Päť postrehov zo zápasu s Víťazom Podoľsk

V sobotu čakal belasých nepríjemný súper z Podoľsku. Nad týmto mužstvom Slovan doma vyhral naposledy v roku 2013 (3:0), v ostatných dueloch ťahal na domácom ľade za kratší koniec. Po dobrom výkone sa Slovan tešil z dôležitého víťazstva 4:2. Svoju zápasovú  premiéru si odkrútil Juraj Šiška, ktorý sa na ľad dostal v 55. minúte. Odohral celých 57 sekúnd, v stretnutí bránu súpera neohrozil, svoje jediné buly ale vyhral.

Keď nevieš čo s pukom vystrel!

Takto hovorí staré známe športové nepísané pravidlo. V piatej minúte vyšlo tretej formácii striedanie na výbornú. Po vyhranom Surového buly zatlačila súpera, aby sa do dobrej streleckej príležitosti pre praváka dostal Michel Miklík. Ten videl cloniaceho Bartoviča pred brankárom Víťazu, nešpekuloval a hodil to smer brána. Jeho puk prekĺzol medzi betónmi prekvapeného Säteriho. Bola to štvrtá strela belasých v zápase. Miklík patril k aktívnom strelcom svojho tímu, keď na súperovu bránu vyslal až päť striel. V druhej tretine sa dostal do prečíslenia, svoju šancu však riešil nahrávkou na obsadeného Bartoviča, hoci bol v postavení kolmo na bránu. V presilovke pri jednej strele dokonca zlomil hokejku. Podobne ako Miklík, svoj gól poňal aj hosťujúci Kostromitin. V prvej tretine nevedel čo s pukom a poslal ho smer brána. Na prekvapenie všetkých, vrátane Barryho Brusta puk skončil v sieti, postaral sa tak o kuriózny gól.

Oslabenia Slovana

Tie patria v ostatných zápasoch k veľkej zbrani belasých. Naposledy sa proti Slovanu z presilovky presadili hráči Minsku ešte 22.12! Slovan neinkasoval gól počas oslabenia dlhých osem zápasov. To je fantastická vizitka brániacich hráčov. Hráči Slovana podporovaný brankárskou dvojicou Garnett – Brust vo svojej tretine nad ničím nešpekulujú. Puky odpaľujú čo najďalej z tretiny, a dobrým pohybom a častým blokovaním striel zabraňujú súperom strieľať z dobrých palebných pozícii. Ruskí rozhodcovia svojimi verdiktami ponúkli viaceré presilovky aj Podoľsku. Ten s nimi vynaložil veľmi slabo, vďaka dobrej hre Slovana sa nedokázal strelecky presadiť.

Jegličov gól z hry

Slovinský krídelník sa v ostatných zápasoch zviditeľnil svojou presnou muškou, keď dokázal premieňať samostatné nájazdy, vďaka ktorým si Slovan pripísal do tabuľky veľmi dôležité body. Gól z hry sme uňho dlho nevideli. Naposledy napol sieť v stretnutí z 3.decembra na ľade Barysu Astana, kde Slovan prehral po predĺžení 4:5. Proti Víťazu bol Žiga aktívny, na bránu vyslal štyri strely, jedna z nich sa ujala. Najprv vyzval do šance Andreja Šťastného, ten mu prihrávku kamarátsky vrátil. Pohotovou strelou Slovinec zvýšil na 3:1, odčinil svoj neviditeľný faul, ktorý spravil v samom závere prvej tretiny. Jeho sekanie si okrem mužov v pruhovanom nevšimol takmer nikto z prítomných divákov. V záverečnej tretine si mohol Jeglič pripísať svoj druhý gól v zápase. Jeho dobre mierenú strelu brankár hostí zneškodnil.

Góly zo a do šatne

Tieto góly majú vždy pre mužstvo psychologický efekt. Skórujúci tím sa dostáva do tempa, sebavedomie mu stúpa. Naopak, pre mužstvo, ktoré gól inkasuje nastávajú problémy. Tie spôsobili belasí Podoľsku. Slovan hral svoju prvú presilovku v zápase až v 19. minúte! Najprv sa po krížnej prihrávke od Viedenského do šance dostal Kašpar. Jeho strelu z prvej Säteri vyrazil. aby sa puk dostal spätne na Kašparovu hokejku. Ten ho posunul na modrú čiaru hliadkujúcemu Camovi Barkerovi, ktorý si puk posunul a tentokrát tvrdou ranou nedal brankárovi súpera šancu. Po druhej tretine viedli belasí 3:1, o dva góly, čo je zradné. V prípade kontaktného gólu, sa môže dostať súper naspäť do zápasu. Slovanu vyšiel hneď prvý útok po úvodnom vhadzovaní v tretej časti. Aké to je jednoduché predviedla dvojica Viedenský -Kašpar.  Kašpar jemným tečom nedal Fínovi v bránke Podoľska najmenšiu šancu. Tento gól Slovan potreboval, kontroloval hru, víťazstvo si už nenechal vziať, aj keď sa v závere dopustili chybičky, po ktorej súper znížil.

Desiata výhra na domácom ľade

Slovan vstupoval do zápase s vedomím, že všetko má vo svojich rukách. Navyše v ostatnom zápase smolne prehral na ľade SKA. Zaváhanie si teda nemohol dovoliť. Lepší vstup do stretnutia v podobe rýchleho otváracieho gólu si nemohol ani želať. Brankára Säteriho prekonal nami vyššie spomínaný Michel Miklík. Pre Säteriho to bol prvý zápas po štvorzápasovej odmlke, kedy dostal v ostatných štyroch stretnutiach prednosť jeho náhradník Igor Saprykin. Na Slovane si odbil tohtoročnú premiéru, nakoľko naposledy stále v bránke ešte koncom decembra 2015. V zápase nepôsobil príliš istým dojmom, viacero pukov mu odskakovalo, či veľa z nich vyrážal pred seba. Slovan sa musel v zápase vysporiadať aj so spornými verdiktami zo strany rozhodcov. Dva z nich mali v krátkom časovom úseku tretej tretiny za následok vyvolanie šarvátky. Keď ostali nepovšimnuté fauly na Surového so Švarným, prišiel podobný zákrok od Skalického. Ten rozhodcovia ocenili dvoma minútami. Následne sa do seba pustili Lušňák a Bukhanko. Vďaka výhre za tri body zaznamenal Slovan jubilejné desiate víťazstvo na domácom ľade. Okrem toho sa tešil z ďalších troch úspechov, po ktorých si pripísal po zápasoch dva body. Naopak, súper z Podoľsku zaznamenal ôsmu prehru v rade a celkovú osemnástu na ihriskách súperov.