Päť postrehov zo zápasu s Dynamom Moskva

Ani v druhom domácom zápase ruže belasým nekvitli. Pravdu povediac proti top favoritovi z Moskvy to mali dnes viac ako náročné. Už pred zápasom sa zranil Johan Backlund, ktorého nahradil ešte len 19 -ročný hrdina z ostatných Majstrovstiev sveta 20 ročných – Denis Godla. Čo nám ukázal dnešný duel?

 

Šance proti favoritovi sa musia premieňať

KHL je špecifická najmä svojou mimoriadnou vyrovnanosťou. Sú zápasy, kde sa rozhoduje stretnutie o jeden, či dva góly.  Slovan dnes doplatil na svoje nepremenené šance, po ktorých prišiel okamžitý trest. Murley svoju dobrú príležitosť nepremenil, hneď z protiútoku unikla dvojica Kokarev – Volkov, a prvý menovaný nedal Godlovi šancu. Gólu nezabránil ani vracajúci sa Luža, ktorý sa nestihol vsunúť do finálnej prihrávky. Slovan mal aj viaceré príležitosti, o čom svedčí aj pomer striel 32-23 v jeho prospech. Hrá sa však na góly, ktoré sú korením hokeja. Slovan sa takto pohráva s ohňom takmer v každom zápase, za čo ho jeho súperi kruto trestajú.

Slovan horší nebol

Ale zo zápasu si neodviezol ani bod. Slovan dokáže veľakrát zahrať s favoritmi vyrovnané partie, občas sa mu podarí vyhrať, inokedy, ako napríklad dnes, odchádzal z ľadu s prázdnymi rukami. Hokej sa musel divákom páčiť, na oboch stranách sme videli akcie, po ktorých boli obaja aktéri blízko ku gólom. Žiaľ negatívnu bilanciu s Dynamom Moskva sa nám ani po dnešku nepodarilo zlomiť. Aj po prehre diváci Slovanu zatlieskali, ocenili tým jeho snahu. Položme si ale básnickú otázku –  prečo taký Medveščak dokázal s Dynamom uhrať v poslednom zápase aspoň bod?  Slovan je vo svojej konferencií po dnešku žiaľ už najhorší.

Presilovkové zúfalstvá

Nielen dnes sme mali ťažké srdce na mužov v pruhovanom. Ich posudzovanie niektorých zákrokov bolo zvláštne, meter nebol rovnaký. Stačí spomenúť zákrok na Milana Bartoviča, ktorý sa pri jeho typickom pokuse snažil dostať  do brejku, ocitol  sa v prese dvoch zadákov, ktorí ho poslali na ľad. V hokejovej terminológii sa tomu nadáva – nedovolené bránenie.  Napriek tomu Slovan mal možnosti hrať presilové hry, zaznamenať aspoň čestný úspech. Realizácia týchto štandardných situácií však nebola dobrá, veľakrát sa hráči točili pri rohoch, prípadne Laco Nagy na svojej „značke“, ale strelecká aktivita bola takmer nulová.  Aké je to jednoduché pretaviť presilovkovú možnosť nám ukázal Robinson nie Crusoe, ale Matt, ktorý si perfektne nakorčuľoval a nedal Godlovi šancu.  Keď zebry v pruhovanom v jednom momente vylúčili v poslednej tretine dvoch Slovanistov, zdalo sa, že Dynamo si na Slovane zgustne a pridá tretí gól, ako sa hovorí „aj majster tesár sa utne“, obetavosťou brániacej sa trojice Slovan neinkasoval.

Godla + Lazusin

Po tom ako sa Backlundovi obnovilo zranenie v dolnej časti tela, dal Matikainen šancu prvýkrát v bráne Godlovi. Ten v 19-rokoch zažil poriadny krst ohňom, veď súperom bol dvojnásobný víťaz Gagarinovho pohára – moskovské Dynamo. Treba povedať, že hoci Slovan prehral jeho, premiéra vôbec nebola zlá. Vyriešil viacero zložitých situácií, zaujal svojou obratnosťou bráne a hoci je nižšej postavy je pohyblivý. Jeho náprotivok, o štyri roky starší  Lazusin, čelil 32 strelám belasých, pri absencií zraneného Jeremenka ukázal, že aj napriek svojmu mladému veku má potenciál. Obaja borci boli právom vyhlásení za hráčov zápasu.

Lunter namiesto Tičara

V tretej tretine nastala pred Lazusinom skrumáž, do ktorej bol zapletený Rok Tičar. Ten za hrubosť dostal podobne ako jeho sok Soin dve minúty. Na trestnú lavicu, ale putoval Lunter. Záhada ostáva prečo nie Rok? Jediné vysvetlenie môže byť, že Rok po Soinovom zákroku utrpel zranenie a musel byť ošetrovaný. Keby aj tomu tak bolo, tak počas „svojho“ trestu by sa nemal objaviť vôbec na ľade. V tom čase bol však vylúčený okrem Soina  aj Mironov, Slovan hral v početnej výhode, do ktorej po ošetrení naskočil aj Tičar. Mohol podľa pravidiel zasiahnuť do hry?

5 thoughts on “Päť postrehov zo zápasu s Dynamom Moskva

  • 18. januára 2015 at 11:15
    Permalink

    Tiež nechápem tej situácii s Rokom, lebo ak by si to rozhodcovia všimli tak mali právo ak sa nemýlim udeliť našej striedačke menší trest. Už som len tŕpol keď som ho tam videl čo sa bude diať, najmä keď sa dostal do rohu priamo pred oči rozhodcu 🙂 a to nehovorím o tom čo by bolo ak by dokázal streliť gól…

Pridaj komentár