HC Slovan ohlásil trénerskú výmenu

Po zápase s Detvou prišlo v Slovane k zmene na trénerskom poste. Romana Stantiena a Rudolfa Jendeka sa rozhodli akcionári a vedenie Slovana odvolať. Informuje oficiálny klub Slovana.

Novými trénermi sa stanú Robert Döme, Marián Bažány a Ján Lipiansky, ktorí sa práce pri mužstve ujmú už od pondelka 18. januára. Všetci traja podpísali zmluvu do konca nasledujúcej sezóny 2021/22, pričom Döme a Bažány budú vystupovať v pozícii dvoch hlavných trénerov s rovnocennými právomocami.
Stantien s Jendekom prišli k mužstvu začiatkom júna 2019 a mali zmluvy do konca prebiehajúcej  sezóny. Pod ich vedením odohral Slovan celkom 85 zápasov, v ktorých sa tešil z víťazstva 58x a získal 168 bodov, čo je 66 percent všetkých bodov. Slovan priviedli na tretie miesto priebežnej tabuľky Tipos Extraligy. V posledných zápasoch musel Slovan nastupovať v silne improvizovanej zostave, keď mu kvôli zraneniam kľúčových hráčov – predovšetkým útočníkov – a ukončeniu zámorských hosťovaní, chýbalo až 54 percent všetkých kanadských bodov. 
Rozhodnutie o výmene trénerov A mužstva je zavŕšením reštrukturalizačného procesu klubových činností zameraného na zjednotenie odborných činností jednotlivých zložiek klubu. Akcionári ďakujú odvolaným trénerom za ich kvalitnú prácu, čoho dôkazom je postavenie klubu v tabuľke Tipos Extraligy. Napriek veľkému počtu zranených hráčov základného kádra sa odvolaným trénerom darilo udržiavať vysokú úroveň herného prejavu mužstva. Veríme, že nová trénerská trojica bude pokračovať a ďalej zdokonaľovať herný prejav mužstva, aby sme spoločne dosiahli stanovené ciele v kvalite a zjednotení herného prejavu A mužstva súčasne s nastavením týchto cieľov aj v mládežníckych kategóriách,“ píše sa v stanovisku akcionárov klubu.
Robert Döme (nar. 29.1.1979) má za sebou úspešnú hráčsku kariéru, počas ktorej nastúpil na 53 zápasov v NHL za Pittsburgh a Calgary, získal švédsky titul s MoDo a v úlohe kapitána priviedol Slovan k majstrovskému titulu v roku 2008. Posledných 12 rokov sa venuje trénerskej činnosti najmä s mládežou. Je držiteľom Elite Coach licencie. Pôsobil v kluboch nižších švédskych súťaží Norrtälje IK, HC Arlanda Wings a IFK Osteraker. Pred svojím letným príchodom do Slovana pracoval ako konzultant pri juniorskej reprezentácii Slovenska do 20 rokov a šéfoval mládežníckym hokejovým programom v známom klube AIK Stockholm.
Bratislavský rodák Marián Bažány (nar. 9.5.1975) je odchovancom Slovana, za ktorý odohral medzi rokmi 1994 až 2000 celkom 37 zápasov. Jeho ďalšia kariéra sa úspešne odvíjala v nemeckej DEL, kde za 8 sezón odohral takmer 400 zápasov, všetky v drese Dusseldorfer EG. Keďže popri slovenskom pase vlastní aj nemecký, stihol na poste obrancu nastúpiť aj v reprezentácii Nemecka. Po skončení hráčskej kariéry pôsobil ako tréner v kluboch DEL Eisbären Berlin, Krefeld Pinguine a vo švajčiarskom SC Rapperswil-Jona. Vlani zažil krátku anabázu ako hlavný tréner HK Nitra.
Rodeného Bratislavčana Jána Lipianskeho (nar. 23.7.1974) netreba fanúšikom Slovana zvlášť predstavovať. V historických klubových tabuľkách elegantnému strednému útočníkovi patrí 5. miesto v celkovom počte odohraných zápasov, bodov a asistencií. So Slovanom získal tri majstrovské tituly (2000, 2003 a 2012), zahral si tiež v najvyššej fínskej, českej a nemeckej lige a so Slovanom prvú sezónu v KHL. Bezprostredne po skončení kariéry sa dal na trénerskú dráhu, ako inak v Slovane. Jeden rok bol asistentom Rostislava Čadu pri A mužstve v KHL (2013/14), v ďalších rokoch bol šéftrénerom hokejových tried v Slovane (žiacke kategórie). Dve sezóny tiež viedol slovenský reprezentačný výber do 17 rokov.
Nový trénerský tím HC SLOVAN Bratislava sa ujme svojej práce už na pondelkovom tréningu. Doplní ho tréner brankárov Peter Skrabelj, ktorý pri A mužstve zostáva.

Pridaj komentár