Päť postrehov zo zápasu s FK Dukla Banská Bystrica

Ako zvykne hovoriť jedno porekadlo: „Po hodoch, býva bolenie brucha“. Pred zápasom s Banskou Bystricou sme boli zvedaví, či si Slovan udrží svoj gólový apetít aj v  tomto zápase. Po víťazstvách 4:1 nad Senicou a 6:3 s Myjavou sa belasí dostali z negatívneho skóre  na pozitívne 42:41. Čakalo sa, že s poslednou Banskou Bytricou, ktorej pred zápasom odrátali ďalšie tri body, si ligové skóre ešte vylepšia. Opak bol pravdou, po najtesnejšom víťazstve 1:0 si Slovan  zabezpečil povinné víťazstvo. Slovanu v útoku chýbal Adam Zreľák, jeho absenciu bolo na ihrisku cítiť.

Oneskorený výkop

Stretnutie sa malo začať o 19.00. Už samotný pohľad na hráčov Slovana, ktorí sa ešte päť minút pred zápasom rozcvičovali napovedal, že  stretnutie sa o 19.00 nezačne. Pár minút  po 19-tej hodine z tunela začali prichádzať náhradníci. Vzápätí na hraciu plochu prišli aj samotní aktéri zápasu. Pred samotným výkopom sme boli svedkami milej udalosti. Svoje 70. narodeniny v nedeľu 17.5. oslávi jedna z legiend klubu – Ľudovít Zlocha. Pamätníci si pána Zlochu pamätajú z bazilejského finále v PvP proti slávnej Barcelone, v ktorom belasí triumfovali po výsledku 3:2. Okrem toho sa so Slovanom dvakrát tešil z titulu majstra Československa  (1969/1970 a 1973/1974). Ku krásnemu životnému jubileu prajeme pánovi Zlochovi všetko najlepšie.

20150516_190435

Rozohrávka od brankára na krátko

Vo viacerých ostatných zápasoch Slovana sme si všimli, že brankári takmer vôbec nerozohrávajú novú akciu dlhým výkopom, ale krátkou rozohrávkou na svojich obrancov. Založia tak postupný útok svojho tímu. V zápase proti Banskej Bystrici sa viaceré zaujímavé šance začínali od Krnáča. Na ľavej strane si svoju premiéru v základnej zostave odkrútil Filip Oršula. Ten nielenže prihral na jediný gól v zápase, ale spolu s Čikošom na ľavej strane hýril aktivitou, vytváral šance pre svojich spoluhráčov. Postupnú rozohrávku miesto dlhých nákopov chválime.

Gorositov nový post

Už pri návrate Martina Dobrotku do Slovana sme rozoberali jeho nový post. Bývalý tréner Slovana – Jozef Chovanec postavil Martina Dobrotku do stredu ihriska, kde mal hrať defenzívneho stredopoliara. Dobrotkovi sa na novej pozícii moc nedarilo, po príchode Dušana Tittela s Ladislavom Peckom na lavičku belasých, sa  posunul na pravú stranu obrany. V jeho poslednom zápase proti Trnave sa zranil, aby pre zranenie vynechal ostatné zápasy. Proti Ružomberku a v Košiciach hral na poste pravého obrancu mladý Juraj Kotula. Posledné dva zápasy nastupuje na tomto mieste Nicolas Gorosito. Ten je v Slovane známy zo svojho stopérskeho postavenia. Pravá strana mu tak nesedí, snaží sa hrať jednoducho, ale nie vždy mu to vychádza. Podpora krídelných akcii z jeho pravej strany  Slovanu chýba.

DSC08606(1)

Strelecké kopačky

Jediným strelcom zápasu bol Seydouba Soumaha. Mladý Guinejský reprezentant, patril v priemernom zápase k najaktívnejším hráčom svojho tímu. Okrem gólu zo 47. minúty, sa dostal do viacerých šancí, ktoré ale nezakončil gólom. Viackrát skončili jeho prieniky stratou lopty alebo nepresnou prihrávkou. Cez polčas si obul nové kopačky a urobil dobre. Svoju prvú šancu v druhom polčase gólovo zúžitkoval. Polčasovú zmenu kopačiek vyskúšal aj Lester Peltier. Tomu zápas vôbec nevyšiel, dve sľubné šance nedokázal premeniť. V 77. minúte ho pri striedaní 868 prítomných divákov odmenilo ironickým potleskom.

DSC00549(1)

Slovanisti v súperovom drese

Slovan sa v tejto sezóne viackrát presvedčil, že jeho bývalí hráči sa proti svojmu niekdajšiemu klubu dokázali vytiahnuť. Viacerí máme v živej pamäti zápas s Dunajskou Stredou, v ktorom bol gólovým hrdinom Peter Štepanovský, hráč, ktorý Slovanu svojim gólom na štadióne v Ríme, zabezpečil postup do skupinovej fázy UEFA. V zápase s Dunajskou Stredou bol ďalším hrdinom brankár, do zimy hráč Slovana – Martin Poláček. Dres Banskej Bystrice oblieka Marián Had. Obranca, ktorý si počas svojho pôsobenia v Slovane pripísal 39 štartov. V zápase proti Slovanu Krnáča neohrozil, tak ako jeho tím, ktorý za celých 90 minút nevyslal na bránu belasých ani jednu priamu strelu. Na lavičke Dukly stojí ďalší bývalý hráč Slovana, Štefan Rusnák, autor pamätného gólu do siete Borussie Dortmund. Ten síce z pozície trénera gól dať nemohol, ale pripravil svoj tím na zápas obstojne. Oba zápasy proti Slovanu Banská Bystrica pod jeho vedením prehrala 0:1.