Preview: ŠK Slovan Bratislava vs. AC Sparta Praha

Dnes hostia Pasienky ďalší veľký zápas. Po talianskom S.S.C. Neapol k nám zavítajú naši českí bratia. Oprášime federálne derby z čias spoločného štátu s AC Sparta Praha. Zápas má úvodný výkop naplánovaný na 19:00. Tí starší si určite radi zaspomínajú a prípadne aj uronia nejednu slzu za takými veľkými zápasmi. Tí z vás, ktorí si nespomínajú alebo nemôžu pamätať, si môžte prečítať a pozrieť v našom včerajšom článku https://www.slovanpositive.com/navraty-k-zapasom-z-federalanej-ligy/.

História

Keďže mnohí poznajú históriu tohto najslávnejšieho a najúspešnejšieho českého klubu (33 titulov v českej a česko-slovenskej najvyššej súťaži), prinášame aspoň niekoľko zaujímavostí.

  • Napriek tomu, že klub bol oficiálne založený v roku 1893, jeho história sa datuje už do roku 1891, kedy bol založený klub AC Praha. Keď sa v roku 1893 predstavitelia klubu rozhádali, traja bratia Malečkoví založili nový klub AC Sparta.
  • Dresy, ako ich poznáme teraz, priniesol v roku 1906 ich vtedajší prezident klubu z Londýna, kde videl hrať slávny Arsenal, aby hrali rovnako dobre.
  • V roku 1896 sa hralo prvé pražské derby so Sláviou, ktoré vyhrali 1:0, no napokon rozhodca po zápase gól odvolal. Dôvodom boli vtedajšie pravidlá, kedy s gólom museli súhlasiť obaja kapitáni mužstiev.
  • Podľa mnohých futbalových odborníkov boli najlepšími klubmi Európy 20-tych rokov tri mužstvá: FC Barcelona, 1.FC Norimberg a práve AC Sparta Praha.
  • So Spartou je úzko spätý aj známy český herec a komik Vlasta Burian. Počas prvej svetovej vojny bol sparťanským brankárom, no potom dal prednosť divadlu a filmu pred futbalovou kariérou. Počas druhej svetovej vojny sa do klubu vrátil ako šéf aj tréner. Na oko zamestnal aj niekoľkých hráčov vo svojom divadle. Dôvodom bol zákaz profesionalizmu vo futbale stanovený nacistami.
  • Najväčšou chybou, ktorú podľa mnohých odborníkov aj fanúšikov urobil sparťanský manažment, bolo, keď pustili preč mladého Jana Kollera ako neperspektívneho hráča (najlepší strelec českej reprezentácie s 55 gólmi na konte).
  • Za Spartu hrali (a sú legendami) aj naši dnešní tréneri: Jozef Chovanec a Horst Siegl, ktorý patrí medzi ich najlepších kanonierov v histórii a so ziskom 11-tich trofejí je druhým v tomto ukazovateli za Jiřím Novotným.

Hráči

Sparta vždy mala silný káder. Mohla sa opierať o kvalitných brankárov, nekompromisných obrancov, elitný stred či ostrostrelcov typu Siegl alebo Lokvenc z nedávnej histórie. Aktuálne tam kraľuje David Lafata, ktorý stihol streliť v tomto ročníku už 19 gólov vo všetkých súťažiach (z toho osem v domácej lige). Úradoval predovšetkým v predkole ligy majstrov, kedy do siete estónskej Levadie strelil v jednom zápase až päť gólov. Ich svätyňu háji David Bičík, ktorý dve sezóny odchytal aj v bratislavskom Slovane. V kádri majú aj ďalšieho ex-slovanistu Michala Breznaníka. V obrane majú skúseného beka Radoslava Kováča, ktorý hral niekoľko sezón za Spartak Moskva, West Ham United či FC Basilej. No mnohí ďalší hráči súčasného kádra už okúsili zahraničné angažmá v niektorej z kvalitných európskych líg.

Forma

Forma dnešných dvoch súperov je úplne odlišná. Kým Slovan už sedem zápasov nevyhral a má celkové skóre z nich 1:18, Sparta ťahá šnúru piatich víťazných zápasov v rade a z posledných desiatich zápasov len raz prehrala (celkové skóre 22:8 z desať zápasov), aj to vonku s Neapolom, pričom od začiatku zápasu vyhrávala 1:0. S našim prvým premožiteľom v Európskej lige UEFA BSC Young Boys si poľahky poradili 3:1 a majú tak na svojom konte tri body.

Zaujímavosť na záver

Aktuálny tréner AC Sparta Praha Vítězslav Lavička dal po prestupe do Sparty v roku 1983 svoj prvý gól za „rudých“ práve do siete Slovana.

Napriek absolútne rozdielnej forme oboch dnešných aktérov a tiež kvality, ktorá je na strane hostí, nemusí ísť o jednoznačnú záležitosť. Slovan nemôže donekonečna prehrávať, raz sa to obráti v jeho prospech, tak prečo nezačať dnes. Navyše pôjde o veľké derby a ako isto všetci vieme, derby sú špecifické zápasy, kde nikdy nie je jasný víťaz. Sparťania už hlásia vypredané lístky do sektora hostí na Pasienkoch. V neposlednom rade poznajú Spartu naši noví tréneri Josef Chovanec a Horst Siegl dokonale, čo je tiež plus. Odložený zápas z minulého víkendu proti Spartaku Trnava môže takisto urobiť svoje. Na jednej strane mal nový tréner čas spoznať lepšie tím, čo-to potrénovať a nacvičiť. Na druhej strane výpadok v zápasovej praxi spôsobený aj reprezentačnou prestávkou bude na hráčoch cítiť. Víťazstvo nad takto prestížnym súperom by Slovanu určite veľmi pomohlo.

 

Pár zaujímavostí na záver:

Forma z posledných piatich zápasov:

ŠK Slovan Bratislava – 0-1-4 (legenda: výhra – remíza – prehra)

AC Sparta Praha – 5-0-0 (legenda: výhra – remíza – prehra)

Výsledky v Európskej lige UEFA:

ŠK Slovan Bratislava – BSC Young Boys 0:5, S.S.C. Neapol 0:2

AC Sparta Praha – S.S.C. Neapol 1:3, BSC Young Boys 3:1

Trhová cena:

ŠK Slovan Bratislava – 9,03 mil. EUR

AC Sparta Praha – 27 mil. EUR

Najdrahší hráč:

ŠK Slovan Bratislava – Nicolas Gorosito, Marko Milinković 650 tis. EUR

AC Sparta Praha – Ladislav Krejčí 4,5 mil. EUR

Najlepší strelec minulej sezóny:

ŠK Slovan Bratislava – Róbert Vittek, Pavel Fořt 12 gólov

AC Sparta Praha – Josef Hušbauer 18 gólov

Najvyťaženejší hráč minulej sezóny:

ŠK Slovan Bratislava – Branislav Niňaj 31 zápasov a 2’714 minút

AC Sparta Praha – Tomáš Vaclík 32 zápasov a 2’880 minút

Zranený hráči:

ŠK Slovan Bratislava – Róbert Vittek

AC Sparta Praha – nikto

Pridaj komentár