HC Slovan očami vedenia KHL

Sezóna 2017/2018 je už minulosťou. Vedenie Kontinentálnej ligy na svojom oficiálnom webe hodnotí vystúpenia jednotlivých klubov v práve skončenom ročníku. Posvietilo si na aj na HC Slovan Bratislava, o ktorom vo svojom úvode povedalo: „Mužstvo, ktoré viac gólov dostalo ako dalo, a ktorému nepomohla ani októbrová výmena trénera“.

Slovan doplatil na dlhú sériu prehratých stretnutí v rade, urobil veľa chýb v obrane, na čo doplatil vo vyrovnaných zápasoch. V neposlednom rade, odohral veľmi málo vyhratých stretnutí na hosťujúcich ihriskám v porovnaní s domácimi zápasmi. Slovan obsadil v Západnej konferencii 12. priečku, pred poslednou Rigou mal náskok osem bodov.

Priebeh sezóny

V predošlej sezóne mal slovenský tím veľmi veľa zranených hráčov. Čo ho stálo postup do play off. Napriek tomu, dokázal v ročníku poraziť Lokomotive Jaroslavľ, Ufu, či Ak Bars Kazaň. Vedenie dalo opätovnú dôveru Milošovi Říhovi. Po prehrách s SKA a Lokomotivom sa preňho sezóna nezačala dobre, mal záporné skóre 2:12.  Na začiatku októbra mali belasí na svojom konte päť výhier a osemnásť prehier, na čo sa po domácej prehre s Torperdom vedenie klubu rozhodlo odvolať Miloša Říhu. Na jeho miesto nastúpil Bielorus Eduard Zankovec, ktorému vyšla sezóna 2016/2017 na lavičke Barysu. Nikto od Zankovca neočakával zázrak, napriek tomu sa hra mužstva pod jeho vedením zdvihla. Výsledky pod novým trénerom však neprichádzali, mužstvo z Bratislavy sa postupne prepadávalo v ligovej tabuľke. Dostávalo veľa gólov, na ihriskách súperov nedokázalo vyhrávať. Od 26.12 do 19.1.2018 Slovan hral dobre, získaval body. To mu ale nestačilo na dobehnutie straty na postup do play off. Nastali aj problémy v zložení útokov, brankár Štěpánek zaujal post brankárskej jednotky. Viac sa čakalo od Lukáša Kašpara, ktorého však trápili zdravotné problémy. V októbri z mužstva odišiel jeho najproduktívnejší hráč Radek Smoleňák, ktorý nezapadol do plánov Eduarda Zankovca.

Tréner

Slovan začal sezónu pod vedením trénera Miloša Říha. Ten s mužstvom v minulosti dokázali postúpiť do play-off, ako aj vyhrať titul v Slovenskej extralige. V októbri ho nahradil 49-ročný Bielorus Eduard Zankovec, ktorý mal skúsenosti z bieloruskej reprezentácie, ako aj z pôsobenie z SKA Petrohrad či Avangardu Omsk. Ako úspešný tréner z Barysu Astana sa presunul do Slovana.

Najlepší zápas

Každý tím má počas sezóny svoj najlepší a taktiež najhorší zápas. Slovanu hlavne doma vyšlo viacero stretnutí. Z nášho pohľadu bol tým najvydarenejším duel z 9.1.2018 proti Metallurgu Magnitogorsk. V stretnutí bolo veľa vylúčených hráčov, ale zápas sa rozhodoval v rovnovážnom stave na ľade. V polovici zápasu Slovanu zaznamenal tri góly, vyhnal Košečkina z brány, jeho miesto zaujal Samsonov. Slovan zaslúžene vyhral.

Najhorší zápas

Je ťažké vybrať najhorší zápas z tých na ihriskách súperov. Slovan utrpel ťažké prehry s Víťazom alebo Spartakom Moskva. Proti Kunlunu, či Barysu nedokázal skórovať. Najvyššiu prehru si pripísal s SKA Petrohrad, keď prehral v auguste o šesť gólov. Proti spomenutému Spartaku inkasoval osemkrát, dokázal iba dvakrát skórovať.

Pozitíva

V apríli v našom rozhovore  Eduard Zankovec pochváli viacerých mladých Slovákov, spomenul napríklad 21-ročného Borisa Sádeckého. Jeho gól  proti Lokomovitu bol najkrajším gólom základnej časti v sezóne 2017/2018. Michal Řepík sa síce nedostal v hodnotení +- na plusové čísla, napriek tomu bol najlepším strelcom mužstva, vylepšil si svoje strelecké štatistky v KHL.

Sklamania 

Toto jedna z vecí, kde menovať hráčov nie je dôvod. Pre fanúšikov, trénerov a vedenie, je účinkovanie v ročníku sklamaním. Veríme, že svoju reputáciu si napravia už v novej sezóne.

Najlepší hráči

Colby Genoway 29b (9+20), Michal Řepík 23b (12+11), Zach Boychuk 23 (11+12) , Marek Viedenský 21b (10+11).

Pridaj komentár