Veronika Kissová Klechová pri zrode ženskej ligy v Saudskej Arábii

Ženský futbal si získal svoje miesto už aj v Saudskej Arábii, kde tento týždeň odštartoval premiérový ročník oficiálnej ženskej ligy. Nie je to však tak dávno, kedy ženy v tejto islamskej krajine nemohli futbalové zápasy navštevovať ani len ako diváčky. K zrušeniu tohto zákazu prišlo iba v januári 2018, odkedy smú byť na futbalových stretnutiach prítomné v oddelených rodinných sektoroch. Do úvodnej sezóny ženskej ligy sa zapojilo 24 tímov v troch mestách Rijád, Džidda a Dammam, ktoré majú na súpiskách viac ako 600 hráčok. Jednou z nich je aj niekdajšia hviezda Slovana Bratislava a slovenskej reprezentácie Veronika Kissová Klechová, ktorá si oblieka dres klubu Eastern Flames FC. Najlepšia futbalistka Slovenska za rok 2008 žije v Saudskej Arábii spolu so svojim manželom, taktiež niekdajším hráčom Slovana, Filipom Kissom a ich dvoma synmi. Pár sa spoznal práve v období, keď obaja pôsobili v belasom drese a v Saudskej Arábii sú už tri a pol roka, odkedy Filip získal angažmán v tamojšom klube Al-Ettifaq. Ženský futbal i svoj život v najväčšej krajine Arabského polostrova nám Veronika priblížila v zaujímavom rozhovore.

Ako ste sa v Saudskej Arábii dostali k hraniu futbalu?

„Moja ruská kamarátka, ktorá tu dlhšie hrávala mi povedala o družstve Eastern Flames. Táto informácia ma zaujala a išla som to k „plameňom“ vyskúšať. Súčasťou tímu som v podstate už od roku 2017, avšak donedávna som kvôli malým deťom chodila na tréningy a zápasy len sporadicky. Dalo sa to iba vtedy, keď mal Filip voľno, alebo tu boli jeho rodičia. Pravidelne sa mi darí chodiť až od tohto leta, keďže deti sú už väčšie a môžem ich aj brávať so sebou na tréningy.“

Ako fungoval ženský futbal v krajine pred vznikom oficiálnej ligy?

„Náš tím Eastern Flames vlani pôsobil v bahrajnskej lige, keďže do Bahrajnu je to odtiaľto približne hodina cesty. Štartovali sme tiež na viacerých menších turnajoch na tráve i v hale. Myslím, že v Džidde tiež fungovala neoficiálna liga.“

Predstavte nám novú súťaž…

„V Rijáde aj Džidde sú dve skupiny po päť tímov, v našom meste Dammam sú len štyri tímy v jednej skupine. Liga sa hrá v krátkom formáte, každý s každým v skupine absolvuje jeden zápas a najlepšie družstvá postúpia na decembrový finálový turnaj v Rijáde. My sme prvé dva duely vyhrali, a ak zvládneme aj ten tretí, postúpime do finále. Nejde však o úplne klasický futbal, ale hrá sa na menšom ihrisku s deviatimi hráčkami na každej strane. My hráme na umelom rávniku zastrešenom nafukovačkou. Vstup na zápasy majú povolený len ženy, aj keď momentálne sa na štadión kvôli koronavírusu dostanú iba hráčky a realizačné tímy. Zakázané je tiež fotografovanie stretnutí.“

Odkedy existuje Eastern Flames FC?

„Náš tím bol založený v roku 2006 a je najstarším ženským klubom v Saudskej Arábii.“

Ako často trénujete a aké sú ambície klubu?

„Tímovo trénujeme trikrát do týždňa a ja si ešte pridávam jeden osobitný tréning s našou kondičnou trénerkou, ktorá pochádza z Kanady a žije tu už desať rokov. V rámci saudskoarabskej ligy máme tie najvyššie ambície.“

Saudská Arábia je vo svete vnímaná ako striktne islamská krajina. Ako vnímajú ľudia ženský futbal a aké sú ohlasy v spoločnosti na vznik súťaže?

„Ohlasy sú väčšinou pozitívne, liga je dosť medializovaná a keďže ide o prvú oficiálnu ženskú ligu v krajine, správy o nej sa dostali do celého sveta. Samozrejme, ako všade, aj tu sa nájdu takí, ktorým sa to nepozdáva. Ja to beriem tak, že je to príležitosť a motivácia pre ženy športovať a veľmi sa teším, že aj ja mám možnosť si po rokoch opäť zahrať.“

Ako sa k futbalu stavajú a ako vnímajú vznik súťaže vaše spoluhráčky? Máte v tíme aj nejaké cudzinky okrem vás?

„Spoluhráčky sú nadšené a tešia sa z tejto príležitosti. Myslím si, že rovnako sú na tom všetky ženy a dievčatá v lige. Okrem domácich hráčok máme v tíme brankárku pochádzajúcu z USA, Mexičanku a spomínanú kondičnú trénerku z Kanady.“

Na akom poste hrávate?

„Hrávam v strede zálohy, ako za starých čias, a veľmi si to užívam.“

Ako vyzerá život vašej rodiny v Saudskej Arábii?

„Žijeme v Compounde, čo je niečo ako uzavretá dedina, kde máme všetko čo potrebujeme – ihrisko, škôlku, obchod či reštauráciu. Väčšinou tu žijú cudzinci a je tu ešte jedna slovenská rodina, s ktorou sme veľmi dobrí kamaráti.“

Chodíte sa pozerať na zápasy vášho manžela?

„Ženám povolili navštevovať futbalové zápasy počas prvého roka nášho pobytu v krajine. Boli sme s deťmi už na pár zápasoch. Momentálne sa však kvôli koronavírusu hrá bez divákov a tak Filipove vystúpenia sledujeme aspoň v televízii.“

Pridaj komentár