Vladimír Weiss st. : Prišiel som Slovanu pomôcť

Belasých povedie jeden z najúspešnejších trénerov histórie slovenského futbalu. Vladimír Weiss st. je novým trénerom Slovana Bratislava, mužstvo povedie už v najbližšom ligovom zápase so Zlatými Moravcami. Naposledy trénoval Gruzínsky národný tím, predtým na klubovej úrovni kazašský tím FC Kajrat Almaty. So Slovan sa dohodol na päťročnej spolupráci. Vladimír Weiss st. sa vracia do klubu, odkiaľ v minulosti viedli jeho kroky do zahraničia. „Vraciam sa do klubu, kde som si v minulosti svoju prácu nedokončil. Boli tam aj objektívne a subjektívne príčiny, v tom čase som končil v reprezentácii, nemal som optimálnu formu. Sezóna v Slovane mi nevyšla, “ povedal na úvod piatkovej tlačovej konferencie Vladimír Weiss st, a pokračoval :“Dlhšie som bol bez práce, nedokázal som na tretiu výzvu Slovanu odpovedať nie. Prišiel som Slovanu pomôcť, ide o dlhodobú spoluprácu, chcem tu pôsobiť dlhodobo a možno aj ukončiť svoju trénerskú kariéru. Budem sa snažiť pracovať tak, aby sme na tento nádherný štadión prilákali čo najviac fanúšikov. Slovan je klub s veľkou históriou, viesť takýto klub je česť a veľká zodpovednosť. Nie je to ľahké, o čom hovorí aj skutočnosť, že tu bolo veľa trénerov .“

Slovan má vždy tie najvyššie ciele, inak tomu nebude ani pod taktovkou Vladimíra Weissa. „S vedením klubu sme sa rozprávali o filozofií klubu. Ten bude nastavený inak ako tomu bolo doposiaľ. Prídu zmeny v realizačnom tímu, vo vedení klubu, či hráčskom kádri. Chceme pre Slovan svetlú budúcnosť“, hovorí nový tréner belasých. Ten sa vracia na klubovú scénu po päťročnom pôsobení na lavičke Gruzínska.“ Teším sa na robotu, čaká ma veľa míľnikov, ktoré ma čakajú. Chcem spoznať ľudí, ktorí v klube pracujú, neprišiel som sem nikoho vyhadzovať, ale s nimi spolupracovať na základe mojich predstáv. So mnou prichádza realizačný tím, ktorý so mnou pôsobil v mojich predošlých pôsobiskách. Práca na klubovej úrovni mi chýbala, je to niečo úplne iné ako keď trénujete reprezentáciu, ktorá za rok odohrá približne desať zápasov. Bolo to aj dosť náročné na cestovanie, či už to bolo v Gruzínsku alebo v Kazachstane“, vysvetlil.

Vladimír Weiss sa do Slovana vracia takmer po desiatich rokoch. Do známeho prostredia, ktoré sa za ten čas ale zmenilo. „Najväčšou zmenou je skutočnosť, že v minulosti som trénoval Slovan, ale hral na Pasienkoch. Teraz je doma na Tehelnom poli, kde je krásny štadión s kapacitou 22 500 divákov. Klub by sa mal z Pasienkov presunúť na Tehelné pole, musíme vylepšiť infraštruktúru ihrísk, všetko potrebuje svoj čas. Chceme prerobiť historické ihriská na Bajkalskej kde hrávali takí hráči ako Čapkovičovci, Ondruš, Vengloš a mnohí ďalší,“ hovorí.

Nový tréner Slovan päť rokov viedol Gruzínsko, spoznal viacero hráčov, ktorých viedol v reprezentácii. Natíska sa otázka, či by si niektorého zo svojich zverencov vedel predstaviť v kádri Slovana :„Gruzínci sú talentovaní hráči, viacerí sa predali do zahraničia, budem sa na túto tému rozprávať s vedením klubu, viem si predstaviť, že niektorí by radi prišli do Slovana. V prvom rade musíme dohrať sezónu, máme pred sebou ešte tri zápasy. Musíme sa na ne sústrediť. Potom sa budeme zaoberať budúcnosťou hráčov. Príprava na novú sezónu bude krátka, keďže 7.7.2021 by sme mali hrať predkolo Ligy majstrov. Predpokladám, že zmeny prídu, o počtoch by som nechcel hovoriť. Hráči, ktorí sú tu, majú možnosť sa ukázať a zabojovať o svoje miesto. V najbližších zápasoch dostanú od mňa čas, aby ukázali svoje kvality,“ vysvetlil.

V uplynulých dňoch sa na Slovan vzniesla vlna kritiky na jeho výkony. Napriek tomu má stále na dosah oba hlavné ciele sezóny: „Výsledky neboli zlé, no čelili sme veľkej kritike. Ale my môžeme vyhrať dvakrát po sebe double, čo sa ešte nikomu nepodarilo. Ja chápem, že trénerov kritizovali v čase, keď sa nám nedarilo, beriem to. Musíme však teraz urobiť všetko pre to, aby  sme sa zlepšili. Ja nemám ružové okuliare, v uplynulých týždňoch sa nám nedarilo, ale stále sme prví a budeme hrať o Slovenský pohár,“ povedal Ivan Kmotrík ml.

Slovan má v našej lige najlepší káder, viacero hráčov pôsobí na hosťovaniach. Úlohou trénera je z hráčov dostať maximum, okrem titulu, aby sa pokúsil s mužstvom dostať sa do skupinovej fázy, či už do Ligy majstrov alebo Európskej ligy. „Viem, čo sa od mňa očakáva, Slovan má talentovaných hráčov, niektorí sa ale musia zlepšiť. Nie všetci hráči poznajú históriu klubu, nemajú vzťah ku klubu, nevedia kto bol Ondruš, Vencel. Čo je asi normálne, ale mohli by sa to naučiť. Keď som išiel do Gruzínska, pozrel som si históriu gruzínskych hráčov, aké boli hviezdy tamojšieho futbalu. Prvá otázka, keď som prišiel do reprezentácie znela, či viem kde som., uviedol Weiss.

Vladimír Weiss si realizačný tím si vytvoril z ľudí, s ktorými spolupracuje dlho. „Môj asistent bude Boris Kitka a bude dozerať aj na mládež. Žiaľ, Jozef Kontír ide do Poľska k Martinovi Ševelovi, dal som mu požehnanie, aj keď sa mi to bál povedať, bolo to dosť emočné. Viem, že prídu aj hádky, nedorozumenia, ale na to som pripravený, to musíme zvládnuť. Kondičným trénerom bude Roman Švantner” predstavil svoj realizačný tím nový tréner Slovana.

Po tom, ako spoločne pôsobili v slovenskej reprezentácii, sa v Slovane opäť v jednom tíme stretne Vladimír Weiss so svojím synom. „Keď sa hralo dobre, tak kreslili Weissovcom srdiečka, ak zle, boli sme prví na vine. S tým musíme obaja počítať. Je to môj syn, viem, čo vie, rovnako aj to, čo nevie a čo musí zlepšiť. Pribrzdili ho zranenia, verím, že bude zdravý a ukáže, že stále vie hrať futbal a urobí nám radosť. Rovnako verím, že sa ešte môže vrátiť do reprezentácie, ak mu dá Štefan Tarkovič šancu. Futbal hrať vie, poslúchať musí, má to ťažšie ako ostatní, rovnako ja to mám ako tréner ťažšie smerom k hráčom i fanúšikom. Obaja sme dostatočne silní, aby sme uniesli dvakrát väčší pocit zodpovednosti,“ hovorí skúsený tréner.

V poslednom zápase proti Dunajskej Strede v bránke nestál Dominik Greif. Vladimír Weiss absolvoval aj rozhovor s gólmanom Slovana.„Predvčerom sme mali s Dominom dlhý rozhovor, neskôr sa k nemu pripojil aj Ivan Kmotrík ml. Myslím si, že Domino pochopil situáciu tak, ako som sa mu ju snažil vysvetliť. Chápal som, že chcel odísť von. Je to dobrý brankár aj človek, nie je hlúpy. Snažil som sa mu povedať, že na niektoré veci musí reagovať inak ako reagoval. Myslím si, že to pochopil, a klub má stále rád. Je platným hráčom, chytá v reprezentácii a celú kariéru má pred sebou. V Slovane niekedy brankári čakali 10 rokov na takú šancu, akú dostal. Rozhovor bol plodný a označil by som ho za perfektný, povedal som mu, nech sa koncentruje na tri zostávajúce zápasy, má dobrú konkurenciu v podobe Michala Šullu. Dnes je pripravený hájiť farby Slovana tak ako hájil,“ prezrádza.

Pochopiteľne, veľa otázok smerovalo aj k prípadným letným pohybom v kádri. „Už sme s vedením hovorili o letnej príprave, máme nejakú ideu, kto by mal odísť a prísť, resp. typológiu hráčov. Povedzte mi však troch slovenských futbalistov, ktorých by sme mali kúpiť, dostupných na trhu doma alebo vonku, a pozvem vás na kávu alebo na obed. Povedzte mi tri mená, alebo aspoň jedno, a pôjdeme za ním,“ reagoval tréner na otázku o tom, či sa Slovan bude viac zameriavať na slovenských futbalistov. Následne však trochu poodhalil svoje zámery. „V zozname posíl máme aj slovenských futbalistov, aj veľké mená na leto. Uvidíme, čo sa nám podarí. Nie je ľahké dostať hráčov zo zahraničia sem, točia sa tam veľké peniaze. Máme ideu vrátiť niektorých hráčov, ktorí boli aj v reprezentácii, ešte pod mojím vedením. Ľahko nájdete dve-tri mená, nebudem ich spomínať, dávam vám to za úlohu. Ale tých kvalitných slovenských futbalistov, aby posilnili Slovan hneď, nie je veľa. Uvidíme, čo sa nám podarí v slovenských vodách uloviť v lete, ľahko sa o tom rozpráva, ťažšie realizuje. Na ihrisku však rozhoduje výkon, nie to, aký má kto pas. Bol by som rád, ak by slovenskí hráči sami prejavili záujem hrať za Slovan, budeme radi, klub im vytvorí určite dobré podmienky, lepšie ako majú v Česku či Poľsku. Je v tom veľa faktorov, aby to zaklaplo do seba, aby ten hráč bol u nás spokojný,“ hovorí Vladimír Weiss.

Pridaj komentár