Preview: ŠK Slovan Bratislava vs. S.S.C. Neapol

Dnes čaká belasích vrchol sezóny. Doma na Pasienkoch sa predstaví taliansky veľkoklub vedený našim Markom Hamšíkom, S.S.C. Neapol. Ide o druhý zápas Európskej ligy UEFA. Zápas je naplánovaný na 19:00.

Ten prvý sme pritom vôbec nezvládli, keď vo švajčiarskom Berne sme prehrali nešťastne 0:5. Napriek viacerým šanciam a nastreleným brvnám sme nedokázali skórovať, naopak „mladí chlapci“ z Bernu využili každú jednu chybu v obrane, veď zo šiestich striel, ktoré vyslali na Dušana Perniša, až päť z nich skončilo v sieti. Náš dnešný súper si naopak z chuti zastrieľal na českú Spartu. Deväť striel na bránku a konečný výsledok 3:1 hovorí sám za seba. No priebeh bol zaujímavejší, ako štatistiky. Sparťania sa ujali vedenia už v 14-tej minúte, Neapol otočil výsledok gólmi Higuaína z pokutového kopu a dvoch belgického stredopoliara Driesa Mertensa.

História tohto klubu z pod sopky Vezuv siaha až do roku 1904. História tímu z mesta presláveného mafiánmi, ale aj odpadkami na uliciach, je natoľko dlhá, že vás ňou nechceme príliš zaťažovať. Jeho slávna história je najviac spätá s dvomi hráčmi z dvoch futbalových ér: koncom 60-tych a začiatkom 70-tych rokov chytal za tento klub Dino Zoff, ktorý počas svojej neapolskej anabázy získal s talianskou „squadrou“ aj titul majstra Európy a vicemajstra sveta z Mexika 1970, a azda ešte väčšieho Argentínčana Diega Armanda Maradonu, ktorý sa stal miláčikom tribún a najväčšou legendou tohto klubu. Stále je najlepším strelcom S.S.C. so strelenými 115 gólmi. Po jeho odchode oficiálne vyradili jeho číslo 10. Pomaly sa však naňho doťahuje náš Marek Hamšík, ktorý ešte stále len vo veku 27 rokov a napriek tomu, že je stredopoliarom a nie útočníkom, stihol od roku 2007 streliť už 79 gólov. Stáva sa tak pomaly podobnou legendou ako Maradona, miláčikom miestnych fanúšikov je už prakticky od začiatku. Dôkazom bola situácia z roku 2008, keď ho neznámi lupiči okradli o luxusné hodinky. Po pár dňoch mu ich vrátili fanúšikovia, ktorí ich získali od lupičov. Niečo viac o Markovi si môžte prečítať aj v našom včerajšom rozhovore s jeho otcom Richardom Hamšíkom: https://www.slovanpositive.com/rozhovor-s-richardom-hamsikom-slovan-bol-najlepsia-volba-pre-mareka/.

V tíme sa okrem Hamšíka v novodobej histórii dokázali presadiť aj iní dvaja hráči, Argentínčania Ezequiel Lavezzi a hlavne Edinson Cavani. Spolu tvorili údernú dvojicu v útoku „Partenopei“. Cavani počas troch rokov strávených v Neapole stihol streliť 77 ligových gólov, v každej sezóne viac ako 20. Svoju cenu na trhu pritom zdvihol z pôvodných (dnes už smiešnych) 17 miliónov na závratných 64,5 miliónov, ktoré zaňho v roku 2013 zaplatil miliardársky klub Paríž SG.

„Partenopei“ sa však nie vždy darilo. Po rôznych škandáloch „božského“ Diega, okrem iného aj s kokaínom, prišli finančné problémy, ktoré klub donútili rozpredať niekoľko výborných hráčov ako napríklad Ciro Ferrara alebo Gianfranco Zola a výkony začali klesať. V sezónach 1997/1998 a 2000/2001 dokonca vypadli do Serie B. V roku 2004 napokon vyhlásili bankrot. Zachránil ich až terajší prezident klubu, filmový producent Aurelio De Laurentiis, ktorý však musel založiť nový klub, ktorý bol talianskym futbalovým zväzom zaradený až do Serie C1. Napriek tomu mali návštevnosť na zápasoch vyššiu ako väčšina klubov Serie A. Po postupe do Serie B v roku 2006 získal De Laurentiis späť historický názov S.S.C. Neapol. Tým sa začala ich nová úspešná éra aj za pomoci Marka Hamšíka, ktorý je s ňou úzko spätý. Celkovo majú na konte dvakrát „scudetto“ za víťazstvo v Serii A a päť trofejí talianskeho pohára Coppa Italia, posledný práve v ostatnej sezóne po víťazstve 3:1 nad Fiorentinou. Podarilo sa im už raz zvíťaziť aj v pohári UEFA, teda predchodcovi terajšej Európskej ligy UEFA. Bolo to ešte za éry Diega Maradonu v sezóne 1988/1989.

Táto sezóna zatiaľ Neapolčanom nevychádza podľa predstáv. Je však ešte len na svojom začiatku, keď v talianskej Serii A odohrali dovedna päť zápasov s bilanciou dve výhry, jedna remíza a dve prehry. Vypadli aj z Ligy majstrov, keď v kvalifikácii nestačili na španielske Bilbao. Káder však majú dostatočne široký a kvalitný, aby ich neúspechy nezabrzdili tak, ako náš Slovan. Veď hráči ako už niekoľkokrát spomínaný Marek Hamšík, Argentínčan Higuaín, Španieli Callejón, Michu alebo Raúl Albiol a ďalší reprezentanti svojich krajín (Mertens, de Guzmán, Zuniga, Inler a mohol by som ešte ďalej menovať) sú toho jasným dôkazom.

Zdá sa tak, že nemajú slabinu, ktorú by mohol Slovan využiť a tak prekvapiť favorita. Oslabili iba na poste brankára, keď im pred touto sezónou odišiel Pepe Reina za ďalším španielskym koučom Guardiolom do nemeckého Bayernu Mníchov. Akú-takú šancu tak môžme mať len po vzore Viktorie Plzeň z pred dvoch rokov, teda dokonalým dodržiavaním taktiky, čo najvyššou mierou efektivity, nakoľko s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeme mať veľa príležitostí ohroziť súperovu bránu, a tiež zodpovednou obranou bez ďalších zbytočných a školáckych chýb. No verím, že aj keby sme prehrali, tak fanúšikov poteší aj dobrá hra a hlavne aby mohli chlapci z trávnika odkráčať so vztýčenými hlavami po zodpovednom a obetavom výkone hodnom mena Slovan! Užite si to chlapci, ale aj fanúšikovia! Príjemný kultúrny zážitok vám prajeme v SlovanPositive.

 

Pár zaujímavostí na záver:

Trhová cena:

ŠK Slovan Bratislava – 9,3 mil. EUR

S.S.C. Neapol – 250,05 mil. EUR

Najdrahší hráč:

ŠK Slovan Bratislava – Nicolas Gorosito, Marko Milinković 650 tis. EUR

S.S.C. Neapol – Gonzalo Higuaín 40 mil. EUR (Marek Hamšík 35 mil. EUR)

Najlepší strelec minulej sezóny:

ŠK Slovan Bratislava – Róbert Vittek, Pavel Fořt 12 gólov

S.S.C. Neapol – Gonzalo Higuaín 17 gólov

Najvyťaženejší hráč minulej sezóny:

ŠK Slovan Bratislava – Branislav Niňaj 31 zápasov a 2’714 minút

S.S.C. Neapol – José Callejón 52 zápasov a 4’048 minút

Počet reprezentantov:

ŠK Slovan Bratislava – 5, z toho jeden aktívny (Lester Peltier)

S.S.C. Neapol – 15, z toho osem aktívnych

Zranený hráči:

ŠK Slovan Bratislava – Róbert Vittek

S.S.C. Neapol – nikto

Pridaj komentár