Stanovisko HC Slovan k vytvoreniu súkromnej ligy

Členovia Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) s výnimkou HK Dukla Ingema Michalovce a HC SLOVAN Bratislava (nie je člen APHK) v závere ročníka hokejovej Tipos Extraligy 2020/2021, začali podnikať kroky k vytvoreniu nezávislej súkromnej hokejovej ligy s názvom Profesionálna hokejová liga (PHL). Kluby v marci podpísali memorandum o založení súkromnej hokejovej ligy a v apríli aj založili občianske združenie Profesionálna hokejová liga. Nová súťaž by fungovala samostatne a odčlenila by sa od Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Prinášame vyjadrenie akcionárov HC SLOVAN Bratislava k spomínanej iniciatíve klubov o prípadnom vytvorení PHL.

STANOVISKO HC SLOVAN Bratislava:

Majitelia HC SLOVAN Bratislava vnímali kuloárne chýry o vytvorení nezávislej súkromnej hokejovej ligy, ale neboli priamo zúčastnení žiadnych rokovaní o vytvorení takéhoto subjektu. Až keď nás SZĽH pozval na rokovanie hokejových klubov extraligy a výkonného výboru SZĽH, boli sme prvý krát konfrontovaní s myšlienkou vytvorenia Profesionálnej hokejovej ligy (PHL).

Až následne nás oslovili predstavitelia občianskeho združenia PHL (po skončení aktuálneho ročníka Tipos Extraligy) na stretnutie a predstavenie dôvodov vzniku PHL. Základom ich nespokojnosti so súčasným stavom bol okrem HC Slovan aj osobné animozity s predstaviteľmi SZLH a tiež poznanie, že svoje požiadavky na významnejšie postavenie klubov Extraligy v rámci hokejového hnutia nie sú schopní presadiť cez kongres SZĽH. Jednoducho – demokratické princípy zakotvené v stanovách SZĽH sa pre nich stali brzdou ich ďaľšieho rozvoja.

HC Slovan k týmto pohľadom jednoznačne zaujal stanovisko, že v žiadnom prípade sa k takýmto názorom nikdy nepridá. Máme názor, že najlepšie riešenie pre slovenský hokej je, aby SZĽH zastrešoval na malom slovenskom trhu všetky aktivity v marketingovom a mediálnom priestore, nakoľko je jediný, kto môže potencionálnym partnerom ponúknuť najširšiu ponuku partnerstva od reprezentácie, extraligy, 1. ligy, 2. ligy a tiež hokejovú mládež. A teda iba SZĽH je schopný pritiahnúť od partnerov najviac zdrojov pre slovenský hokej. Akékoľvek iné riešenie uberá slovenskému hokeju z jeho potenciálu. Tiež je treba jednoznačne konštatovať, že v osobe Miroslava Šatana je v čele SZĽH v súčasnosti najrešpektovanejšia hokejová osobnosť uznávaná u nás a v zahraničí. Ak by SZĽH získal takéto silné postavenie, bola by jeho pozícia pri rokovaní s partnermi ešte výraznejšia.

Vo vzťahu dovnútra slovenského hokejového hnutia musia byť základom demokratické princípy, zakotvené v stanovách SZĽH. Ten kto nie je ochotný tieto demokratické princípy akceptovať, nemôže mať miesto v štruktúrach SZĽH.

HC Slovan je rozhodnutý podporiť silný SZĽH, aj keď ostatné kluby vytvoria od SZĽH nezávislú PHL. Samozrejme, že klesne úroveň najvyššiej súťaže, ale iba na prechodné obdobie (možno rok). Kvalitnou výchovou mládeže posunieme najvyššiu súťaž na úroveň, ktorá bude uspokojovať hokejových fanúšikov nielen na domácej, ale aj na zahraničnej scéne. Informuje oficiálny web belasých

Pridaj komentár