Päť postrehov zo zápasu s CSKA Moskva

V korčuľovaní o triedu horší

Od prvých minút stretnutia bolo evidentné, že hostia z historicky „armádneho“ CSKA majú korčuliarsky navrch. V momentoch, kedy sa najrýchlejší hráč belasých vyrovná najpomalšiemu útočníkovi súpera človek rýchlo zistí, že v zápase bude potrebné bojovať inými zbraňami. O to viac v prípade, ak protivník príde na vypredaný bratislavský ľad v dobrej nálade a bez náznaku únavy z aktuálneho „road tripu“. Hráči Slovana jednoducho nestíhali rýchlostne a ktorákoľvek formácia CSKA bola schopná zavrieť ich v obrannom pásme. Pokiaľ sa k tomu pridajú individuálne fyzické predpoklady Radulova, alebo Arťuchina, spomínané zbrane sa hľadajú ešte ťažšie a každý zámok hrozil gólom v Backlundovej sieti. Slovan sa síce stihol vyhnúť nedovoleným zákrokom pri bránení (chválime len 6 trestných minút), ale zaplatil za nedôslednosť a nestíhanie štyrmi gólmi.

Hrubé individuálne chyby

Spomínané nestíhanie na rýchlosť hostí sa muselo zákonite prejaviť v hrubých individuálnych chybách. Pri prvom góle sa Prochorkin elegantným oblúčikom zbavil Tičara pri pravom mantineli, namieril si to priamo k bránke a nikým nekrytý Muršak dorazil bekhendom jeho strelu. Pri druhom sa Stas na rovnakom mieste rýchlou otočkou zbavil Bližňáka, naznačil spätnú prihrávku, no vzápätí znenazdajky vystrelil, čím prekvapil všetkých hráčov na ľade. Tretí gól bol hrubou chybou Whitea, ktorý pred vlastnou modrou čiarou zabudol, že na chrbte nemá oči, ukážkovo mu puk odobral jeden z hráčov hostí a brejk zakončil nekompromisným blafákom Radulov. Štvrtý gól bol lekciou (ne)zametania, resp. (ne)schopnosti blokovať strely – určite nikto nebude namietať, že zametanie, alebo ak chcete blokovanie striel hokejkou, je jednou zo základných parametrov hry, ktorá sa vyučuje v rannom hokejovom veku. V prípade, že sa obranca postaví k blokovaniu strely od modrej spôsobom, že k tomu nepotrebuje hokejku a stačí len stáť vzpriamene na nohách, ako sa rozhodol Mihálik, tak sa neradno čudovať, že strela skončí v bránke. Neprajníci tomu zvyknú vravieť „zavadzanie“…

Prehrávané buly

V prvom bode sme spomínali, že pokiaľ tím nestíha korčuľovať za súperom, musí použiť iné zbrane. Fauly to v tomto zápase neboli a ani významná tvrdosť. Ťažko vybojované útočné pásmo je potrebné potvrdiť vyhraným vhadzovaním a následne si vytvoriť šance. Ani táto zbraň však belasým nevychádzala. Ba v tejto kategórií to bol snáď najhorší výkon v sezóne – celková úspešnosť tímu, ak sa to tak dá vôbec nazvať, bola na vhadzovaniach slabých 34,5% (20 z 58).

Zopár individuálnych štatistík (meno hráča, vhadzovania, vyhrané, úspešnosť):

Bližňák                 15 6 40%

Surový                 15 6 40%

Nedorost            18 7 39,9%

Tičar                      5   1 20%

Ostatní hráči maximálne po 2 vhadzovania, všetky však neúspešné.

 

CSKA zaparkované pred Backlundom

Útočná hra súpera mala všetky parametre moderného a úspešného hokeja. Zmyslom ich taktiky bola rýchlosť, absolútna priamočiarosť a tlak na bránku Slovana. Len čo hostia získali útočné pásmo a dokázali sa v ňom usadiť, okamžite zaparkovali minimálne jedného útočníka pred bránku Backlunda. Do rohov vysielali rovnako po jednom útočníkovi, ktorého úlohou bolo zbaviť sa šikovnosťou svojho strážcu a posielať puky na bránku. Ak je problémom slovenského hokeja, a Slovan nevynímajúc, bezúčelné „motanie“ sa hráčov po rohoch, tak zápas s CSKA by mal patriť medzi základné inšpiratívne učivo našich hokejistov. Ak zápas pozorne sledoval aj jeden z horúcich kandidátov na post nového trénera Slovana Miloš Říha a tieto zistenia sme boli schopní vysledovať z tribúny aj my, laici hokejovej taktiky, jednoznačne očakávame zmenu herného štýlu. Sme zvedaví, ako sa to prejaví, napr. v zápase proti CSKA herným štýlom podobnému Jokeritu.

Matt Murley

Hráč, s ktorým Slovan pravdepodobne nepodpísal zmluvu preto, aby hral na krídle. Áno, vie hrať pravé krídlo a áno, vie zbierať body aj na tomto poste, ale ak hľadáme kreatívneho hráča na pozíciu prvého centra, je jedným z horúcich kandidátov aj napriek tomu, že tam zatiaľ úraduje Nedorost. Navyše, Matt je Američan a má predpoklad na priamočiaru hru, na vyhrávanie vhadzovaní a celkovo trochu iný herný štýl v rozohrávke. Ak sa tímu prestáva dariť, bola by škoda nevyskúšať ho na pozícii centra, ak nie v prvom, tak aspoň v druhom útoku. Momentálne sa nám totiž zdá v tretej formácii tak trochu „utopený“.

Pridaj komentár