Päť postrehov zo zápasu s Ladou Togliatti

Do Bratislavy zavítala Lada Togliatti, tím bývalého Slovanistu Karola Slobodu a v predvianočnom čase, konečne opäť vypredaná Slovnaft aréna, zažila drámu, rozuzlenú až v nájazdoch. Slovan síce opäť bodoval, štvrtý krát za sebou, ale bez prepotrebného víťazstva. Potešil návrat zraneného Laca Nagya, nakoniec našťastie bez zranenia, ten sa však do hernej podoby bude dostávať nejaký ten týždeň a preto nasledujúcich päť zaujímavých postrehov bude bez neho.

 Výborný výkon Surového

Tomáš Surový je zavše nedoceneným hráčom. Často v kariére na ľade vyžívaný nevhodným spôsobom, resp. rolou, ktorá mu vyslovene nesedí. Zdá sa ale, že v tejto sezóne a práve v drese s orlom na hrudi, dostáva od trénera Matikainena dôveru v hlavnej roli, ktorá je mu, podľa nás, ušitá na mieru. Svoje nesporné fyzické parametre (186 cm a 98 kg) využíva ako brániaci center, alebo krídlo, zväčša v štvrtej formácii. Keď však príde na hru v oslabení, Tomáš je prvým mužom na súpiske pre hru v početnej nevýhode a aj vďaka nemu, je Slovan momentálne 9. najlepším tímom v likvidovaní presiloviek súpera bez inkasovaného gólu (úspešnosť v oslabeniach 84,8%). Jeho prínos je o to dôležitejší, že Ruskí rozhodcovia často neváhajú udeľovať dva menšie tresty pre dvoch rôznych hráčov belasých v rovnakom čase – v posledných štyroch zápasoch tak učinili až dva krát, pričom Slovan hral v oslabení o dvoch hráčov celkovo až v troch z nich. Hoci domáci včera v oslabení 3 na 5 inkasovali, obranná práca Surového výrazne prispela k tomu, že belasí boli stále v hre. Po zranení Baranku sa dokonca posunul na post piateho obrancu a v tejto roli zápas i dohral. Svoj výborný výkon okorenil aj gólom, keď vôbec jednou z prvých striel otvoril skóre zápasu.

 Luža kvitne sťa ruža, geniálny ťah manažmentu?

Lada si prišla do Bratislavy jednoznačne pre body, samotná taktika bola od začiatku nastavená vyslovene defenzívne tak, aby zahŕňala rýchle brejky. Pri tvorbe šancí to však vyzeralo, že hráči Togliatti mali naordinované nestrieľať pri každej príležitosti, ale vylepšovať si pozíciu až do momentu, kedy hrozila čistá gólová šanca. Pri tejto stratégii hrozil každý protiútok, ktorý nebol včas eliminovaný gólom v Janusovej bránke a z tohto pohľadu bolo zaujímavé sledovať, ako sa so šikovnými ruskými hráčmi, vysporiadal mladík v belasom drese, benjamínok obrany, Patrik Luža. Slovan totiž nastúpil len s piatimi obrancami, keďže pred zápasom sa zranil Brejčák a počas zápasu už spomínaný Baranka. Pre Lužu to bol doposiaľ najvyšší čas strávený na ľade v jednom zápase, dokopy si odkrútil 20 minút a 56 sekúnd. Jeho hlavnou úlohou, okrem povinnosti sa chytiť ponúknutej šance, bolo, je a bude, predovšetkým poctivo brániť a svoju úlohu včera vcelku obstojne splnil. Bol síce pri vedúcom góle hostí na 1:2, avšak už predtým, ale najmä potom, bol aj pri oboch góloch Slovana. Svoje účinkovanie zakončil s jedným plusovým bodom. A v momente, kedy sa zbaví mladíckej ostýchavosti pri hre dopredu a najmä na útočnej modrej, začnú pribúdať aj nejaké tie body do kanadského bodovania. Natíska sa ale otázka, ako sa mohlo Slovanu stať, že do zápasu vstúpi s piatimi, a dohrá ho len so štyrmi obrancami – narážame najmä na odchody Fostera so Sigaletom s neskorou náhradou v podobe Cam Barkera! Geniálny ťah manažmentu? Ako sa hovorí, každé zlo je na niečo dobré…

Zasneženie a tutovky

Čas 57:52, ruský útočník Golubev nestíha dokorčuľovať puk, ktorý kryje bezpečne Jaro Janus. Stará známa klasika, útočník prudko pribrzdí pred brankárom tak, aby mu v prípade nedostatku skúseností, zasnežil cez masku do tváre. Nasleduje implementácia tohto sezónneho, nového pravidla do praxe a Rus dostáva menší trest. Niektorí diváci možno reagovali začudovaním, niektorí si možno mysleli, že išlo o spočítanie predchádzajúcich podozrivých zákrokov zo strany hostí na hráčov Slovana, ale opak bol pravdou. Zasneženie súperovho brankára už nie je povolené a trestá sa nekompromisne dvoma minútami. Tento trest bol v aktuálnej sezóne k videniu v domácom prostredí po prvý krát a Lade nepomohli ani protesty, že zostávali do konca riadneho hracieho času zostávalo len čosi vyše dvoch minút. Slovan však naskytnutú príležitosť nevyužil a miesto možných troch bodov predviedol čudné manévre v útočnom pásme. Tie zaklincoval ešte čudnejšou otočkou Libor Hudáček, ktorý následne poslal spätnú prihrávku až k Janusovi. Slovan tak pochoval rozhodnutie v troch tretinách a okrem množstva ďalších presiloviek, vrátane 5 na 3, nedokázal premeniť ani tutové šance, ako boli samostatný nájazd Roka Tičara v tretine druhej, alebo čistá šanca Tomáša Starostu v predĺžení. Tičar svoje sólo zakončoval bekhendovým blafákom medzi nohy brankára Ježova, o jeho neúspechu však rozhodli milimetre a puk sa betónmi nepredral. Starostova tutovka volala rovnako po góle, presná spätná prihrávka ho našla voľného medzi kruhmi, strelu z prvej s otázkou „Kam to chceš?“, však poslal tesne vedľa ľavej žrde Ježova. Nepremenené šance tak stáli belasých dva zbytočne stratené body.

Strieľaj..! Štatistika nepustí…

Slovan prestrieľal hostí takmer dva a pol násobne, v konečnom účtovaní v pomere 48 ku 20. Ježov síce bol v ohni striel, ale nebezpečných bola významná menšina. Niekedy ho puk šťastne trafil, niekedy sa opäť raz vrátila strelecká nemohúcnosť na hokejky domácich hráčov (dúfame, že nesúvisí s návratom Nagya) a niekedy predviedol svoje nesporné brankárske umenie. Štatistika však nepustí, a ako sa v hokeji často vraví, keď nevieš, čo s pukom, vystreľ. Matematicko-štatistický model naozaj nepustil, 38. strela belasých letiaca z hokejky Tomáša Netíka znamenala veľmi dôležitý, vyrovnávajúci, prekvapujúci, ale pritom iba druhý gól domácich. Otázne je, či by v sieti pripraveného Ježova skončila aj v prípade, že by do nej nevložil čepeľ svojej hokejky jeden z obrancov hostí. Slovan však bol za svoju neutíchajúcu snahu zaslúžene odmenený vyrovnaním a kto vie, možno sa percento premenených striel v góly znova otočí, v šťastné a vyššie číslo, či už v nasledujúcom zápase, alebo možno proti super favoritovi z Petrohradu. Kto nevystrelí, totiž gól nedá.

 Tri rovnaké (neúspešné) nájazdy

Vyvrcholenie v podobe nájazdov našlo belasých nepripravených. Možno to bol zámer a možno len náhoda, avšak všetky tri nájazdy domácich boli mierené úplne rovnako – strelou do vinklu ponad lapačku brankára. Po tom, ako Nagyov nájazd Ježov bravúrne lapačkou vyrazil, naklonoval Netík totálnu kópiu svojho predchodcu a aby toho nebolo málo, inak v nájazdoch celkom spoľahlivý Tičar, vyprášil lapačku brankára hostí i do tretice. Lada tak ukončila sériu štyroch prehier v rade a Slovan rovnako nepridal, štvrté víťazstvo za sebou.

One thought on “Päť postrehov zo zápasu s Ladou Togliatti

Pridaj komentár