Slovanistky po štyroch rokoch v Lige majstrov

Futbalistky Slovana v pondelok odcestovali do Slovinska, kde ich čaká turnaj kvalifikácie o ženskú Ligu majstrov. Tá pozostáva z deviatich skupín, pričom do ďalšej fázy súťaže, ktorá sa hrá od šestnásťfinále už vyraďovacím systémom, postúpia iba víťazi jednotlivých skupín. Každá skupina sa celá odohrá v jednom dejisku, ktoré je domácim prostredím jedného z jej účastníkov. Slovanistky, ktoré boli do skupiny 5 vyžrebované z tretieho výkonnostného koša, si postupne zmerajú sily so švajčiarskym Zürichom, slovinským klubom Pomurje a albánskou Vllazniou. Úloha hostiteľa turnaja pripadla Pomurju. Hrať sa bude v dvoch mestách Beltinci a Lendava. My vám prinášame doterajšiu históriu účinkovania belasých žien v tejto súťaži, ktorá v súčasnej forme existuje od sezóny 2009/10, ako aj predstavenie ich tohtoročných súperov. Prvý duel proti obrovskému favoritovi FC Zürich ich čaká už dnes o 16:30 h.

PROGRAM ZÁPASOV SLOVANA

Utorok 23. 8., 16:30

FC Zürich – Slovan Bratislava

Štvrtok 25. 8., 20:30

Slovan Bratislava – Pomurje

Nedeľa 28. 8., 16:30

Vllaznia – Slovan Bratislava

 

KÁDER SLOVANA PRE LIGU MASTROV

Brankárky: Veronika Matúšková, Michaela Kubišová, Dominika Rezeková

Obrankyne: Orsolya Rublíková, Terézia Kulová, Barbara Juríková, Gréta Hviščová, Sandra Pribilová, Katarína Pračková, Andrea Vrabcová

Stredopoliarky: Martina Šurnovská, Juliana Čahojová, Linda Lacková, Patrícia Lukačiková, Petra Čopíková, Terézia Kovaľová, Alexandra Hollá, Petra Vojteková, Simona Fatulová

Útočníčky: Monika Nižňanská, Martina Švecová, Alexandra Tóthová, Rebecca Emília Horvátová, Veronika Jančová

 

HISTÓRIA SLOVANA V NOVODOBEJ LIGE MAJSTROV

SEZÓNA 2010/11

KVALIFIKÁCIA (Turnaj v Severnom Írsku):

Slovan – Duisburg (Nem.)     0:3

Slovan – Glasgow Rangers (Škót.)    0:4

Slovan – Crusaders NS (S. Ír.)          1:0

Slovan obsadil v skupine 3. miesto a nepostúpil

SEZÓNA 2011/12

KVALIFIKÁCIA (Turnaj vo Fínsku):

Slovan – Unia Racibórz (Poľ.)          1:0

Slovan – PK-35 Vantaa (Fín.)           0:1

Slovan – Ada Velipojë (Alb.)            16:0

Slovan obsadil v skupine 2. miesto a nepostúpil

SEZÓNA 2012/13

KVALIFIKÁCIA (Turnaj na Slovensku):

Slovan – Unia Racibórz (Poľ.)          0:5

Slovan – Bobrujčanka (Biel.) 3:2

Slovan – Ekonomist (Č. Hora)          8:0

Slovan obsadil v skupine 2. miesto a nepostúpil

 

SÚPERI SLOVANA:

FC ZÜRICH (Švajčiarsko)

Hneď na úvod čaká slovanistky krst ohňom, keď si zmerajú sily s jednoznačne najväčším favoritom skupiny švajčiarskym celkom FC Zürich. Jeho ženské družstvo bolo založené ešte v roku 1970 a počas svojej existencie stihlo nazbierať 18 majstrovských titulov, čo z neho robí rekordéra krajiny helvétskeho kríža. V uplynulej sezóne sa Zürich stal švajčiarskym šampiónom už piatykrát v rade a v predchádzajúcich dvoch ročníkoch triumfoval aj v národnom pohári. V prvých dvoch sezónach Ligy majstrov (2009/10 a 2010/11) bol nasadený priamo do šestnásťfinále vyraďovacej fázy, v ktorom však na svojich súperov nestačil. V ďalšom ročníku v LM nefiguroval, no v nasledujúcich troch edíciách (2012/13, 2013/14 a 2014/15) bola jeho východisková pozícia už o stupienok nižšie, a to v kvalifikácii. Vo všetkých troch prípadoch svoju kvalifikačnú skupinu vyhral a postúpil do vyraďovačky. Navyše v deviatich dueloch počas týchto troch sezón stratil v kvalifikácii body iba pri jednej remíze a inkasoval spolu iba dva góly. Dvakrát dokonca dokázal postúpiť až osemfinále, teda medzi 16 najlepších tímov Európy. V novembri roku 2013 si na jeho domácu osemfinálovú odvetu proti FC Barcelona našlo cestu až 7304 divákov, čo je historicky najvyššia návšteva vo švajčiarskom ženskom futbale. V minulej sezóne bol nasadený do šestnásťfinále, v ktorom neuspel. Teraz musí opäť hrať kvalifikáciu. Káder FC Zürich je tvorený takmer výlučne domácimi hráčkami a nachádza sa v ňom len jediná legionárka.

ŽNK POMURJE (Slovinsko)

Hostiteľ turnaja slovinské Pomurje je klub z malého, čo sa počtu obyvateľov týka, takmer dvaapoltisícového mestečka Beltinci nachádzajúceho sa na severovýchode krajiny. Jeho ženské družstvo založené v roku 1999 sa šesťkrát stalo slovinským majstrom a momentálne tamojšej súťaži kraľuje už piatu sezónu po sebe. V Lige majstrov sa Pomurje predstavilo v predchádzajúcich štyroch ročníkoch, pričom bolo vždy zaradené do kvalifikácie. Vo všetkých štyroch prípadoch obsadilo v skupine druhé miesto, no v sezóne 2014/15 z nej postúpilo do vyraďovacej fázy, kde sa jeho cesta skončila hneď v šestnásťfinále. Stalo sa to ešte v čase keď z kvalifikácie okrem víťazov skupín postupovali aj dva najlepšie tímy z druhých miest. O veľkej snahe Pomurja prebojovať sa do ďalšej fázy svedčí aj to, že až tri z týchto štyroch kvalifikačných turnajov usporadúval. Jeho postup sa však trochu paradoxne zrodil akurát v tom jedinom prípade, v ktorom výhodu domáceho prostredia nemal. V roku 2012 si v kvalifikačnej skupine meral sily aj s Zürichom, ktorému vtedy podľahol 0:2. Káder Pomurja je mixom Sloviniek a hráčok z ostatných krajín bývalej Juhoslávie.

 

KF VLLAZNIA ŠKODRA (Albánsko)

Toto albánske ženské družstvo bolo založené len v roku 2010 pri celku Ada Velipojë. O tri roky nato však bola sekcia ženského futbalu v klube rozpustená a tím prešiel pod hlavičku organizácie Vllaznie. Od svojho vstupu do domácej ligy (či už pod názvom Ada Velipojë alebo Vllaznia) je nepretržitým albánskym majstrom (2011–2016) a teraz slávil svoj šiesty titul. Štyrikrát pritom triumfoval aj v národnom pohári a v ostatných troch sezónach získal double. Teraz pôjde o jeho šiestu účasť v Lige majstrov. S výnimkou sezóny 2014/15 skončila Vllaznia vždy sa poslednom mieste kvalifikačnej skupiny so samými prehrami, pričom problém jej robilo i samotné skórovanie. V doterajších pätnástich dueloch v Lige majstrov strelila iba šesť gólov a získala iba štyri body. S dvoma svojimi tohtoročnými súpermi už má svoje skúsenosti. V roku 2013 podľahla Pomurju 0:13, no a v roku 2011 (ešte ako Ada Velipojë) sa stretla aj so Slovanom Bratislava, ktorý jej uštedril jej historicky druhú najvýraznejšiu prehru v histórii súťaže 0:16. So súčasného kádra belasých do vtedajšieho zápasu nastúpili len obrankyňa Katarína Pračková a stredopoliarka Simona Fatulová, ktorá však kvôli zdravotným problémom teraz do Slovinska neodcestovala. Treba však podotknúť, že to bolo ešte v časoch, keď bolo toto albánske družstvo na európskej scéne nielen outsiderom, ale dokonca „fackovacím“ panákom. Jeho úroveň sa odvtedy viditeľne zlepšila. Vllaznia sa opiera o domáce hráčky a futbalistky cudzích národnosti boli v jej tíme vždy skôr výnimkou.

Autor článku:Miroslav Vraník

Pridaj komentár