Päť postrehov zo zápasu proti SKA Petrohrad

V  piatok HC Slovan nestačil na favorita z Petrohradu, ktorému podľahol 0:5. Hráčov Slovana pri nástupe privítal orol Nixon, ktorý bol svedkom slávnostného predzápasového nástupu, keď hymny oboch krajín zahral orchester. Stretnutie proti SKA bolo v Bratislave v aktuálnej sezóne prvýkrát vypredané. Podobne ako v stredu proti Lokomotivu, hráči po prehranom zápase poďakovali fanúšikom za podporu čestným kolečkom.

Obetaví brankári

Chytať proti SKA Petrohrad nie je ľahké. Vývoj zápasu rozhodol o tom, že v bránke Slovana sa objavili obaja brankári.Možno prekvapujúco dostal v bráne pred Mazancom prednosť Štěpánek, ktorého hráči Petrohradu z jeho pôsobenie v tomto slávnom klube poznajú. V prvej tretine sa zapotil, napriek tomu dvakrát lovil puk zo svojej brány. Keď v úvodných sekundách druhej časti inkasoval po prvej strele hostí na jeho bránu, tréner Zankovec ukázal na Mazanca. Ten vyriešil viacero gólových príležitostí hostí. V tretej časti navyše predviedol dva super zákroky, keď zabránil istým gólom. Pocítil aj tvrdosť strely súpera do masky, po ktorej padol na ľad.

Profesori z Petrohradu

O tom, že Petrohrad je kandidát na Gagarinov pohár nie je tajomstvo. Jeho hráči na ľade ukázali, prečo suverénne vedú ligu. Zohratosť, rýchlosť v akej si posúvali puk na ľade bola znakom kvality v ich podaní. Slovanu nedovolili prvých deväť minút ohroziť brankára Koskinena. Na ukážkovú akciu v desiatej minúte Štěpánek nestačil zareagovať. Presilovky hrali až na jednu s ľahkosťou. Slovan možno až kruto inkasoval gól na 0:4 z hokejky Vojnova. Ten najprv zostrelil Hrnku, aby sa mu odrazil puk na hokejku, využil otvorený priestor a tvrdou strelou nedal Mazancovi šancu. Boli však pasáže, kedy to hráči SKA preháňali s disciplínou, ktorú hlavní rozhodcovia ponechali bez povšimnutia.  Najmä v prvej časti jasná hra s vysokou hokejkou na Řepíka od Ketova, sekania na Desprésa, či Eberta.., ponuka na vylúčenie súpera bola pestrá. Ak by rozhodcovia vylučovali, belasí by sa dostali do dlhej presily o dvoch hráčov, keďže trestnú ľavicu v tom čase zahrieval Maltsev.

Smola v koncovke

V prvej tretine Slovan vyslal na Koskinenovu bránu tri strely, hoci mal výhodu presilovky, jeho pokusy išli mimo bránu. Vo zvyšku zápasu sa Slovanisti postupne osmelili, Koskinen musel viackrát zasahovať. Počas oslabenia SKA Fínsky obor reflexívne vyrazil tečovaný puk od Genowaya. Dobre vykryl priestor aj pri nájazde dvojice Řepík-Kašpar. V tretej časti sa položil na zem, keď zneškodnil tutovku z hokejky Viedenskému. Ten sa pri tomto pokuse zranil, v zápase už nepokračoval. Slovan si zaslúžil aspoň čestný gól. V úplne samom závere sa do gólových možnosti postupne dostali Skalický, ktorý v nájazde trafil Koskinenov betón, doraziť puk nedokázal ani Sádecký.

Úspešnosť na vhadzovaniach

Boli zápasy, kedy Slovan zlyhával na vhadzovaniach, čím musel bojovať o pásmo najmä počas presiloviek. Proti Petrohradu v početných výhodách boli úspešní, čím mohli obrancovia okamžite strieľať na bránu. Málokedy sme videli tak čisto vyhrané buly ako tomu bolo v piatok. V číselnom vyjadrení Slovan uspel 37-krát, súper iba 20-krát, čo je takmer dvojnásobný rozdiel. Už tradične sa darilo trojici Viedenský, Sádecký, Genoway, ku ktorým sa pridal aj Šťastný. Proti slabším súperom, by Slovan mohol z úspešných vhodzovaní ťažiť.

Skalického bitka

Pavol Skalický sa spolu s Andrejom Štastným často púšťajú do ostrých súbojov v bránkovisku. Tentokrát v tretej časti prišlo k potýčke medzi Skalickým a Tichonovom. Ten útočníka Slovana najprv zo zadu narazil na mantinel. Reakcia Skalického na tento skutok nenechala dlho čakať. V bitke s Tichonovom si počínal suverénne, poslal svojho súpera na ľad, aby súboj vyhral po technickom K.O. Divákov dostal do varu, tí boxerskú vložku ocenili skandovaním jeho mena. Pre Skalického to bola druhá bitka v KHL, pred dvomi rokmi zviedol pästný súboj s ruským obrancom Paninom z CSKA Moskva.