Preview: HC Slovan Bratislava vs. Dinamo Minsk

Konečne sme sa dočkali. V piatok chlapci opäť zabrali a vyhrali nad „medveďmi“ z chorvátskeho Záhrebu 3:1 po ďalšej streleckej explózii „Maďara“ Laca Nagya. Stáva sa tak suverénne najlepším strelcom proti Medveščaku. Po troch zápasoch v aktuálnej sezóne má na konte proti tomuto súperovi už sedem gólov (!). Konečne našiel Slovan strelca „par excellence“, akého všetky tie sezóny zháňal?

Nebudeme tu však rozoberať posledný zápas, ale radšej sa venovať tomu dnešnému. Po krátkom výlete do hlavného mesta Chorvátska dnes na domácom ľade privítame neobľúbeného súpera z Bieloruska Dinamo Minsk. Prvý hvizd je naplánovaný na 19:00. Zápasy s Dinamom Minsk bývajú pre nás tak trochu derby, nakoľko ich trénuje náš odchovanec Ľubo Pokovič. Máme s nimi však vysoko negatívnu bilanciu, keď z doterajších šiestich vzájomných zápasov sme iba raz vyhrali, aj to až po samostatných nájazdoch.

História klubu siaha do roku 1966, keď bol založený klub Dinamo Minsk. Do sezóny 1992/1993 odohral iba 5 sezón v najvyššej sovietskej súťaži. V roku 1993 bol klub premenovaný na Tivali Minsk a začal hrať najvyššiu bieloruskú ligu. Stal sa jej majstrom dovedna štyrikrát. V roku 2000 bol tento klub rozpustený, aby bol následne v roku 2003 znova založený, ale už pod historickým názvom Dinamo Minsk. Od roku 2008 hrá KHL. Za šesť sezón sa Dinamo Minsk kvalifikovalo do play-off iba dvakrát, v oboch prípadoch vypadli hneď v prvom kole. V poslednej sezóne sa však prebojovali až do finále „Pohára nádeje“, teda Nadezhda Cup, kde stroskotali až vo finále na Avangarde Omsk 0:3 na zápasy. V prvom kole vyradili aj HC Slovan Bratislava. V aktuálnej sezóne s nimi odohráme štyri zápasy.

V znaku majú bizóna a sú majetkom štátu a teda prezidenta Alexandra Lukašenka. Po minuloročnej sezóne, keď prezident Lukašenko zvažoval odchod Dinama Minsk z KHL, sa na novú sezónu naopak výrazne posilnili a majú tak určite vyššie ambície. Prišli hráči ako Ivan Švarný, Jonathan Cheechoo, Matt Ellison, Paul Szczechura, Charles Linglet, Ryan Vesce alebo Nick Bailen (väčšina z Medveščaku Záhreb). Naopak klub opustili Tomáš Surový, ktorý prišiel práve k nám a môže byť tak jedným z faktorov úspechu proti tomuto súperovi, ale aj Anders Nilsson, Andrei Stas, brankár Kevin Lalande alebo Zbyněk Irgl. Ich najlepší hráč z minulej sezóny Alexei Kalyuzhny v tíme ostal, opierať sa budú ale predovšetkým o ostrostrelca Cheechooa či spoľahlivého nórskeho brankára Larsa Haugena. Zaujímavé je, že momentálne sú podľa štatistík najlepšími hráčmi tímu práve nové posily Jonathan Cheechoo (15 bodov), Charles Linglet (10 bodov), Matt Ellison (9 bodov), Ryan Vesce (7 bodov), Paul Szczechura (6 bodov) a najlepším obrancom Nick Bailen (5 bodov). Je vidieť, že nakupovali veľmi dobre a s rozumom.

„Apropo“ k Jonathanovi Cheechooovi, je namieste porovnanie s našou aktuálne najväčšou hviezdou, Lacom Nagyom. Sú takmer rovesníkmi (Jonathan 34 rokov, Laco 35 rokov). Obaja odohrali nespočet zápasov v kanadsko-americkej NHL, obaja tam patrili medzi hviezdy, rovnako však pomaly vyhasli a nakoniec nenaplnili svoj potenciál, každý však z iných dôvodov. Kým rodákovi z kanadského Ontária „došiel pušný prach“ a pomaly upadával, preradili ho do AHL, kde naďalej zbieral pomenej bodov, Laco Nagy mal smolu so zraneniami, ale tiež problém so slabšou streleckou efektivitou, keď sa viac zameriaval na nahrávanie ako strieľanie gólov. Od sezóny 2003/2004 neodohral v NHL viac ako 50 zápasov za sezónu vinou rôznych zranení. Inak má na konte tri päťdesiatbodové sezóny a ďalšie dve vyše štyridsaťbodové. Najväčšie úspechy zažil v drese Phoenix Coyotes, ale určite rád spomína aj na začiatky v St.Louis Blues, keď sa mohol učiť od elitného slovenského útoku „slovak line“ Demitra-Handzuš-Bartečko. Jonathanov najväčší úspech v NHL je rozhodne zisk Maurice Richard Trophy za najlepšieho strelca. Stalo sa to v sezóne 2005/2006, keď nastrieľal súperovým brankárom 56 gólov. Odvtedy však jeho výkony začali upadať až ho v sezóne 2009/2010 preradili do AHL. Od tej minulej hrá už v KHL, keď štartoval u nováčika zo Záhrebu a stal sa hneď jeho najlepším strelcom aj najproduktívnejším hráčom (19 gólov a 19 asistencií). Táto sezóna vyzerá dokonca ešte oveľa lepšie, keď stihol v deviatich zápasoch nazbierať už 15 bodov za šesť gólov a deväť asistencií. Verme, že dnes ďalšie body on, ale ani jeho spoluhráči, nepridajú.

Dinamo má aktuálne jedno prvenstvo, ktoré je spojené aj s vyššie menovaným Kanaďanom. Majú totiž suverénne najlepšie presilovky v lige, 17 gólov a úspešnosť 36,2% vysoko prevyšujú rovnaké štatistiky Slovana. Pred druhým SKA Petrohrad majú náskok dvoch gólov a 3,6% v úspešnosti. Pozor preto na tento ukazovateľ.

Podarí sa nám teda konečne prelomiť smolu a poraziť Dinamo Minsk? Bude našou veľkou prekážkou za víťazstvom znova Ľubo Pokovič, ktorý dokonale pozná Slovan a vždy vie pripraviť svoj tím proti hre belasích? Alebo bude náš nový fínsky kouč veľkou neznámou čo sa týka hry a taktiky, ale aj veľkou prekážkou za ich ďalším víťazstvom? Dúfajme a verme v to všetci!

Zápas odvysiela Sport2. Štúdio začína o 18:45.

Ešte sú tiež k dispozícii lístky, je možné si ich zakúpiť aj dnes, v deň zápasu, v sieti Ticketportal: http://www.ticketportal.sk/performance.aspx?idp=600383.

Víťazná zostava z piatka sa nemení:

Janus (Backlund) – Sigalet, Sersen, Vondrka, Nedorost, Nagy – Baranka, Foster, Bartovič, Surový, Murley – Starosta, Štajnoch Hudáček, Tičar, Jeglič – Brejčák, Lunter, Šťastný, Netík.

 

Ďalšie zaujímavé informácie:

HC Slovan Bratislava

Počet bodov: 13b

Celkové skóre: 21:24

Bilancia doma: 1-0-1-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 1-0-1-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 10 gólov Ladislav Nagy

Najlepší nahrávač: 4 asistencie Žiga Jeglić

Najlepší hráč: 11 bodov Ladislav Nagy

Najtrestanejší hráč: 24 minúť Václav Nedorost

Celkový počet trestných minút: 134 minút

Úspešnosť brankárov: 91,5% Jaroslav Janus, 89,3% Johan Backlund

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 11/6

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 17,5% / 88,2%

Zranení hráči: nikto

 

Dinamo Minsk

Počet bodov: 17b

Celkové skóre: 26:25

Bilancia vonku: 1-2-0-3 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 2-1-1-1 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 6 gólov Jonathan Cheechoo

Najlepší nahrávač: 9 asistencií Jonathan Cheechoo

Najlepší hráč: 15 bodov Jonathan Cheechoo

Najtrestanejší hráč: 26 minút Alexander Kitarov

Celkový počet trestných minút: 124 minút

Úspešnosť brankárov: 95,1% Dmitry Milchakov, 91,1% Lars Haugen

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 17/7

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 36,2% / 85,1%

Zranení hráči: nikto

Pridaj komentár