Päť postrehov zo zápasu s Jokeritom Helsinki (2:4)

Návrat belasých do vypredanej arény proti fínskemu favoritovi nedopadol podľa predstáv fanúšikov a veríme, že ani hráčov a realizačného tímu. Je veľkou škodou, vzhľadom na priebeh zápasu, že Slovan nedokázal potrápiť favorita viac. Prečo tomu tak bolo, prinášame v nasledujúcich, už tradičných, piatich domácich postrehoch zo zápasu.

Poprehadzované útoky nevoňali

Predchádzajúci zápas na ihrisku Dinama Minsk nebol, napriek prehre, z pohľadu útočnej hry úplnou tragédiou. Preto zostalo veľkým prekvapením, keď tréner Matikainen poprehadzoval hráčov viacerých útočných formácií. Najmä prvý útok (Vondrka – Murley – Nagy) mal z posledných piatich zápasov priemer takmer bod na zápas. Dôvodom na zmeny bol pravdepodobne slabý výkon ostaných formácií. Ale prečo meniť práve prvú trojku – to mala byť správna a prvá pozápasová otázka na domáceho trénera. Skrátka a jasne, nový prvý útok v zložení Bartovič – Surový – Netík, všetci v bodovaní plus mínus bodov v zápase skončili na hodnote mínus jeden. Ešte horšie dopadol už spomínaný bývalý prvý útok, ktorý dostal na krídlo Libora Hudáčka – všetci mínus dva. Žiaľ, tento experiment, domnievajúc sa, že mal byť asi taktickým zámerom, jednoznačne nevyšiel.

Obrana nestíhala

Niektoré z denníkov dnes označujú góly, ktoré Slovan včera inkasoval, za lacné. Dovolíme si prikloniť sa na ich stranu. Jokerit bol pred zápasom favoritom, to jednoznačne áno. Napriek statusu nováčika, kostru tímu tvoria ostrieľaní borci so skúsenosťami z NHL, vhodne doplnení o mladších, ale najmä rýchlych a dravých hráčov. Niečo, čo Slovanu v tejto sezóne tak trochu chýba. A práve rýchlosť hrala kľúčovú úlohu vo vyrovnávajúcom, ako i góle na 1:2. V oboch momentoch obrancovia jednoducho nestíhali na rýchlych útočníkov hostí. Najskôr Omark naviazal svojim pohybom troch hráčov Slovana, poslal za chrbát Sigaleta nezištnú prihrávku Mosesovi, ktorý dravou koncovkou nedal Janusovi šancu. Bola to vôbec prvá strela hostí do priestoru bránky, niekoľko minút pred tým totiž nastrelili len brvno. Druhý gól pôsobil ešte lacnejším dojmom. Baranka nechal exkluzívny priestor na pravom krídle Ritovi a natlačiac sa pred neho skóroval rýchlym blafákom. Takto sa proti favoritom veru nehrá. Obrancovia Slovana podobné chyby zopakovali v zvyšných minútach zápasu ešte niekoľko krát a Jokerit si odniesol oprávnené tri body.

Nagy, dlho nič a tí ostatní

Ladislav Nagy je v súčasnosti najjagavejšou hviezdou belasých. Teoreticky je možné zaradiť ho do útoku s kýmkoľvek a vždy si nájde cestu ku gólu, alebo aspoň nejakým tým bodom. V predchádzajúcich postrehoch sme chválili spoluprácu Slovincov s Hudáčkom, no vo včerajšom zápase však prekvapujúco dostali do vienka práve „Laciho“ a spoločne pôsobili ako najväčšia hrozba Slovana. Smutné však je, že keď zo zápasu rozšírime obzor na celý doterajší priebeh sezóny, tak čo sa týka stabilných výkonov a výkyvov formy, je Laco Nagy jasnou a najvýraznejšou oporou. Možno nebude prehnaným tvrdením, že sa za ním nachádza výkonnostná diera a až potom prichádzajú kvalitatívne na rad ostatní hráči belasých. Nechceme ani pomyslieť na možnosť, že by po ňom siahol niektorý z klubov NHL, alebo bohatší klub KHL. Pre Slovan by to bola rana, z ktorej by sa túto sezónu už nemusel spamätať. Ak totiž Slovan potrebuje dať gól, povolá do akcie práve Nagya – včera pridal už svoj 11. gól v sezóne.

Špeciálne komando na presilovky?

Ako sme už v predchádzajúcich bodoch spomínali, poprehadzované útočné formácie sa dotkli aj presiloviek. Tréner Slovana zatiaľ bigotne trvá na posielaní útočníkov počas presiloviek v poradí jednotlivých útokov. Otázkou zostáva, či je to správne a pre ligu úrovne KHL opodstatnené, keď prvá presilovková zostava obsahovala mená ako Bartovič, Surový, či Netík a chlapci v takomto zložení strávili polovicu času, o jedného hráča v poli navyše, rozohrávkou z vlastného pásma. Domáci hrali 14 minút v početnej výhode, no dokázali skórovať len raz. Popravde napísané, presilovky boli biedne a okrem prvého gólu absolútne neproduktívne. Ak predchádzajúce zápasy vyvolali pocit potreby na zmenu, tak práve v presilovkách malo stáť za posúdenie, či radšej nevytvoriť špeciálne presilovkové komandá. Samozrejme, je to rukopisom samotného trénera, ale ako sme pred tým trénera chválili, tento raz konštatujeme, že zrealizované zmeny nepriniesli želaný efekt a favorita sme nepotrápili.

 Káraný Karalahti

Najskúsenejší hráč a popri tom najväčšia slabina hostí. Jere Karalahti je známy zo svojej minulosti najmä tým, že má problémy so sebaovládaním, a napriek nesporným hokejovým kvalitám, hostia môžu len ďakovať neschopnosti belasých, že jeho výstrelky zostali bez patričného potrestania. 20 trestných minút z celkových 26 išlo práve na vrub tohto kontroverzného obrancu. Jednoznačná slabina v tíme hostí z hlavného mesta krajiny tisícich jazier – korčuliarsky nestíhal, fauloval (hlavne Nagya) a vrcholom všetkej drzosti bol návrat z trestnej lavice zakončený napadnutím zozadu Martina Štajnocha. Každý normálny hráč by jednoducho nadvihol nič netušiacemu súperovi hokejku zospodu a poľahky odobral puk, Karalahti však nezostal nič dlžný svojej povesti a miesto toho zákerne a nebezpečne zozadu zrazil Štajnocha na ľad. Veľká škoda, že Slovan neodpovedal žiadnymi, ale najmä športovými zbraňami v podobe presilovkových gólov.

 

 

 

Pridaj komentár