Päť postrehov zo zápasu s Dinamom Minsk (3:2 sn)

Návrat na domáce kolbište proti Dinamu Minsk prilákal niečo cez 8 000 divákov zvedavých na pokrok belasých pod taktovkou trénera Matikainena. Zápas v znamení dvojok priniesol niekoľko zaujímavostí, z ktorých vyberáme už tradičných päť domácich postrehov, tentoraz však aj s malým bonusom na záver.

Výborná najmä prvá tretina

Konečne viditeľná zmena! Aj keď trvala len polovicu zápasu, prvá tretina a začiatok druhej rozhodne bavili. Rýchla, dynamická hra plná kombinácií, tvrdých stretov, aktívneho napádania, fínskeho, alebo ak chcete ruského korčuľovania a prelievajúca sa hra zo strany na stranu, ale predsa len s viditeľnou prevahou Slovana. Ak niektorí potenciálni diváci radšej zvolili na dnešný večer iný program, ako návštevu Slovnaft Arény, môžu ľutovať. Spomínanú úvodnú, ale i časť druhej tretiny, si totiž smelo dovolíme prirovnať kvalitatívne ku top NHL zápasom. Zostáva len záhadou, prečo z tejto výbornej pasáže hry, nedokázal Slovan vyťažiť viac, ako jeden gól (aj to len z presilovky). Ak, ale budú belasí v rovnakej hre pokračovať, skôr či neskôr toto sezónne zakliatie brán na domácom klzisku prelomia. To je dôležitý fakt, pretože návrat k vykrúcaniu sa v rohoch, a Slovan sa ani dnes nevyhol týmto pasážam, divákov nudí. Chápeme, že v zápase s vysokým tempom sú dôležité aj oddychové pasáže, ale určite sa dá energia ušetriť aj iným spôsobom.

Dve skvelé kombinačné akcie

Prvá dva góly museli pobaviť aj najväčších hokejových gurmánov. Pre mladších, ktorí nemali možnosť vidieť hrať sovietsku hokejovú „zbornú“, v časoch svojej najväčšej slávy, pod taktovkou Viktora Tichonova st. a sú leniví kliknúť na YouTube, by sa dali oba úvodné góly prirovnať k vydarenej kombinácii v konzolovej hre NHL 15 na najnižšej obtiažnosti. Snáď žiaden divák nezostal chladný pri presilovkovej akcii Nagy – Vondrka – Nedorost na jeden dotyk s nechytateľnou koncovkou. Na druhej strane im o pár minút zdarne sekundovali parádnou kombináciou Cheechoo – Kaľjužnij – Szczechura, s ešte lepším zakončením do prázdnej bránky. Prosíme si viac takých gólov, ale samozrejme najmä do súperovej bránky.

Pozn.: Tešíme sa na možné gramatické okienko v diskusii, ktoré mená prepisovať do slovenčiny, ktoré nie a v akej podobe. Inak, dobrá zábava, najmä ak sa jedná o mix kanadských mien kriovského (Cheechoo), pravdepodobne poľského (Szczechura) a ruského pôvodu (Калюжный, Kalyuzhny, alebo Kaľjužnij). Čo sa týka zložitosti mien, tak tento útok zatiaľ suverénne víťazí.

Checking Line

Novovytvorená „medvedia“ checking line si priniesla zo Záhrebu výbornú náladu. Lunter, Štastný, Netík, to je momentálne kombinácia určená na znepríjemnenie života súperom, a že ich chémia zatiaľ funguje…posúďte sami. Táto trojica totiž prináša vyvážený mix mladíckej dravosti a drzosti Luntera, silu a tvrdú hru Štastného a v neposlednom rade rýchlosť a šikovné ruky Netíka. Síce chlapci nazbierali v priemere len deväť zápasových minút, v každom možnom momente znepríjemnili súperovi život, ba čo viac, pridali aj nečakaný bonus navyše – Štastného gól na 2:1. Veľa nechýbalo a mohol byť trojbodový, a dokonca nemuselo zostať len pri jednom.

Smola vs. šťastie po druhé

Návrat k postrehu z domáceho zápasu a vlastne celému dvojzápasu s Medvesčakom – belasí stále neodkliali mágiu súperových brankárov. Síce svojim mini tripom do Záhrebu mierne vyvetrali svoju arénu, ale evidentne ešte chvíľu potrvá, kým zmiznú aj posledné zvyšky zakliatia. Najsmolnejší moment zápasu bola rozhodne situácia z 50. minúty. Najskôr sa Surový prekľučkoval stredom cez dvoch obrancov hostí a evidentne osekávaný nechal vyčariť Mišakova famózny zákrok vyrážačkou. Puk následne padol na hokejku Murleya, svoju dorážku do odkrytej svätyne však nasmeroval len do pravej žrde. Hneď z protiútoku vznikol malý závar za Janusovou bránkou s veľmi diskutabilným faulom Surového. Presilovku dokázali hostia okamžite využiť, únikom po ľavom krídle našiel Janusovu slabinu medzi betónmi Gavrus.

Dve rolby pred nájazdmi

Možno ste sa pred časom zamysleli, prečo pred nájazdmi chodí upratovať ľad len jedna rolba. My síce dôvod nepoznáme, no všimli sme si, že sa belasí rozhodli (možno účelovo) zmeniť aj túto maličkosť. Diváci, ktorí si pred nájazdmi odskočili na obligátnu päť minútovú pauzičku, nestihli prvých dvoch exekútorov. Dve rolby rozhodne skrátili čakaciu dobu, čo mohlo vyhovovať hráčom, ktorí sa radšej udržujú v kondícií a neradi idú na nájazd vychladnutí. V každom prípade to pomohlo a Slovan si pripísal prvé dvojbodové víťazstvo v tejto sezóne, po dvoch energických, úspešných trestných strieľaniach.

BONUS: Dva talizmany za dva body

V hľadisku sa objavili dve úplne odlišné celebrity, ktoré však spojili divákov. Dominik Graňák a Helenka Vondráčková, si vyslúžili po tom, ako ich objavila interná kamera, mohutný potlesk – starí, mladí, svieži, unavení, veselí a či smutní, tlieskali im všetci bez rozdielu – a tak to má byť. Palec hore.