Do troch rokov vlastná akadémia, ciele nastavené dlhodobo

Futbalový Slovan v zime prešiel mnohými zmenami. Už v piatok čaká belasých v prvom jasnom štarte líder tabuľky zo Žiliny. Pred úvodným výkopom priniesol oficiálny web klubu rozhovor s viceprezidentom klubu Ivanom Kmotríkom ml., ktorý vám v plnom znení bez úprav ponúkame aj na našom webe.

Medzi fanúšikmi a verejnosťou počas zimnej prestávky najviac rezonovali početné zmeny v kádri. Aký úmysel vás k nim viedol?

Otázka kádra bola v závere jesene jednou z našich strategických priorít. Cítili sme potrebu obmeniť a oživiť mužstvo, rovnaké podnety prichádzali čoraz častejšie aj od fanúšikov. Hľadali sme optimálny spôsob a nebolo to jednoduché, keďže väčšina hráčov bola pod zmluvou. Veríme, že sa nám zmeny vydarili. Chceli sme tím doplniť rozumne, aby sme mali vyvážený pomer mladých a skúsených hráčov. Súčasný káder je perspektívny. Získali sme hráčov s veľkým potenciálom, ale aj lídrov Maťa Dobrotku a Kornela Salátu. Veríme, že v horizonte pár rokov bude Slovan konkurencieschopný aj v Európe.

Aká bude prestupová politika klubu v najbližších transferových obdobiach?

Káder je v súčasnosti stabilizovaný. Sú však posty, ktoré by sme v lete chceli posilniť. Prestupy určite nebudeme robiť narýchlo. Počas jari si vytypovaných hráčov viackrát pozrieme, aby sme minimalizovali riziko, že nové posily do tímu nezapadnú.

Káder A-mužstva sa výrazne omladil. Bude tento trend pokračovať?

Nastavili sme si dlhodobé ciele, potrebujeme pracovať trpezlivo. Možno nám to vyjde už na jar, možno nie. Práve teraz je vhodný čas na to, aby sme dali príležitosť mladým hráčom, a predovšetkým našim odchovancom. Do prvého mužstva sme vytiahli Kotulu a Ďuriša, ale aj brankára Greifa. Chceme podporiť ich ďalší rozvoj. Veľa si sľubujeme aj od ďalších perspektívnych chlapcov. Záhumenskému sme umožnili hosťovať v Podbrezovej, aby mohol zbierať skúsenosti v najvyššej súťaži. Pozorne budeme sledovať vývoj hráčov v našej juniorke. Jej tréner Laco Pecko sa stará o úzke prepojenie s A-tímom.

Oblečie si dres Slovana na jar aj Róbert Vittek?

Robo je významná osobnosť nielen Slovana, ale celého slovenského futbalu. Vzdať sa služieb takého hráča by bol luxus. Naďalej s ním počítame a veríme, že vytvorí úspešnú dvojicu s Adamom Zreľákom. Jeho zdravotný stav sa vyvíja pozitívne. Chceme mu dopriať čas, aby sa mohol vrátiť stopercentne pripravený. Ak by sa tak nestalo, budeme musieť do leta nájsť alternatívu.

Je pravda, že medzi vyhliadnutými posilami bol aj Michal Breznaník?

Môžem potvrdiť, že sme v minulosti mali o Michala záujem. Vtedy sme sa nedohodli, uprednostnil Spartu. Problémom je, že dva roky ho trápili zranenia a poriadne nehral. Budeme ho ďalej sledovať.

Spojenie Slovan – Marko Milinkovič je už definitívne minulosťou?

S Markom sme intenzívne rokovali, ale naše predstavy sa momentálne nestretli. Problémom je, že neabsolvoval zimnú prípravu s mužstvom a na jar by nebol dôkladne pripravený. Je to kvalitný futbalista, my ho však potrebujeme stopercentného, a nie šesťdesiatpercentného. Podľa mojich informácií má ponuku z Číny. Uvidíme, aký smer napokon naberie jeho ďalšia kariéra.

Počas zimnej prestávky absolvovali hráči aj mediálne tréningy. Čo od nich očakávate?

Hráči sú najvýznamnejšími reprezentantmi značky Slovan, a to na ihrisku i mimo neho. Máme v živej pamäti niektoré nešťastné vystúpenia z minulosti, ktoré imidž klubu negatívne ovplyvnili. Preto sme sa začali oveľa intenzívnejšie venovať práci s našimi futbalistami nad rámec tréningového procesu. Hráči absolvujú mediálne tréningy, pripravujeme pre nich aj ďalšie vzdelávacie projekty. Všetci podpísali kódex správania a sme pripravení vyvodzovať dôsledky v prípade jeho porušenia. Pravidlá sú však jedna vec, druhou je, ako si ich hráči vezmú k srdcu. Teší ma, že zatiaľ ku všetkým povinnostiam pristupujú zodpovedne.

Na jeseň sa často skloňovala nedostatočná kondícia hráčov. Sú na jarnú časť lepšie pripravení?

V uplynulých sezónach viedlo Slovan veľa hlavných trénerov a každý z nich mal svoju filozofiu i predstavu o kondičnej príprave. Teraz už bude táto časť tréningového procesu v kompetencii nových kondičných trénerov, aby bola zachovaná kontinuita. V prípravných zápasoch malo mužstvo o poznanie živší herný prejav ako na jeseň. Verím, že v tomto trende bude pokračovať aj ďalej.

Aké má Slovan plány v oblasti skautingu?

Sme zhruba v polovici cesty. Musíme predovšetkým stabilizovať športový úsek, v ktorom sa za posledné roky vymenilo veľa trénerov i hráčov. Postupne dotvárame novú organizačnú štruktúru, v ktorej nechýba ani samostatné oddelenie skautingu. V horizonte pol roka ho plánujeme personálne obsadiť, aby sme sa posunuli aj v tejto oblasti.

Čo priniesla zimná prestávka z hľadiska obsadenia jednotlivých postov v klube?

Nastali zmeny v realizačnom tíme A-mužstva i v mládeži, ktorej riaditeľom sa stal Ondrej Krištofík. Posilnili sme sa aj na funkcionárskych postoch. Do nášho tímu, konkrétne na novovytvorené organizačné oddelenie, pribudli Judita Miklósová a Helena Bašistová. Klubovú štruktúru už teraz pripravujeme pre účinkovanie Slovana na novom štadióne. Momentálne je ten správny čas na zmeny a všetci veríme, že ich výsledky sa prejavia čo najskôr. Klub musí kontinuálne napredovať po športovej stránke, ale aj v ostatných oblastiach.

Venovali ste sa aj bezpečnostným otázkam?

Áno. Vyhodnotili sme zápasy z prvej časti sezóny. Pristúpili sme k zmene na poste bezpečnostného manažéra, ktorým sa stal Martin Kuráň.

Spomínate nový štadión, ako napreduje jeho výstavba?

V súčasnosti prebieha na Tehelnom poli prvá etapa – výkopové práce. Musíme dodržiavať všetky termíny vyplývajúce zo zákona, najmä čo sa týka verejného obstarávania. Zatiaľ ide všetko podľa plánu, takže rátame s termínom dokončenia štadióna v roku 2017.

Kedy bude mať Slovan mládežnícku akadémiu?

Alfou a omegou je v súčasnosti výstavba štadióna, ale v horizonte dvoch-troch rokov chceme mať aj vlastnú akadémiu. Zatiaľ pre tento účel rátame so súčasným areálom v Prievoze, v ktorom však bude potrebné investovať do tréningových plôch, novej haly s umelým trávnikom i ubytovacích kapacít. Tréningové centrum prepojíme so vzdelávacím systémom, aby sme mali naozaj kvalitné a komplexné podmienky pre výchovu talentov. Súčasťou projektu nového štadióna je aj vybudovanie dvoch tréningových ihrísk, ktoré by mali slúžiť potrebám prvého mužstva Slovana.

Veríte, že sa Slovanu podarí opäť pritiahnuť divákov na štadión už na jar?

Priznávam, že niekedy bol pre nás pohľad na prázdne Pasienky depresívny a pohrávali sme sa s myšlienkou, či to vôbec má ďalej zmysel. Máme k dispozícii výsledky prieskumu medzi fanúšikmi. Aj tieto poznatky nám pomáhajú pri rozhodovaní o ďalších krokoch. Už počas prípravných zápasov v januári a februári bola zmena citeľná. Verím, že pozitívne impulzy uvidíme aj v ligových a pohárových stretnutiach a v lete si budeme môcť povedať, že sme sa vydali správnou cestou. Výsledky momentálne nie sú prvoradé. Chceme, aby boli spokojní fanúšikovia, aby celý Slovan ožil a tribúny sa opäť zaplnili. Veľmi si vážime priaznivcov, ktorí pri nás stáli aj v tých najťažších momentoch. Budeme hľadať spôsoby, ako práve ich za vernosť odmeniť aj na novom štadióne.

Ako vidíte ďalšiu spoluprácu s fanklubom?

Belasá šlachta ukončila svoju činnosť, čo rešpektujeme. Sme otvorení všetkým fanúšikom Slovana a budeme spolupracovať s každým združením, ktoré bude dodržiavať vzájomné pravidlá hry. Mrzí nás, že fanúšikovia nemohli sledovať naše zápasy s Linzom a Györom. Boli to však rozhodnutia domácich klubov, my sme ich nedokázali ovplyvniť. Na derby s Interom ste mohli sami vidieť, čo spraví divácka kulisa. Bol to atraktívny zápas, o čo sa zaslúžili aktéri na ihrisku i fanúšikovia oboch mužstiev. Slovan má a vždy bude mať záujem na tom, aby na každom jeho zápase bolo čo najviac priaznivcov.

Aký dojem vo vás zanechalo stretnutie s fanúšikmi týždeň pred zápasom so Žilinou?

Určite pozitívny. Bola to diskusia na vysokej úrovni. Hovorili sme aj o problémoch, ktoré nás všetkých trápia, ale veľmi konštruktívne a otvorene, čo si cením.

Plánuje Slovan vytvoriť vlastnú televíziu?

V blízkej budúcnosti sa zameriame skôr na skvalitnenie a rozšírenie obsahu, ktorý fanúšikom prinášame prostredníctvom existujúcich klubových médií. Vybudovať plnohodnotný televízny kanál by v súčasnosti sotva bolo racionálne z ekonomického hľadiska. Pripravujeme však viacero noviniek, vďaka ktorým by mali mať fanúšikovia oveľa bližší kontakt s klubom.

Aké ciele ste vytýčili pre jarnú časť sezóny?

Slovan vždy bude mať najvyššie ciele. O titul zabojujeme aj v tejto sezóne, no dnes nikto nevie povedať, ako to dopadne. Ako som už spomínal, pre nás je dôležitejšie, ako bude mužstvo a jeho hra vyzerať o dva roky.

Trochu na odľahčenie… Ak by ste mali neobmedzené možnosti, ktorého futbalistu by ste do Slovana priviedli?

Určite Ronalda. Okrem Slovana fandím aj Realu Madrid a aj Ronalda mám po futbalovej stránke radšej ako Messiho. Ideálne by ale bolo, keby sa nám raz nejakého Ronalda podarilo vychovať u nás. Do Realu už zo Slovana prestúpil Peter Dubovský. Našou ambíciou je, aby sme dokázali vychovávať hráčov pre veľkokluby, a zároveň ich tam aj priamo posúvať. Na Slovensku ani v Česku taký klub momentálne nie je. Napríklad, bývalý sparťan Wilfried Bony dnes hrá za Manchester City, ale dostal sa tam cez niekoľko medzistaníc. Obrovským úspechom by pre nás bolo, ak by sme sa v oblasti transferov stali partnerom pre top-kluby.

Máte svoj futbalový sen?

Dvadsaťdvatisícpäťsto divákov na novom štadióne na Tehelnom poli! A, samozrejme, vybudovať taký klub, ktorý bude mať potenciál každoročne účinkovať v skupinovej fáze európskych súťaží a dosahovať tam dobré výsledky.

2 thoughts on “Do troch rokov vlastná akadémia, ciele nastavené dlhodobo

  • 26. februára 2015 at 23:46
    Permalink

    15.7.2008 :

    Zástupca akcionárov Vojtech Miklos pripomenul ich ciele: „Slovanu chceme vrátiť jeho bývalú slávu, do roku 2010 chceme postaviť nový štadión, od novej sezóny by mala fungovať mládežnícka akadémia, ďalej potrebujeme stabilizovať káder a získať ešte viac fanúšikov.”

    To len tak mimochodom…a že marketingový mág Miklós, ten čo pred 5-6 rokmi navrhol ceny permanentiek na domácu súťaž v cene 160 – 190€ je stále na svojom mieste, môžme tiež považovať za postup v rámci strategického plánu?

Pridaj komentár