Päť postrehov zo zápasu s Barysom Astana (3:2)

Nádherné hokejové predstavenie priniesol včerajší súboj Slovana s kazašským Barysom Astana. Prepotrebné tri body pre Slovan stiahli stratu na postupovú pozíciu do Play-off na 7 bodov a v prípade, že v takýchto výkonoch hodlajú belasí pokračovať v celej domácej sérii, môžeme sa všetci opäť tešiť na zaplnenú arénu – pri predstaveniach podobných súboju s Astanou si cestu späť divák určite nájde. Predsa len, asi sa všetci zhodneme, že Slovnaft aréne sluší viac desaťtisícová návšteva, ako cez riečicu preosiatych 7240 najvernejších fanúšikov.

Herne famózna druhá tretina

Hokej v druhej tretine dvíhal divákov zo sedačiek. Už dlho nebola vidieť herne tak parádna tretina a treba povedať, že z oboch strán. Slovan v nej predsa len postupne naberal prevahu a jej vrcholom bol nesporne parádny gól, ako sa neskôr ukázalo, na konečných 3:2 pre Slovan. Nie že by prvá tretina nebola dobrá, práve naopak. Slovan sa poľahky, ale i svojou dobrou hrou a aktívnym napádaním dostal do dvojgólového vedenia, ale ako vravia Česi, „lehce nabyl, lehce pozbyl“, rovnako rýchlo tento náskok aj stratil. To už však prebiehalo druhé dejstvo, ktoré hru prelievalo z jednej strany na druhú a oba tímy predvádzali oku lahodiaci útočný hokej. Pri pozorovaní divákov by sa dalo s trochou preháňania povedať, že sledovali tenis, čo nestíhali otáčať hlavami z jednej strany na druhú. Obdobné platilo aj pre divákov sediacich za bránkami, pretože sa hral hokej naozaj veľmi kvalitný a po celej ploche klziska (jedna fáza 2. tretiny dokonca prebehla takmer 7 minút bez prerušenia hry). Škoda len, že si cestu naň nenašlo viac divákov.

Pizza pre Laca

Barys Astana je momentálnym pôsobiskom jedného z aktuálne najlepších a aj najobľúbenejších slovenských brankárov – Jána Laca. Ten pred samotným stretnutím povedal, že ho veľmi mrzí, že nebude môcť pred bratislavským publikom chytať pre zranenie, ale v konečnom dôsledku to bolo i dobré. Slovan má dlhodobé problémy v koncovke a ak by stál v bránke Laco, pravdepodobne by nastali komplikácie. Jeho náhradník Ivanov totiž zo začiatku zápasu vôbec nepôsobil isto a stoický pokoj svojho kolegu Laca v bránke jednoducho nenašiel. Často puky vyrážal i z jednoduchých striel a každá rana na bránku bola razom nebezpečná. Pri prvom góle Slovana sa po strele vedľa dokonca zrazil s vlastným obrancom Savčenkom, ten sa mu nechtiac prisal na chrbát a spoločne, až groteskne, umožnili Murleymu dorážku do prázdnej bránky. Pri druhom góle, puk nahodený Šťastným takmer z bránkovej čiary vyrazil priamo na hokejku Surovému a po „vinkli“ bolo 2:0. Opticky vcelku poľahky získané dvojgólové vedenie. Spomínaný kľud a dobrý výkon si Jano Laco evidentne vzal so sebou na tribúnu, za čo dostal od Slava Jurka poukážku na chutnú pizzu a následný búrlivý potlesk všetkých divákov. A my konštatujeme – ešteže tak, lebo jeho kolega Ivanov sa zobudil až po dvojgólovom manku a následne začal podávať spoľahlivý výkon.

DSC00386

Ubránené oslabenie 3 na 5

V hokeji platia určité nepísané pravidlá, alebo ak chcete, rokmi osvedčené pravdy. Jedna z nich hovorí, že pokiaľ hráči nevyužijú presilovku 5 na 3, tak si nezaslúžia čo i len bodovať. Včera dostali hostia luxusnú príležitosť na vyrovnanie, keď tesne pred koncom druhej tretiny poslali rozhodcovia naraz dvoch hráčov Slovana, oddýchnuť si na trestnú lavicu s menšími trestami. Štajnoch sa pokúsil, síce odvážne, ale nerozvážne, naraziť Antropova, súboj Dávida s Goliášom ale nedopadol podľa predstáv Starého zákona (183 cm a 89 kg proti 197 cm a 109 kg), Štajnoch pri tom stratil prilbu, následne odohral puk a dostal za to oprávnený trest. V tom istom čase rozhodcovia posúdili, že menší trest si zaslúži aj Sersen a hostia tak mali, našťastie druhou sirénou prerušené, dve minúty na otočenie vývoja stretnutia v početnej prevahe o dvoch hráčov. Štvorica brániacich sa belasých (áno, rátame do nej aj brankára Janusa) však neskutočnému náporu Astany odolala, dokonale vymazala najsilnejší útok hostí v zložení Dawes, Boyd a Bochenski a v momentoch, kedy sa predsa len zdalo, že padne gól, vytiahol famózne zákroky práve spomínaný Jaro Janus. Opäť sa tak potvrdilo, kto nepremení výhodu o dvoch hráčov v poli, nezaslúži si zľutovanie a ani bod.

Úspešní farmári

Možno trochu prekvapujúca bola predzápasová prognóza zostavy belasých. V nej sa neobjavili ani Bližňák a ani miláčik domácich tribún, Vondrka. Úprimne napísané, ich forma bola v posledných zápasoch z rôznych dôvodov slabá a obaja zatiaľ ďaleko zaostávajú za očakávaniami. Možno práve preto sa domáci tréner Matikainen rozhodol povolať späť dvojicu farmárov z Banskej Bystrice, ktorí sa počas pôsobenia v nej slušne rozohrali – Andrej Kudrna a Libor Hudáček pravidelne v slovenskej extralige bodovali. Aj z tohto dôvodu sme boli zvedaví na ich výkon a musíme konštatovať, že herne nesklamali, ba čo viac, na ľade ich bolo riadne vidno i v kľúčových momentoch zápasu. Pri prvom góle sa Hudáček úspešne zapojil do akcie, ktorá v konečnom dôsledku viedla ku gólu Murleya a následne o pár minút dokonca dokázal dopraviť puk aj do bránky hostí, avšak nedokázal dostatočne skryť malý náznak vytočenia korčule, ktorý v konečnom dôsledku nasmeroval puk za chrbát Ivanova. Rozhodca správne jeho gól neuznal. Naproti tomu Kudrna asistoval pri druhom góle Slovana, keď jeho strelu Ivanov len vyrazil do rohu, v ňom odovzdal puk Šťastnému a zvyšok akcie sme už spomínali. V ďalšom priebehu sa rovnako nestratil a zaujala jeho obhadzovačka jedného z obrancov hostí, keď sa takmer na červenej čiare dostal do brejku, no ten potvrdil, že toto nie je extraliga a šancu mu na poslednú chvíľu zmaril. Kudrna i Hudáček však vedno ukázali, že pobyt na farme im prospel a vrátili sa slušne rozohratí. Prajeme im, aby ich forma naďalej stúpala, Slovan to bude ešte potrebovať.

DSC06513

Rozhodol Bartovič

Budeme sa opakovať, ale naša webová stránka a najmä 5 postrehov, pomohli kapitánovi Bartovičovi, aby častejšie napĺňal podstatu svojho „Céčka“, ktoré nosí na drese. Dobre, trochu preháňame, ale spomínali sme jeho nešťastné riešenia brejkových situácií v nájazdoch sám na brankára. Včera opäť potvrdil, že pokiaľ nešpekuluje a nesnaží sa divákov presvedčiť, že bekhendový blafák do pravej strany konečne zvládol, a miesto toho radšej zvolí strelu švihom, čo sme mu odporúčali, je ďaleko úspešnejší. Nechytateľný projektil, ktorý vyslal na brankára hostí po tom, ako ušiel všetkým na ľadovej ploche a spravil si sólo preteky „O zlatú korčuľu“, zapadol presne k z jeho pohľadu pravej žrdi, a zabezpečil veľmi, veľmi cenné tri body pre Slovan. V zápase bol inak najusilovnejším strelcom Slovana, keď Ivanova ohrozil 5 strelami.

Bonus:

Hráčom zápasu bol na domácej strane vyhlásený strelec druhého gólu Tomáš Surový, ten však ako center zažil hororovú noc na buly, keď z dvanástich vhadzovaní vyhral len jedno jediné (iba 8,7% úspešnosť).