Preview: Traktor Čeljabinsk vs. HC Slovan Bratislava

Včera odleteli Slovanisti na trip po strednom a južnom území Ruska. Počas svojich zastávok v Čeljabinsku, Chanty-Mansijsk, Nižnekamsku a Togliatti nalietajú dokopy približne 9000 kilometrov a prejdu štyrmi časovými pásmami. Dnes ich čaká prvý zo súperov – Traktor Čeljabinsk. Miliónové mesto, ktoré sa nachádza len 150 kilometrov od kazašských hraníc, bude hostiť tento duel KHL o 17:00 miestneho času (13:00 SELČ).

História

Tím Traktor Čeljabinsk bol založený v roku 1947 a chvíľu niesol aj názov Avangard. Najväčšie úspechy však zožal až v nedávnej histórii, v KHL. Od vzniku tejto nadnárodnej súťaže sa mu podarilo štyrikrát prebojovať do play-off. Najúspešnejšie sezóny sú 2011/2012 a 2012/2013. V tej prvej Traktor získal Kontinentálny pohár pre tím s najvyšším počtom bodov v celej KHL po základnej časti. Mali ich vtedy na konte 114. Stroskotali však vo finále východnej konferencie na Avangarde Omsk. V nasledujúcej sezóne sa im dokonca podarilo prebojovať až do finále o Gagarinov pohár, v ktorom však ťahali za kratší koniec a podľahli Dynamu Moskva 2:4 na zápasy. V tej minulej už nepostúpili ani do play-off, keď skončili na nepopulárnom deviatom mieste o tri body za Vladivostokom. Táto sezóna zatiaľ tiež nevyzerá na úspešnú, keď zo 17 zápasov získali len 17 bodov, keď iba trikrát dokázali vyhrať v riadnom hracom čase. Najväčšími osobnosťami tohto klubu sú bezpochyby bombardér Sergei Makarov, Vyačeslav Bykov, búrlivák Andrei Nazarov či Sergei Gončar.

Hráči

Klub pred sezónou opustil ich najlepší hráč, Fín Petri Kontiola, ktorý zamieril do zámoria, kde teraz hrá na farme Toronta v AHL. Najnovšie už nepočítajú ani s hviezdnym Andreiom Kosticynom, ktorého len pred pár dňami dali na waiver listinu pre nechránených hráčov. Prišli naopak Čech Martin Růžička z Třinca, veterán Daron Quint, ktorý sa po sezóne v Spartaku a CSKA Moskva vracia späť alebo Kyle Wilson z Donbassu Doneck, ktorému vyšla predošlá sezóna (44 bodov za 17 gólov a 27 asistencií v 49-tich zápasoch). Okrem toho sa môžu opierať predovšetkým v útoku o ďalšieho Čecha Jana Bulisa, Stanislava Chistova a Antona Glinkina, ktorý je však aktuálne zranený. Nemôžu tiež počítať so svojou dlhoročnou brankárskou jednotkou Kanaďanom Michaelom Garnettom, ktorý je od začiatku sezóny zranený. Traktor však nikdy neoplýval veľkými hviezdami v kádri, skôr sa zameriaval na domácich hráčov (dával priestor aj mladým hráčom, dôkazom sú napríklad Yevgeni Kuznetsov a Valeri Nichushkin, vychádzajúce hviezdy ruského hokeja) a ich súdržnosť a tímovú hru.

Vzájomné zápasy

Naša bilancia je vzácne vyrovnaná. Po dve výhry na konte oboch tímov a len tesné víťazstvá vo všetkých zápasoch dávajú tušiť zaujímavý duel. Pamätný je hlavne náš vzájomný zápas z pred roka, 13.10.2013, kedy sme porazili doma Čeljabinsk 6:5 krásnym gólom Tomáša Netíka z úniku v poslednej minúte stretnutia. Prehrávali sme 0:3 aj 1:4, no napokon sme ho otočili v náš prospech.

Zaujímavosť na záver

Traktor má najhoršie využívanie presilových hier v celej KHL. Iba 8% a sedem strelených gólov z 88 príležitostí je katastrofálne. No nevynikajú ani v oslabeniach, v ktorých sú desiati najhorší.

Zaujímavé bude sledovať duel dvoch tímov vedených fínskymi trénermi. Na našej strane Petri Matikainen, na domácej lavičke zas menej známy Karri Kivi, ktorý naposledy viedol fínsku reprezentáciu do 20 rokov. Získal s ňou prekvapivo zlatú medajlu. Traktor je v kríze, čo by sme mohli a mali využiť. Takisto presilovky a oslabovky sú ich veľkými slabinami. Nemáme ťažkých súperov na tomto tripe, plný bodový zisk (12 bodov) preto nie je len utópiou. Treba však začať už dnes.

Zápas bude odvysielaný na Sport2 od 12:45.

Zostava:

Janus (Backlund) – Sigalet, Štajnoch, Bartovič, Surový, Netík – Baranka, Sersen, Hudáček, Nedorost, Vondrka – Starosta, Foster, Jeglič, Tičar, Nagy – Brejčák, Lunter, Bližňák, White

Ďalšie zaujímavé informácie:

Traktor Čeljabinsk

Počet bodov: 17b

Celkové skóre: 37:57

Bilancia doma: 1-1-1-4 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 1-0-2-2 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 4 góly Andrei Popov, Stanislav Chistov

Najlepší nahrávač: 6 asistencií Anton Glinkin

Najlepší hráč: 9 bodov Andrei Popov

Najtrestanejší hráč: 20 minút Jan Bulis, Maxim Kondratyev

Celkový počet trestných minút: 192 minút

Úspešnosť brankárov: 90,4% Vasily Demchenko, 87,8% Vladislav Fokin

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 7/16

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 8,0% / 78,4%

Zranení hráči: Michael Garnett, Anton Glinkin, Alexei Vasilchenko


HC Slovan Bratislava

Počet bodov: 21b

Celkové skóre: 38:44

Bilancia vonku: 4-0-0-4 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Forma z posledných piatich zápasov: 1-0-0-4 (legenda: výhra – výhra po predĺžení/s.n. – prehra po predĺžení/s.n. – prehra)

Najlepší strelec: 11 gólov Ladislav Nagy

Najlepší nahrávač: 5 asistencií Žiga Jeglić, Ladislav Nagy, Rok Tičar

Najlepší hráč: 16 bodov Ladislav Nagy

Najtrestanejší hráč: 26 minút Michal Sersen

Celkový počet trestných minút: 204 minút

Úspešnosť brankárov: 91,0% Jaroslav Janus, 88,5% Johan Backlund

počet strelených/inkasovaných gólov v presilovkách/oslabeniach: 15/9

Úspešnosť presiloviek/oslaboviek: 17,6% / 88,6%

Zranení hráči: Andrej Šťastný, Matt Murley, Peter Ölvecký

5 thoughts on “Preview: Traktor Čeljabinsk vs. HC Slovan Bratislava

Pridaj komentár