Päť postrehov zo zápasu s SKA Petrohrad

Vypredaný štadión, potlesk v stoji aj napriek prehre. To zažili hokejisti Slovana po zápase s SKA Petrohrad (1:2 pp). Divákom pripravili krásne hokejové predstavenie, v ktorom boli favoritovi rovnocenným súperom. Slovan sa predstavil v nových dresoch, súťažnú premiéru v KHL zažil Samuel Petráš. O osude stretnutia rozhodla chybička, ktorej sa dopustili belasí v predĺžení. Paradoxne 17.9.2012 zdolal Slovan vtedy zverencov Miloša Říhu 4:2 , o tri roky neskôr patril 17.9.2015 zápas Petrohradu.

Vladimír Mihalik

Vysoký obranca, na ktorého sa veľakrát zniesla vlna kritiky. Proti Petrohradu odohral jeden zo svojich najlepších zápasov v drese Slovana. Nadviazal na svoj výkon z ostatného zápasu na konci februára, kde dokonca proti Petrohradu skóroval. V zápas si plnil svoje obranné povinnosti, vyhýbal sa zbytočným chybách. Neraz sa zapojil do útočnej akcie. Oceňujeme jeho hru v rohoch pri mantineloch, kde tentokrát využil svoje prednosti a viackrát čisto odobral súperovi puk. Z nášho pohľadu si za svoj výkon zaslúži absolutórium.

36

Slovan bol v zápase strelecky aktívny, dovedna v ňom vyprodukoval na bránku súpera 40 striel. Slušné číslo, škoda, že z nich vyťažil iba jediný gól. Ten padol po strele s poradovým číslom 36, kedy od modrej čiary napriahol Barker. Jeho pokus si od zadného mantinelu za svoj chrbát zrazil Ježov. Šťastným gólom sa Slovan dočkal za svoje úsilie zaslúženého vyrovnávajúceho gólu. Belasí v stretnutí spálil viaceré výborné šance, gól si pýtala súhra Nedorosta s Kašparom, ten ešte  možno namiesto strely zbytočne nahrával Viedenskému. Do super šance sa dostal aj Tičar, netrafil odkrytú bránu. Veľa striel z hokejky Slovanistov však Ježov videl, chýbalo nám početnejšie clonenie brankárovi. Divákom sa aj napriek jedinému gólu v jeho sieti zápas páčil, niekoľko akcii Slovana ocenili potleskom, neustále verili vo víťazstvo.

Súboj titánov

Aj takto by sme mohli s nadhľadom pomenovať vystúpenie brankárov na oboch stranách. Garnett dosiahol v zápase výbornú 95 % úspešnosť zásahov, Ježov sa vyšplhal až na 97.5 %. Ten ako dvojka Petrohradu, mal pred zápasom lepšie štatistky ako jeho kolega v bráne Fín Koskinen, možno aj preto Nazarov ukázal pred zápasom so Slovanom naňho. V Slovane máme rovnocenných brankárov, aj keď z nášho pohľadu istejšie pôsobí Garnett, ktorý si za predvedené zásahy  niekoľkokrát v zápase vypočul skandovanie svojho mena. V závere predviedol dva super zákroky, s ktorými eliminoval snahu súpera vyhrať ešte pred uplynutím 60.minúty. Jeho „semafor“ sa môže dostať k najkrajším zákrokom týždňa.

garnett

Petrohradské presilovky

V minulosti bol Petrohrad známy vysokou efektivitou vo využívaní presilových hier. V aktuálnej sezóne im presilovky nejdú podľa predstáv, čoho svedkami sme boli aj v tomto zápase. Hostia hrali až šesťkrát v početnej výhode, gól nedali. Ich hra bola miestami statická, puk si posúvali po mantineloch. Streľba takmer nulová, čo dokumentuje aj situácia zo záverečnej tretiny, kde hostia hrali dlhú sto sekundovú presilovku v početnej výhode o dvoch hráčov. Za tento čas ohrozili Garnetta iba dvakrát! Podobne s presilovkou naložili v predĺžení, kedy mohli rozhodnúť zápas. Ako sme v preview spomínali, z mužstva odišlo viacero kvalitných kreatívnych hráčov, ktorí rozhodovali zápasy v početných výhodách. Hosťom chýbal aj  mozog presiloviek Ilja Kovaľčuk. V hre pri rovnovážnom stave bol paradoxne Petrohrad nebezpečnejší.

Rozhodcovské omyly

Už sme si veľakrát povedali, že na rozhodcov sa nemôžeme vyhovárať. Hráme V KHL štvrtý rok, preto sme si na ich nepochopitľné verdikty zvykli. Napriek tomu sú isté pravidlá, ktoré sú stanové a mali by platiť pre všetkých rovnako. Faul za úder do hlavy a krku sa klasifikuje vylúčením na 5 minút + DKZ. Bolo tomu tak v súboji Slovana s Medveščakom, keď Brule atakoval Tičara, zápas preňho skončili. Podobný faul predviedol kapitán SKA Čudinov,  diváci gestom ukazovali rozhodcovi rukou číslo päť, ten z nepochopiteľných dôvodov udelil Čudinovi dvojminútový trest plus 10. minútový osobný  trest. Nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieeme,že ak by išlo napríklad o hráča Nižnekamsku tak preňho, podobne ako pre Bruleho zápas končí. Silné ruské klubdy SKA, CSKA či Dynamo Moskva, sú ako keby hodnotené pri posudzovaní inak. Je to smutná realita, ale aj čierna škvrna KHL-ky. Vo viacerých prípadoch rozhodcovia posudzovali situácie necitlivo. V predĺžení Barkrovi súper zobral hokejku, píšťalka ostala záhadne nemá, rozhodca potrestal Barkera za oplácanie. V druhej časti pri tlakou Slovana rozhodca za podrazenie vylúčil Nedorosta, ale navlas rovnaký zákrok na druhej strane ostal bez odozvy.