Päť postrehov zo zápasu s Amurom Chabarovsk (1:3)

Presne 24 hodín po nešťastnej prehre so Sibirom (2:3) sa belasým postavil do cesty za Play-off Amur Chabarovsk. Hostia, s hlavou tigra na dresoch, nezostali nič dlžní svojmu logu a s patričnou dávkou bojovnosti i s troma Slovákmi v zostave (Haščák, Špirko, Miklík) vynulovali domácich – v reči čínskych Majstrov bojových umení, štýl tigra nedal štýlu orla žiadnu šancu.

Hokejový odvar

Predvedený výkon Slovana sa nedá nazvať lichotivými slovami. Aj napriek všemožnej snahe zostať pozitívnymi, nie je možné ďalej tolerovať predvedené predstavenie. Dobre, úvodných 5 minút bola snaha belasých, ako tak hodná domácej pôdy, ale to, čo prišlo po prvej strele hostí do priestoru bránky, nemôžeme hodnotiť kladne. Áno, dostať gól práve z prvej strely je bolestivé, ale Slovan mal pred sebou takmer celý zvyšok zápasu na to, aby sa s tým nie len vyrovnal, ale predviedol navrátivším sa divákom, že si opätovne zaslúži ich priazeň. V čase, kedy sa sťahujú obyvatelia Slovenska skrz na skrz, aby vzdali úctu zosnulým a spomenuli si na ich pamiatku, bola takmer vypredaná aréna slušným dôkazom o prinavrátenej dôvere fanúšikov (9619 divákov). Hráči však divákov sklamali a to na plnej čiare. Hra Slovana totiž pripomínala rozladený orchester – prihrávka do jazdy? Nemožné. Systém zakladania útokov? Neznámy. Presilová hra? Nevieme. Takto by sme mohli pokračovať s každou hernou činnosťou. Ku cti domáceho trénera však slúži, že v pozápasovom vyjadrení sa ospravedlnil divákom za predvedený výkon a my dúfame, že to myslel úprimne, pretože dôvera fanúšikov sa ľahšie stráca, ako spätne získava.

Únava?

Jedným z hlavných motívov pozápasového hodnotenia bola nesporne únava. Je ťažké, keď hráči nemajú na regeneráciu ani len 24 hodín, ale o tomto rozlosovaní zápasov vopred vedeli a ako správni profesionáli sa s tým jednoducho musia vedieť vysporiadať. Navyše, pokiaľ Slovan nepostúpi do Play-off, tak to bude len jediný krát v sezóne. Ak domácich zmohla únava, čo potom budú robiť v prípade, že sa do vyraďovacích bojov nakoniec prebojujú a dva zápasy v priebehu dvoch dní budú štandardom? Je viditeľným výsledkom únavy systém hry, kedy sa hráči uchyľujú do rohov, v ktorých sa len bezradne točia, a točia, bez momentu prekvapenia a akejkoľvek snahy vykorčuľovať z nich a potiahnuť s pukom priamo na bránku? Ak áno, tak belasí boli včera unavení. Vlastne priveľmi unavení. A unavili aj divákov…zaujímavosťou však bolo, že v momentoch, kedy hráči Slovana prestali predvádzať rohovú schovávačku, t.j. v posledných piatich minútach zápasu, tak hostia na čele s inak výborným Muryginom v bránke, nevedeli kam skôr skočiť. To už ale bolo, ako správne poznamenal tréner Matikainen, 0:3 pre hostí a na zvrat v zápase neskoro aj napriek premiérovému gólu Luntera.

 Obrancovia na modrej

Možno ste si všimli, či už ako diváci priamo v hľadisku, alebo pred televíznymi prijímačmi, či monitormi pri internetovom prenose, že využívanie obrancov stojacich na útočnej modrej, počas fáz, kedy Slovan uzavrie súpera v útočnom pásme, je viac než slabé. Včera bola táto slabina ešte viditeľnejšia a pravdepodobne súvisí so skutočnosťami uvedenými v predchádzajúcom bode. Možno si belasí ešte stále nezvykli na posunutie bránkovej čiary a predĺženie útočného pásma, ale musíme konštatovať, že poriadna a presná prihrávka späť na modrú čiaru, je pre väčšinu hráčov Slovana neriešiteľným rébusom! A keď sa už konečne nejaká ta spätná prihrávka podarí bez toho, aby ju uchmatli hráči brániaceho sa tímu, tak belasým obrancom puk preskočí čepeľ hokejky, alebo obranca hokejku pri pokuse o streľbu zlomí a tak či onak, prídu o útočné pásmo. Pôsobí to žiaľ niekedy až komicky – náprava nutná.

Slováci rozobrali Slovan

Ak sme spomínali odvar, treba dodať, že bol navarený najmä domácimi hráčmi. V žiadnom prípade nejde o zneuctenie výkonu hostí z Chabarovska. Amurské tigre poctivo hrali svoju hru a po sérií prehier využili okolnosti dvojzápasu belasých vo svoj prospech. Slovákov môže zahriať na duši aspoň fakt, že o porážku sa postarali gólmi dvaja krajania – Marcel Haščák a Michel Miklík. Najmä Miklík si návrat na ľad svojho bývalého zamestnávateľa užil víťazným gólom a svojou hrou jednoznačne dokázal, čo Slovan stratil, keď neprišlo k spoločnej dohode na novom kontrakte (napriek tomu sa v Amure skôr trápi, ako si užíva hokej – viď poznámka na konci článku).

 Hráči úplne z formy

Tretina sezóny je za nami a preto je na čase zhodnotiť aktuálny prínos niektorých hráčov. Bude zaujímavé sledovať, ako manažment Slovana pristúpi k možnosti výmen hráčov v rámci KHL a či príde k zmenám. Aktuálne sa nám totiž zdajú úplne z formy nasledujúci hráči:

Libor Hudáček – doposiaľ nenaplnený potenciál, tréner Matikainen sa snaží všemožnými spôsobmi naštartovať jeho sezónu postupným zaradením do rôznych útokov, včera sa dokonca ocitol v tom prvom, ale želateľný efekt sa zatiaľ nedostavil. Aktuálny negatívny líder medzi útočníkmi Slovana v +/- bodovaní (-9)*.

Mário Bližňák – čo sa stalo s hráčom, ktorý mal potenciál na slušnú kariéru v NHL? Jeden z centrov, ktorý bol cenný najmä vyhrávaním vhadzovaní a slušnou kreativitou sa dnes herne trápi a hľadá stratenú formu. Nešťastné zranenia určite prispeli k tejto nepohode, možno by prospela zmena prostredia, alebo väčšia dôvera trénera (15 z, 0 g, 2 a, 2 b, -8 +/-).

Kurtis Foster – obranca zazmluvnený najmä pre jeho ofenzívnu produktivitu a tvrdú, presnú streľbu. K streľbe sa až tak často nedostáva a gól zatiaľ nedosiahol, napriek tomu, že sa často vyskytuje na presilovkách, jednoznačne sa mu nedarí naplniť predsezónne očakávania (0 g, -9 +/-).

Patrick White – mohol sa stať nečakaným bonusom a miláčikom tribún podobne ako sa mu darilo, resp. darí v Banskej Bystrici. Ale rozdiel medzi slovenskou extraligou a KHL je obrovský aj pre hráča draftovaného v NHL v prvom kole, napriek bojovnosti a snahe s priemerom 6 minút a 30 sekúnd strávených na ľade na zápas zatiaľ zaostáva za očakávaniami. Možno by pomohla zmena z krídla na pozíciu centra (12 z, 0 b, -4 +/-).

* Pozn. na margo: O kritickom stave slovenského hokeja svedčí aj fakt, že kľúčoví hráči reprezentácie a to najmä útočníci, sú v celkovom hodnotení KHL v +/- bodovaní v najhoršej desiatke útočníkov až piati (Miklík, Špirko, Hossa, Hudáček, Haščák)!!!

 

 

Pridaj komentár