Slovan sa drží holandskej stopy, prichádzajú odtiaľ ďalšie dve mená

Káder na sezónu 2016/17 vystužia ďalšie dve posily. Do defenzívy prichádza 24-ročný Holanďan Ruben Ligeon, ktorý môže nastúpiť na oboch krajoch obrany i v zálohe. Ligeon je odchovanec Ajaxu Amsterdam, držiteľ troch holandských titulov a bývalý holandský mládežnícky reprezentant. Oživením ofenzívy bude 28-ročný holandský futbalista Mitchell Schet, schopný nastúpiť na krídle i hrote útoku. Schet naposledy pôsobil v Trenčíne a má bohaté skúsenosti z najvyššej holandskej súťaže.

Ruben Ligeon prinesie oživenie do obranných radov i podporu ofenzívy. Dvadsaťštyriročný Holanďan, s ktorým klub podpísal štvorročný kontrakt, hráva na poste krajného obrancu a zväčša nastupuje na pravej strane obrany či zálohy. Jeho výhodou je, že popri pravačke má aj kvalitnú ľavačku, a preto môže alternovať i na ľavom kraji defenzívnej formácie. Ligeon sa vyznačuje vysokými technickými kvalitami a dobrou rýchlosťou, čo môže využiť pri svojich ofenzívnych výpadoch popri postrannej čiare.

Ligeon vyrastal v známej mládežníckej akadémii Ajaxu Amsterdam. V prvom tíme Ajaxu sa prvýkrát predstavil počas sezóny 2011/12. Nasledujúce tri ročníky nastupoval striedavo za juniorku a prvé mužstvo, s ktorým získal tri majstrovské tituly v rade. Ajax s Ligeonom na súpiske sa navyše v roku 2014 radoval zo zisku holandského Superpohára. Jarnú časť ročníka 2014/15 už Ruben Ligeon strávil na hosťovaní v Brede, kde si vybudoval pevnú pozíciu v základnej zostave. Dvadsaťštyriročný Holanďan hosťoval počas jesennej časti sezóny 2015/16 v klube Willem II Tilburg a na jar v Utrechte. Ligeon si v nedávno skončenom ročníku pripísal dvanásť štartov v holandskej Eredivisie a tri v holandskom pohári. V pohárovej súťaži sa s Utrechtom prebojoval do finále, v ktorom nezabránil prehre s Feyenoordom. Celkom má Ruben Ligeon na konte 38 vystúpení v Eredivisie a 11 zápasov v holandskom pohári. Nový obranca belasých reprezentoval Holandsko vo výberoch do 17, 19, 20 a 21 rokov. Za rodnú krajinu odohral celkom 30 stretnutí a zaznamenal jeden gól. Je strieborným medailistom z ME 2009 do 17 rokov, kde v holandskom výbere odohral všetky zápasy a raz skóroval.

V Slovane Bratislava sa stretnú štyria bývalí spoluhráči. Ruben Ligeon totiž v Ajaxe Amsterdam pôsobil v jednom mužstve s Joeri de Kampsom, Lorenzom Burnetom a Lesly de Sa. Ligeon a de Sa spolu hrávali dokonca aj v sezóne 2015/16, počas ktorej obaja hosťovali v klube Willem II Tilburg. Všetci spomínaní futbalisti, ktorí Slovan posilnili v nedávnom období, zapadajú do koncepcie klubu. Ide o rýchlych, moderných a dynamických hráčov s kvalitným futbalovým prejavom.

Ruben Ligeon prestupuje do najúspešnejšieho slovenského klubu z Ajaxu Amsterdam. Po návrate z hosťovania v Utrechte mal totiž v Ajaxe ešte rok platnú zmluvu. O jeho prestupe úspešne rokoval viceprezident nášho klubu Ivan Kmotrík ml. priamo so športovým riaditeľom Ajaxu a bývalým vynikajúcim futbalistom Marcom Overmarsom.

„Jednania s Ajaxom Amsterdam o prestupe Rubena boli veľmi korektné. Vyzdvihol by som hlavne ústretovosť a profesionálny prístup riaditeľa Marca Overmarsa, s ktorým som konkrétne celý prestup zastrešoval. Som veľmi rád, že sme sa obojstranne dohodli, pretože o hráča bol na trhu veľký záujem. Štvorročná zmluva odzrkadľuje našu dlhodobú stratégiu, na základe ktorej budujeme mužstvo s veľkým potenciálom a perspektívou,“ povedal na margo prestupu viceprezident klubu a člen predstavenstva Ivan Kmotrík ml.

Foto

Mitchell Schet, s ktorým klub podpísal trojročný kontrakt, je posilou do našej ofenzívnej formácie. Dvadsaťosemročný Holanďan môže hrať na poste krídelníka i stredného útočníka. Vyznačuje sa výbornými rýchlostnými predpokladmi a taktiež dobrými technickými kvalitami.

Schet futbalovo vyrastal v holandskom Utrechte, odkiaľ v roku 2005 prestúpil do Feyenoordu Rotterdam. V roku 2008 si odbil premiéru v prvom mužstve Feyenoordu. Jeho ďalšie kroky viedli do Excelsioru, Waalwijku, Groningenu a ADO Den Haag. Celkom si Schet v najvyššej holandskej súťaži pripísal 79 štartov a strelil 5 gólov. Po dvoch sezónach v ADO Den Haag prišiel Schet na jeseň 2015 do Trenčína, kde odohral 24 zápasov a zaznamenal 8 gólov. Nová posila belasých má skúsenosti aj na reprezentačnej úrovni. Mitchell Schet je bronzovým medailistom z MS 2005 do 17 rokov.

O rýchlonohého ofenzívneho futbalistu bol na prestupovom trhu veľký záujem. Schet mal ponuky z popredných klubov z Poľska i Českej republiky. Pri jeho rozhodovaní pre Slovan zavážil aj fakt, že má v mužstve viacerých krajanov z Holandska. Počas účinkovania v Groningene si navyše Mitchell Schet zahral s ďalšou novou posilou belasých Lorenzom Burnetom.

„S príchodom Mitchella sa výrazne zvýši kvalita útočnej fázy nášho mužstva. Jeho futbalový prejav presne zapadá do našej koncepcie, počítame s ním do krídelných priestorov, v prípade potreby môže nastúpiť aj na pozícii útočníka. Zároveň chcem poukázať na dve dôležité veci ohľadne angažovania tohto hráča. Tou prvou je, že s hráčom sme boli predbežne dohodnutí na spolupráci ešte tri týždne pred jeho medializovaným prešľapom. Práve Trenčínu nahral tento krok do karát, pretože so Schetom si nedokázali uplatniť opciu na predĺženie zmluvy, keďže mu nevedeli splniť jeho finančné požiadavky. Pre Trenčín teda bolo jednoduché vyhodiť hráča, ktorému sa končila zmluva. Tou druhou dôležitou vecou je, že v klube sme interne dlho diskutovali o tom, či po hráčovom prešľape ho nakoniec angažujeme. Nakoniec sme sa vzájomne rozhodli aj na základe veľmi pozitívnych referencií ohľadne povahových vlastností hráča, že Schetovi dáme v živote druhú šancu. Život je aj o ľudských chybách a ak sa z nich človek dokáže poučiť, posúva ho to len vpred. Ako príklad uvediem aj zlyhanie svetového hráča Suáreza, ktorý na majstrovstvách sveta v Brazílii pohrýzol súperovho hráča. Dostal tvrdý trest od FIFA, ktorý mu právom patril a paradoxne druhú šancu v jeho futbalovej kariére a živote mu poskytol tak slávny a významný svetový klub, akým je FC Barcelona. Aj toto je príklad zo svetového futbalu, ktorý svojím spôsobom čiastočne ovplyvnil naše rozhodnutie,“uviedol viceprezident klubu a člen predstavenstva Ivan Kmotrík ml.

„Verím, že obaja hráči sa rýchlo adaptujú a pomôžu nám naplniť naše tohtoročné ciele. Bol by som rád, keby sa nám v priebehu nasledujúcich týždňov podarilo dotiahnuť do úspešného konca príchod ďalších dvoch hráčov. Môžem prezradiť, že prioritou je angažovanie kvalitného stopéra a taktiež sme v jednaní s ofenzívnym univerzálom, ktorý ešte zvýši kvalitu v stredovej formácii,“ zakončil Kmotrík ml. 

Zdroj: skslovan.com

Pridaj komentár