Prinesú zmeny v Slovane nový vietor?

Šokujúci, prekvapivý, nečakaný. Fanúšikovia Slovana pomenovali zmenu na trénerskom poste rôznymi prívlastkami a aj pre samotných hráčov bolo určite prekvapením, ak nie miernym šokom, keď im Ivan Kmotrík mladší predstavil nového kouča a zároveň ich informoval, že Dušan Tittel už mužstvo v tejto sezóne nepovedie. Pre verejnosť je šokom najmä pôvod nového kouča, na zahraničných kormidelníkov totiž v tomto veľkoklube nie sme zvyknutí. Ak samozrejme nepočítame kvarteto z Čiech Uhrin, Jarolím, Straka, Chovanec. Rodeného Cyperčana by čakal naozaj málokto…

Dušan Tittel sa dostal do nemilosti fanúšikov po vymenovaní do funkcie generálneho riaditeľa a zároveň aj hlavného trénera. Okamžite urobil niekoľko personálnych zmien a hoci mal s mužstvom i klubom dobré úmysly, fanúšikovia mu nevedeli odpustiť dobu, keď opustil potápajúcu sa loď menom Slovan po sezóne 96/97 a zamieril do nenávidenej Trnavy. Nuž, belasý fanúšik nezabúda… Ale tvrdiť, že práve hanlivé pokriky na Tittelovu adresu mu napokon zlomily väz, by bolo naozaj odvážne. Pravda je naozaj niekde inde.

Slovan sa totiž očividne prebúdza z letargie. Majiteľ klubu si uvedomuje, že vlak, ktorý sa už pomaly začal vzďaľovať, je možné dobehnúť. Ale nesmie sa rozbehnúť príliš rýchlo. Reakcia prišla včas, to treba kvitovať. Nemáme teraz na mysli iba odvolanie Tittela, opakujeme napísané, námestovský rodák chcel pomôcť, ale do novej práce sa doslova „zažral“ a v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac a to zrejme iba urýchlilo rozhodnutie majiteľa, v tomto prípade majiteľov. Do chodu klubu sa totiž evidente v poslednom čase najviac zapája Ivan Kmotrík mladší a jeho posledné rozhodnutia sa začínajú páčiť aj fanúšikom z radov ultras (netvrdíme, že všetkým), ale aj tých sviatočnejších, alebo tých skôr narodených. Posledné príchody posíl sú toho dôkazom. Zreľák, Savičevič, Gonzalez… To všetko sú hráči s kvalitou, ktorou vo svojom veku prevyšujú svojich vrstovníkov a najmä majú veľký potenciál. Ich vekový priemer je totiž 20 rokov. Zdá sa teda, že nákupy niektorých hráčov, po ktorých ako keby Slovan siahal okamžite po tom, čo zahviezdili v pár zápasoch, sú minulosťou. Ostáva nám veriť, že posledné príchody, ktoré majú hlavu aj pätu, nebudú ojedinelé, ale že sa naozaj začína pracovať na toľko volanej koncepcii. Slovanistický fanúšik je netrpezlivý, tentokrát ho však aj my vyzývame, aby mal trpezlivosť. Všetko naraz sa nedá urobiť ani veľkými nákupmi. K tomu všetkému by sme však potrebovali hlavne ten nešťastný štadión. V sobotu sa na otvorení jedného moderného v jednom nemenovanom meste, iba 50 kilometrov od nás, zúčastnil aj pán premiér, takže veríme, že veľa pochopil a najmä, že sa nadchol. V tom prípade by sme sa mohli dočkať naozaj aj my a to čoskoro.

A čo Nikodimos Papavasiliou? Nuž, zvedaví sme naozaj všetci. „Odkopané“ má najviac na Cypre, ale bývalý záložník si zahral aj v Newcastli a to ako prvý Cyperčan vôbec, aký kedy ochutnal Premier League. S trénovaním má skúsenosti iba iba s klubmi z Cypru (ak nepočítame krátku anabázu v OFI Kréta), avšak rovno s tými špičkovými. Apollon Limasol i Olymiakos Nikózia majú cveng aj v našich zemepisných šírkach a kto sa nedajbože nad týmto tvrdením pousmeje, ten nech si spomenie na Famagustu a APOEL Nikózia. V histórii predkôl ligy majstrov sa Slovan stretol práve s týmito cyperskými klubmi. Výsledok viete, ani raz ich belasí nedokázali poraziť. Čo je však pri tomto trénerovi dôležité spomenúť je to, že z deviatich klubov, ktoré trénoval, ho v siedmych prípadoch vykúpil práve nasledujúci zamestnávateľ. Papavasviliou je teda žiadaným artiklom a v jeho povolaní má takáto poznámka v životopise naozaj drahú hodnotu. Recept na úspech by teda mal poznať a dúfame, že ho čo najskôr vštepí hráčom. Hádam už v utorok, kedy privítame na domácom ihrisku trnavský Spartak. Lepšiu premiéru si 44-ročný rodák z Limassolu ani nemohol želať.

Pridaj komentár