Päť postrehov zo stretnutia s HK Soči

Druhý domáci zápas, druhé víťazstvo. Ako sme už v preview spomínali tento duel bude pre Slovan mimoriadne náročný, o čom sme sa mohli presvedčiť na vlastné oči. Po tesnom výsledku 3:1, ktorý Skalický pečatil gólom do prázdnej brány si Slovan napokon vybojoval tri body. Tento duel by sme mohli pokojne nazvať ako šesťbodový. Slovan ho k spokojnosti svojich fanúšikov zvládol. Prvýkrát sa mu podarilo zdolať v KHL HK Soči.

Znovuzrodený Švarný, nebojácny Luža

Pri pohľade na vstup do sezóny v podaní Ivana Švarného je vidno obrovské zlepšenie oproti predošlému ročníku. Nielenže sa zlepšil v obranných činnostiach, ale aktuálne vedie tabuľku strelcov v kabíne Slovana a s tromi gólmi sa radí medzi najlepšie skórujúcich obrancov celej KHL. Tri presné zásahy má na svojom konte aj Koltsov. Základom úspechu býva presná strela z prvej, túto činnosť Ivan počas letnej prípravy veľmi zlepšil, pre porovnanie, vlani sa Švarnému podarilo zaznamenať iba jediný gól. Pôjde v Barkerových šľapajach?  V obrane sa herne zadarilo mladému Lužovi, ktorému v stretnutí veľmi pomohol otvárací gól. Začal si viac veriť, predviedol zopár ukážkových stretov, len tak ďalej Patrik.

Špecialisti v početných výhodách

V hokeji platia nepísané pravidlá. Jedno z nich hovorí:“Ak nevyužije mužstvo presilovku 5v3, nezaslúži si vyhrať.“ Slovan mal takúto príležitosť v prvej polovici úvodnej časti. Nestáva sa často, že súper pyká v krátkom čase za vyhodenie puku. Hráčom Soči sa to „podarilo“, čo mohol, možno aj mal Slovan lepšie využiť ako využil. Prvým dvom päťkám sa skórovať nepodarilo, až prišla na rad tretia, kedy Luža otvoril skóre. Aj druhý gól belasých padol v početnej výhode. Hráči Soči sa nenechali zahanbiť a tak isto zaznamenali gól v presilovke 5v3. Čo je ale v ich prípade zaujímave,  z počtu deviatich strelených gólov zaznamenali až osem v presilovkách. Na porovnanie so Slovanom, ten má na konte z 13 gólov takmer polku z presiloviek 6.

Dobre hrajúci tretí útok

Až na prvú tretinu, máme za to, že Slovan a jeho niektorí hráči nemali svoj deň. Prvé dve formácie neukázali to, čo napríklad v pondelok. Okrem iného v nich absentoval Jeglič. Zápas po bolestivom nestrelení nedohral Viedenský. Hokej je však kolektívny šport, raz zaberie jedna formácia inokedy iná. V zápase so Soči bolo najviac vidno útok Valský-Zigo-Kubalík. Dokázali súpera zatlačiť, vytvoriť si šance. Mali prsty pri Lužovom góle. Sami mohli ďalšie pridať. Najmä smoliar Zigo, ktorý sa v druhej tretine dostal na os pred Barulina, jeho pokus minul jeho svätyňu. Gól na tri jedna, bol pre hru s vysokou hokejkou po konzultácii s viedorozhodcom neuznaný. Kundrátek nahadzoval puk, ten tečom do brány upratal Valský. Jakubovi pomohol jeho gól proti Torpedu, na ľade si viac veril, príkladne pomohol aj v obrane. Škoda, táto päťka by si gól zaslúžila, a mohla definitívne zlomiť odpor súpera. Ten hrýzol až do samotného konca stretnutia.

Brust je späť

Aj napriek víťazstvu nad Novgorodom, ukázal Miloš Říha pred zápasom proti Soči na Barryho Brusta. Ten sa predstavil v nových bielych betónoch, v prvej časti veľa práce nemal. Od druhej tretiny bol v plnej permanencii, likvidoval jednu šancu hostí za druhou. Divákov dostával do varu, tí ho za skvelé zákroky odmenili hlasitým „Barry Barry“. Brust vyriešil viacero komplikovaných situácii, oproti iným zápasov viackrát radšej pred rýchlou rozohrávkou uprednostnil prikrytie a podržanie puk. Hráči mohli prestriedať. Keď už bol v zápase prekonaný, zachránila ho dobre postavená konštrukcia brány. Ani on nestačil na perfektne zakončenú presilovku hostí 5v3, keď Maxwell zakončoval do prázdnej brány. Zaslúžene bol vyhlásený za hráča zápasu.

Nie vždy vyhrá lepší

To je známe klišé, o ktorom by Slovan mohol z ostatných zápasov minulých ročníkov napísať knihu. Tentokrát sa šťastie usmialo na belasých, ktorí základ k úspechu položili v prvej tretine. Súpera prestrielali 17:7, no zvyšok stretnutia patril až na pár zábleskov hosťom z olympijského mesta. Slovan sa dopúšťal častých nepresných prihrávok, komplikoval si situáciu v rozohrávke, čo bolo vodou na mlyn pre Soči. Tí zvýšili aktivitu, viac hrali v tretine Slovana, čoho výsledkom bola ich strelecká aktivita vyjadrená pomerom 26:39. Slovan dokázal vystreliť na bránu súpera za dve tretiny iba 11-krát! Napriek streleckej prevahe odchádzali hráči súpera z ľadu porazení.