Päť postrehov zo zápasu s Dinamom Riga

HC Slovan s Rigou iba remizoval 2:2, zo zápasu si napokon odniesol iba bod, keď v predĺžení 17 sekúnd pred koncom rozhodol Žerdev. Stretnutie sledovalo 7950 divákov, čo je najviac v aktuálnej sezóne. Doposiaľ 7406 fanúšikov sledovalo domáci duel s Dinamom Minsk. Prvé zmeny v hre Slovana sa ukázali, ale po príchode nového trénera sme zaregistrovali najmä to, že zápas Slovan dohrával na štyri útoky.

Nepísané pravidlá

Jedno z nepísaných pravidiel hovorí o tom, „ak mužstvo nevyužije presilovku o dvoch hráčov, nezaslúži si vyhrať“. Slovan mal obrovskú možnosť otvoriť skóre v dlhej presilovke 5v3. Chýbala častejšia streľba, tri strely sú málo. Slovan tak nedokázal nadviazať na aktívny vstup do zápasu, keď mal vo ôsmej minúte na konte osem striel. Ako keby Slovan urazil šťastenu.  Zvykne sa hovoriť „nová metla, dobre metie“. Zankovec svoj prvý zápas na lavičke nedokázal vyhrať, tentokrát sa toto nepísané pravidlo nepotvrdilo.

52 strieľ

Slovan zasypal brankára hostí množstvom striel, napriek tomu skóroval iba dvakrát. Slovanisti prestrieľali súpera v prvej časti pomerom 17:7 . V druhej časit bol pomer striel 18:10, v tretej 13:10, v predĺžení 4:2. Treba ale povedať, že Karliňš príliš veľa zázračných, či ťažkých zákrokov nemusel zo svojho repertoáru vyliahnuť. Strely končili na hrudi brankára súpera, k dorážkam sa belasí nedostávali. Chýbalo clonenie, či tlačenie sa do brány. Dodajme, že najaktívnejším strelcom z radov Slovana bol Nick Ebert, ktorý vystrelil na bránku sedemkrát. Meszároš so Smoleňákom šesťkrát.

Prvé góly

Tak ako prvý zásah belasých, rovnako aj ten súperov museli hlavní rozhodcovia odobriť s videom. V prípade Viedenského zásahu s veľkou pravdepodobnosťou skúmali postavenie hráčov v bránkovisku. Gól Riga bol z iného „súdka“. Žerdev trafil puk z výšky, v tomto prípade sa skúmalo v akej výške mal hokejku. Oba góly boli uznané. Je zaujímavé, že sa hosťom podarilo vyrovnať v závere prvej časti z vôbec prvej gólovej šance v prvej tretine.

Uspávacia taktika

Zápasy s Rigou majú v Bratislave takmer vždy rovnaký scenár. Od druhej tretiny sa zmenil prístup hráčov zo strany Rigy. Zatiaľ, čo v prvej časti mala vylúčených troch hráčov, aj keď jeden trest bol za zlé striedenie, vo zvyšku zápasu hrali v pätici. Stáli prevažne na svojej modrej čiare, keď sa dostali do šance, tak musel byť Mazanec pripravený. Je škoda, že Slovan sa tejto uspávacej taktike od druhej časti prisôsobil. A môže byť rád, že napokon získal bod. To, čo dokázal zahodiť McMillan desať minút pred koncom, to sa často nevidí. Sám pred prázdnou nedal gól, aj keď ho pri jeho strele sekol Mazanec.

Návraty do zostavy

Marek Viedenský pre zranenie vynechal päť zápasov. V zápase proti Rige bol tradične silný na vhadzovniach. V 15.minúte dobre sledoval odrazený puk, ktorý Voráček nastrelil iba do tyčky, aby otvoril skóre. Bol to jeho šiesty gól v ročníku. Po dvojzápasovej absencií sa na ľad vrátil aj Kašpar. Ten z útočníkov strávil na ľade najviac času 20:46. Do zakončenia sa dostal iba raz. V druhej tretine bol na ľade pri vyrovnávajúcom góle Simona Despŕesa. Toho vyslal do šance Genoway, ktorý počas tejto tretiny vynechal pár striedaní, keď ho na striedačke museli ošetrovať, a na jeho pozícii sa objavil Hrnka.