Večne usmiaty, taký bol Dušan Pašek

Kapitán Slovana, i Československej reprezentácie, líder tímu, bojovník na pohľadanie, to bol nebohý Dušan Pašek.  S hokejom začínal v BEZ-ke, odkiaľ jeho kroky viedli do bratislavského Slovana. Tam patril spolu s Bezákom, Dorničom, Rusnákom, Pokovičom a viacerými ďalšími hráčmi, k ťahúňom tímu. Diváci a hráči mu inak ako „Ceco“ nepovedali, jeho hra a góly boli ozdobou hokejových zápasov. 

ceco daro

V Československej reprezentácii sa mu podarilo dosiahnuť výborné výsledky. Na Majstrovstvách sveta v Prahe v roku 1985, sa po boku kapitána mužstva Dáriusa Rusnáka tešil z titulu majstra sveta. V rokoch 1982 a 1983 získal striebro. Svoju medailovú zbierku doplnil bronzom z roku 1987. Predstavil sa na dvoch olympiádách. V roku 1984 na ZOH v Sarajeve získal striebornú medailu. Celkovo odohral v národnom drese na Majstrovstvách sveta 50 zápasov, s bilanciou (17+12), pod olympijskými kruhmi si pripísal 15 štartov (7+8).

Screenshot_8

V roku 1982 si  Dušana Pašeka vo štvrtom kole draftu vybrala z 81. miesta Minnesota North Stars. Po sezóne 1987/1988 Dušan odišiel za oceán, kde si vyskúšal slávnu NHL. Odohral v nej 50 zápasov, pripísal si 15 bodov (5+10). Na farme v  nasledujúcej sezóne v Kalamazoo Wings vydržal iba 20 zápasov, vrátil sa späť do Európy. Vo svojej kariére precestoval viaceré Európske ligy. Svoje šťastie skúsil vo švajčiarskych kluboch HC Lugano a Ambri-Poitta. Ako aj talianskych Assiago a Fassy. Kariéru ukončil v krajine tisícich jazier, kde obliekal dres KalPa Kuopio.

Po skončení hokejovej kariéry sa vydal na funkcionársku dráhu. Od roku 1992 bol generálnym manažérom Slovana, aby sa stal v roku 1995 jeho prezidentom. Pôsobil aj vo štruktúrach SZĽH.

Ľubomír Pokovič o ňom povedal :“Bol veľmi rýchly a mal mimoriadne silnú strelu. Veľmi priamočiary stredný útočník, správny  kapitán a líder. Dušan Pašek sa v sezóne 1979/1980 stal so Slovanom majstrom ČSSR. Potom dlhých devätnásť rokov čakal Slovan na titul, ten prišiel v ročníku 1997/1998. Dušan Pašek sa ho však nedožil. Pár týždňov pred rozhodujúcim finálovým zápasom spáchal samovraždu.

Foto: TASR, SITA

 

Pridaj komentár