Päť postrehov zo zápasu s Metallurgom Magnitogorsk

Po dobrom výkone Slovanistov v záverečnej tretine s Ufou, sme boli zvedaví, akú hru predvedie Slovan proti ďalšiemu favoritovi. S troškou nadsádzky sa zápas s Magnitogorskom podobal tomu z piatka. Na body to však nestačilo, keďže v KHL hrať iba posledných 20 minút je málo, ako tomu bolo v týchto dvoch zápasoch. Podobne ako Ufa aj Magnitogorsk, vyhral v Bratislave prvýkrát počas účinkovania Slovana v KHL.

 V jednoduchosti je krása

Aj týmto príslovím by sa dala charakterizovať hra Magnitogorsku v Bratislave. Bez špekulovania si vytváral gólové šance, neustále v útočnom pásme hýril pohybom, čo robilo našim obrancom problémy. Prvý signál vyslal v 15. sekunde zápasu Zaripov, ktorý trafil žrď. V prvej časti sme boli svedkami viacerých prečíslení, vďaka Garnettovi bol Slovan v hre. Ten nestačil na gól, ktorý Slovan dostal pri vlastnej presilovke. Treba dodať, že mu predchádzala smolná situácia. Novák trafil do ruky Kašpara, ten odkorčuloval na striedačku, súper sa dostal do protiútoku, ktorý premenil. Balzamom pre oči bola premenená presilovka hostí v druhej tretine. Šesť rýchlych prihrávok a zakončenie, na ktoré bol Garnett prikrátky. Ukážka ako sa má hrať presilovka.  Je paradox, že súperi, ktorí hrajú na Slovane sa vedia rýchlo dostať do pásma, vytvoriť si tlak, zahrať presilovky, na ktoré sa dá pozerať. Nie je to vždy pravidlo, ale vo väčšine prípadov áno. Žiadne vymýšľanie po rohoch, či za bránou.

Útlm v druhej tretine

Už sme to viackrát spomínali, hra v druhej tretine nám nejde, gól v nej Slovan nedal už 160 minút. Vlastný gól Tomáša Starostu nerátame. Šance si belasí dokážu vytvoriť, ale puk za bránkovú čiaru nie a nie prejsť. Presilovku pri Timkinovom faule Slovanisti nehrali zle, ale gólom sa neskončila. Nasledovali dva zbytočné útočné fauly, jeden dokonca v pásme u súpera, za ktoré nás súper nielenže gólovo raz potrestal, ale na dlho nepustil do svojej tretiny, aby sme mohli ohroziť Košečkina. Od 30. minúty zápasu sa Slovan bránil, až v 37. minúte sa hosťujúcim obrancom pripomenuli Viedenský so Šťastným. V závere tretiny oslovil Košečkina v presilovke Nagy.

Obor v bráne hostí

Vasilij Košečkin, opora a strážca svätyne Magnitogorsku. Dve metre vysoký, 110 kilogramov vážiaci brankár, pripomína obra, ktorý stráži svoje teritórium, nepustí dnu ani myš, nieto ešte puk. Keď si kľakne na ľad, ramenami vykrýva horné rohy. Prekonať ho nie je ľahké, v sezóne dostal 27 gólov, chytil 368 streleckých pokusov. V zápase predviedol viacero výborných zásahov, nebola mu cudzia ani hra s hokejkou, či zákroky lapačkou. Ako každý brankár, pokiaľ na puk nevidí, zasahuje sa mu ťažšie. Slovan naňho našiel recept až po 45 minútach.

Bartovičov patent na góly

Bývalý kapitán Slovana v ostatných dvoch zápasoch skóroval. Oba zásahy zaznamenal z pred bránkového priestoru, ako keby zo svojej značky. Ani raz nešpekuloval, ale poslal puk rovno na bránu. Brankári na jeho rýchle strely nemali možnosť zareagovať. Po 17. zápasoch má na svojom konte päť gólov, čím atakuje svoju najúspešnejšiu sezónu 2013/2014, v ktorej dal v 54 zápasoch 13 gólov. Pre mnohých je možno nečakane najlepším strelcom svojho mužstva. Súhra so Surovým mu  v treťom útoku sedí. Dotiahol sa na Lukáša Kašpara, ktorý sa po dobrom úvode, na čísle päť zasekol.

Nevieš čo s pukom ? Vystrel.

Toto nepísané pravidlo vštepujú mladým hokejistom do hlavy už v prípravke. Rok Tičar bol pozorným poslucháčom počas svojich začiatkov s hokejom. V 50. minúte si na tieto rady svojho prvého trénera spomenul. Dostal sa k modrej čiare, nevedel čo s pukom tak ho jednoducho poslal smer brána. Tam hliadkoval a svoju robotu odvádzal Andrej Šťastný, ktorý dokonale zatienil Košečkinovi výhľad. Puk skončil za jeho chrbtom, začínalo sa od znova. Slovanu desať minút pred koncom svitla nádej bodovať proti top favoritovi zápasu. Dobrým žiakom bol aj český útočník Filippi, ten podobne ako Tičar nešpekuloval dlho čo s pukom, poslal ho na Garnetta, kde cítil svojho spoluhráča z útoku. Na nešťastie si puk do vlastnej siete zrazil Tomáš Starosta. Takéto jednoduché riešenia často v zápasoch Slovana postrádame. Miesto priamej strely na bránu prichádza zbytočná prihrávka, čím sa premešká povestný moment na strelu pri zakončení.

Pridaj komentár