Päť postrehov zo zápasu s Lokomotivom Jaroslavľ

HC Slovan doma dokázal zdolať Jaroslavľ 3:2 sn. Pripísal si tak do tabuľky pravdy dva body, hoci siahal na tri. Divák si v stretnutí prišiel na svoje, sledoval jeden z najlepších duelov v tomto ročníku. Bolo vidno, že spĺňal kritéria playoff zápasu. Napokon sa rohodovalo v nájazdovej lotérii. V prvej a poslednej časti zaujali aj dva momenty, ktoré boli markantné. Prvú presilovku pre Slovan vybojoval Vopelka, ktorý bol dôrazný v bránkovisku, útok na jeho osobu súperovi neoplácal. V 58. minúte prišiel faul na Kundrátka, Slovan mal hrať presilovku, tú však zbytočným riešením danej situácie zmaril Skalický, ktorý „to tam riešil“…čím pripravil Slovan o možnosť početnej výhody. Je to škoda, na druhú stranu v samotnom závere Skalickému nič nevyčítame. Nakoľko bol zrejme nahnevaný na seba, že vo výhodnej pozícii neprekonal Sudnicina.

Zápas ako cez kopirák

Určite si dobre pamätáte na prvý vzájomný duel týchto súperov. Slovan vyhral 3:2, keď síce o víťazovi nerozhodovali nájazdy, ale druhý bod pre Slovan získal v predĺžení Taffe. Tak ako vtedy, tak aj v utorok Slovan viedol po druhej tretine 2:0, rovnako dostal gól na 2:1 z presilovky, rovnako inkasoval vyrovnávajúci gól hoci nie tentokrát v presilovke približne šesť minút pred koncom. V októbri vyrovnával po prihrávke od Kozuna Kontiola, v utorok si tieto úlohy vymenili. Zatiaľ čo v bránke Lokomotivu stál v oboch prípadoch Sudnicin, v drese Slovana si proti tomuto súperovi zachytali v októbri Pogge, či v utorok Brust.

Prvý útok súpera

Už sme o ňom písali v preview. Táto formácia ťahá Loko, a nebolo tomu inak ani v tomto zápase. Keď boli na ľade Talbot (788 zápasov v NHL)  Kozun (348 v AHL) a Kontiola so (460 v KHL) bola obrana Slovana v strehu. Počas zápasu predstavovali najväčšie nebezpečenstvo pre Brusta. Zasypali ho deviatimi pokusmi Kozun 4, Talbot 3 a Kontiola 2. V polovici druhej tretiny svoju akciu pri hre štyroch proti štyrom prekombinovali, keď odmietli zakončiť do prázdnej brány. Nevysoký, iba 178 cm meriaci Kozun zaznamenal oba zásahy svojho mužstva. Ten prvý bol asi kľúčový, navyše padol po šalamúnskom posúdení dvoch zákrokov, aj keď ten slovanistický bol na mieste.. Cheechoo inkasoval jasný úder do hlavy, čo nebolo posúdené ako faul, na čo Zorro pomstiteľ Taffe sekol súpera, čo už ale rozhodcom neuniklo…Práve pri jeho vylúčení padol kontaktný gól, Brustovi dokonale Talbot zakryl výhľad, čo využil Kozun, ktorý „Barkerovským“ nahodením znížil. Pri druhom góle obrana Slovana zaspala, čo rozbehnutý Kozun využil.

Cheechoov večer

Samotný Taffe po zápase s Vladivostokom priznal, že jeho útoku sa nedarilo podľa predstáv. Chýbal v nej chorý Hlinka, ktorý sa po uzdravení vrátil do prvej formácie. V zápase bojoval, viackrát sa výborne vrátil. Odmenou mu bol otvárací gól, ktorý mu však ako na tácke predostrel Cheechoo. Ten pri napádaní súpera priam ukradol  puk Rafikovovi, Hlinka dielo dokonal. Na dorážku, ku ktorej neprišlo, bol nachystaný všade prítomný Taffe. Navyše išlo o klasický otrepaný zákon „nedáš-dostaneš“, keď predtým súper zlyhal na Brustovi. Prvá formácia bola na ľade aj pri druhom góle Slovana. Puk na modrej vydoloval Kundrátek, zmocnil sa ho Taffe, ktorý hoci mohol zakončovať, neulakomil sa a Cheechoo trafil parádne. Cheechoo bol navyše v stretnutí stopercentný, bol to jeho jediný pokus na Sudicina, ktorý skončil za jeho chrbtom. V zápase vybojoval veľa pukov, právom bol vyhlásený hráčom zápasu.

Keď je čierna robota na nezaplatenie

Najviac je vidno hráčov, ktorí rozhodujú zápasy, už menej tých, ktorí počas stretnutia odvedú kus povestnej čiernej roboty.  Nám do oka padol Tomáš Starosta, obranca, ktorý má skúsenosti na rozdávanie, odobral súperom veľa pukov, odstavil ich od nich, či nepustil do pásma. Vytýčili by sme tri také momenty, kde Tomáš ukázal svoje prednosti. V 12.minúte perfektne vytlačil skúseného Talbota, o pár minút sa položil do Kozunovej prihrávky, čím mu zabránil ohroziť Brusta, puk poslal do rohu. V polovici zápasu zo zadu ukradol puk prekvapenému Ilyenkovi. Prvej chyby, ak to chybou môžno nazvať, bola Starostova nepresná rozohrávka v 42. minúte, ktorá sa skončila zakázaným uvoľnením.

Nájazdy belasých par excellence

Samostatné nájazdy bývajú častou ozdobou hráčovho majstrovstva ako aj pozornosti brankárov. Slovan už tradične začína s Jegličom, ktorého patent na strelu švihom do pravého horného rohu viacerí brankári nerozlúskli. Patril k nim aj Sudicin, ktorý nemal na jeho pokus nárok.  Taffemu však jeho úmysel prečítal. To čo predviedol Říhov žolík Igor Musatov, to sa len tak často nevidí. Málokto z prítomných asi čakal Musatova, že pôjde na svoj nájazd, ten sa odvďačil za dôveru tým najlepším možným spôsobom, excelentným zakončením, na ktoré sa dá dokolečka pozerať.  Súper naopak neuspel, Brust Kozunovi tretí gól nedoprial, v prvej sérii zmaril šancu aj Apalkovovi.