Návrat do histórie: Michalovská óda na radosť

Futbalistov Slovana čaká už v piatok večer v Trnave jeden z vrcholov sezóny. V „malom Ríme“ sa vo finále Slovnaft Cupu – Slovenského pohára vo futbale, stretnú momentálne dve najlepšie mužstvá na Slovensku. Aj Trenčín aj belasí by radi do zbierky pridali túto cennú trofej, pre Slovan by bolo víťazstvo v Slovenskom pohári už celkovo štrnástym v jeho doterajšej histórii.

Slovan_SP_fans

My pred piatkovým večerom nahliadnime do histórie a pozrime sa na pamätné víťazstvo Slovana vo finále pohára v roku 2010. V tejto sezóne prepustili zverenci Štefana Horného titul Žiline a reputáciu si chceli napraviť práve vo finále pohára.

Do cesty sa im postavil súper z tých najúhlavnejších – trnavský Spartak. Hralo sa na východe republiky v ďalekých Michalovciach. Ako to už pri strete fanúšikovských táborov oboch tímov býva pradávnym zvykom, konfliktom sa nevyhli ani tentokrát. Pred zápasom i počas neho prišlo k niekoľkým konfliktom, no po zápase sa tešil iba jeden tábor. A to nie bežným spôsobom. Slovan  totiž na trávniku štadióna MFK Zemplín Michalovce ponížil hráčov Spartaka Trnava rozdielom dvoch tried 6:0, čím vyrovnal rekordný triumf v rozhodujúcom dueli SP spred dvadsiatich rokov (Inter Bratislava – ZVL Žilina 6:0, pozn.red.). O góly belasých sa postupne postarali Kornel Saláta, Mario Božič, Jakub Sylvestr, Michal Breznaník, Karim Guédé a Martin Dobrotka.

Gólová radosť slovanistu Mária Božiča. Zo stretnutia finále 41. ročníka Slovenského pohára vo futbale medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava . Michalovce, 11. máj 2010. Foto: SITA/Jozef Bodnár

Niektoré médiá vtedy po zápase napísali, že Slovanisti po góloch provokovali gestami fanklub súpera. „Viackrát som ich šiel upozorniť, aby neprovokovali. Ak by sme také spravili my na druhej strane, zápas sa nedohrá,“ hovoril Trnavčan Kožuch. Slovanista Masaryk situáciu až tak dramaticky nevidel. „To boli emócie. Je to v zápale boja a nevidel by som to tak dramaticky,“ povedal. Aj takýto bol priebeh pamätného zápasu, v ktorom Slovan dobyl Trnavu na neutrálnom poli.

Tento triumf spred šiestich rokov pamätá už iba jeden hráč zo vtedajšieho kádra – Kornel Saláta.

Futbal – Slovenský pohár 2009/2010 – finále – výsledok (hralo sa v Michalovciach):
FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava 0:6 (0:3)
Góly: 11. Saláta, 17. Božič, 33. Sylvestr, 64. Breznaník, 67. Guédé, 87. Dobrotka
ŽK: 16. Kožuch, 22. Schmidt, 45. Banovič, 62. Mikovič – 45. Masaryk
Rozhodovali: Vlk – Brendza, E. Weiss
Divákov: 3752

Zostavy:

Trnava: Slovenčiak – Juhász, Banovič (68. Hlavatovič), Kožuch, Schmidt – R. Procházka, Kopúnek, Neto (21. Súkenník), Mikovič – Štyvar (46. Nascimento dos Santos „Pítio“), M. Guldan

Slovan: Putnocký – Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Had – Božič (53. Grendel), Guédé – Obžera, Breznaník (73. Ivana) – Masaryk, Sylvestr (81. M. Kuzma)

Fanúšikovia Slovana Bratislava. Zo stretnutia finále 41. roèníka Slovenského pohára vo futbale medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava . Michalovce, 11. máj 2010. Foto: SITA/Jozef Bodnár

Foto: SITA/Jozef Bodnár

Pridaj komentár