Prvý september v znamení belasých nádejí

Prvý septembrový deň priniesol príjemné futbalové počasie a dorastenecké derby dvoch top mládežníckych mužstiev Slovenska. Žilina, známa svojou  orientáciou na prioritu presadzovania mládeže, a to z celého Slovenska a v nemalej miere krajín afrického kontinentu, s mládežníckymi mužstvami ŠK SLOVAN Bratislava. V priamej konfrontácii týchto dvoch špičkových futbalových akadémii suverénne kraľovali belasé nádeje na všetkých troch frontoch. Výber mladých slovanistov do 16 rokov gólom z prvého polčasu vyhrali nad svojimi žilinskými rovesníkmi 1:0 a ich staršia partia U17 porazila tak isto žilinské nádeje pomerom 2:1. Vyvrcholením tejto vrcholnej mládežníckej konfrontácie bol súboj „výkladných skríň“ mládeže mužstiev U19.

Na umelej tráve žilinského štadióna nastúpili proti sebe dve mužstvá, ktorých súboje aj v minulosti prinášali vysokú úroveň konfrontácie špičkových mládežníckych mužstiev. Zvlášť u žilinského mužstva je známe, že viacero hráčov „pendluje“ medzi A mužstvom , juniorkou a U19. Pre pochopenie vážnosti týchto súbojov je , že Žilina stavia pokiaľ možno to najsilnejšie čo má práve na súboje prestížneho charakteru s mužstvom ŠK SLOVAN Bratislava U 19. Preto tieto zápasy spĺňajú kritéria  vysokej úrovne.

Ani dnešný súboj nesklamal a kto ho mal možnosť vidieť, musel byť spokojný, aj keď pre domácich to nebolo práve radostný výsledok .

Slovan nastupoval na zápas s obdivuhodnou bilanciou z prvých troch zápasov 9 bodov a skóre 14:0

Táto vizitka zjavne vzbudila rešpekt aj u domácich , mužstva MŠK Žilina. Opatrný začiatok sa niesol v znamení vzájomného rešpektovania kvalít súpera. Mladí belasí sa striasli z počiatočnej zviazanosti a viacerými nebezpečnými útokmi dali najavo, že sa je na čo tešiť.  Skutočne sľubné šance stroskotali v tesnej blízkosti brankára domácich. V prestávke obe mužstvá odchádzali do šatní s odhodlaním strhnúť zápas na svoju stranu v druhom polčase.

Cez polčas belasá šatňa bola do prasknutia nabitá odhodlaním pokračovať v impozantnej bilancii prvých troch zápasov a hlavne zabojovať o česť a dobré meno SLOVANa! To bol ten najväčší hnací motor, ktorý vyštartoval mužstvo do druhého polčasu. Druhý polčas vygradoval do otáčok , aké sa nevidia v každom zápase a to pričinením oboch mužstiev. Belasí svoju vynikajúcu hru a nasadenie vyšperkovali dvomi gólmi a mohli pridať ešte nejaký ten gól navyše. Ani inkasovaný gól od domácich 20 min pre koncom nezabránil zaslúženému víťazstvu belasých hrdinov.

Samotná hra, víťazstvo nad špičkovým mládežníckym mužstvom Žiliny, síce potešil, ale pohľad na chlapcov v tom najkrajšom drese , ako po záverečnom hvizde „padali od vyčerpania“ a s hrdosťou ku svojmu klubu oslavovali ďalší úspech,  dáva belasému fanúšikovi nádej, že Akadémia ŠK SLOVAN Bratislava produkuje kvalitných futbalistov a hrdých členov tohto klubu .

Ak sme spomenuli, že Žilinský klub sa orientuje na výchovu mládeže, je potrebné pripomenúť, že aj SLOVAN má svojich mládežníckych odchovancov, ktorí sa postupne presadzujú vo vyšších kategóriách a ligách.. Spomeňme teda, že Nino Marcelli je vlastne ešte vekom člen U19, že v II. najvyššej  lige v juniorke Slovana, sa stávajú postupne členmi základnej zostavy Alex Maroš , či Tomáš Marušin tiež vekom dorastenci a tak isto za posledné 2-3 roky sa vypracovali do prvoligového futbalu Filip Lichý,  Adam Hrdina, Nino Marcelli v druhej lige upozorňujú na seba svojimi výkonmi Martin Mišovič, Martin Kušnír, Andrej Mikoláš, Tomáš Marušin, Rudolf Božík, Marek Mičák a Matúš Koseček. A tak ako sme spomenuli striedavé štarty medzi juniorkou a U19 tak aj v súčasnej garnitúre vedenej trénerom Michalom Suchomeľom s asistentmi Petrom Borošom a Ivanom Ferkom je rad belasých nádejí, ktorí budú podobnými nádejnými mladíkmi ako vyššie menovaní a ktorí už okúsili „mužský futbal“  a neposlednom rade aj dorastenecké reprezentácie – Maximilán Marko, Zoran Ivanics. Sme presvedčení, že vo veľmi blízkej budúcnosti naskočia na tento režim aj ďalší naši belasí mladíci.

Držme teda našim mladíkom, ich trénerom, aby ich práca prinášala veľa takýchto talentov.