceré nebezpečné, „smrdeli“ gólmi. To, že má kvalitnú strelu Cam Barker, o tom sa presvedčili viacerí brankári. Na hre Torpeda pri oslabení bolo vidno, že bránili Barkera, aby nemohol od modrej nebezpečne vystreliť. Raz sa im ho nepodarilo ubrániť, čo Cam pohotovou strelou využil. Pridal k prihrávke aj gól, čím sa stal najproduktívnejším obrancom celej KHL! Pred druhým Mattom Robinsonom má jednobodový náskok, a to odohral o štyri duely menej!

Malého nahradil menší

V modernom hokeji dominujú postavou veľkí brankári. Tí svojou obrovitou postavou a výstrojom dokážu zakryť celú bránu. Torpedo sa touto zatiaľ nevydalo. Na súpiske má trojicu brankárov, dvaja merajú 183 cm, tretí 180. Do bránky sa postavil ešte iba 22-ročný Maxim Aľapkin, pre ktorého ho to bol vôbec druhý duel v tomto ročníku! Možno si Rusi mysleli, že na Slovan to bude stačiť, nakoľko dohrával posledný víťazný zápas nad SKA (6:5 pp). Treba povedať, že za 28.minút , ktoré strávil na ľade veľa práce nemal. Zo šiestich striel skončili až dva v bráne, najmä tá prvá Kašparova ide na jeho vrub, pri Barkerovej strele bol bez šance. Nahradil o tri centimetre nižší Proskuriakov, ktorý bol zamestnanejší ako jeho predchodca.Ten si pripísal 12 úspešných zásahov, nestačil iba na pohotové zakončenie Pavla Skalického.