Päť postrehov zo zápasu s CSKA Moskva (štvrtý zápas)

Slovan nestačil na CSKA Moskva ani v druhom domácom zápase. Hoci viedol, hostia duel už tradične otočili počas tretej tretiny.  Diváci si prišli na svoje, obom celkom, hlavne belasým vytvorili pravú hokejovú atmosféru.

Gól z jedu

HC Slovan odohral proti CSKA dobrý zápas, podobne ako vo štvrtok dokázal súperovho brankár prekonať iba raz. O jediný zápis do čierneho sa postaral symbolicky kapitán mužstva Tomáš Surový. Keď Slovan ustál v prvej polovici časti viacero oslabení, zobral všetko do vlastných rúk Surový. Ten nasadil tempo z vlastnej tretiny, kde bol smerom k bráne súpera viackrát faulovaný. Tieto súboje ustál, aby tvrdou strelou z ľavého krídla prekonal Sorokina v bráne súpera. Na Tomášovi bolo vidno, ako moc chcel v tejto sérii pomôcť mužstvu. V poslednom vystúpení ho nasmeroval do vedenia. Ak by sme tento gól hodnotili z pohľadu brankára, išlo o lacný gól. Na jeho obranu, strelec to trafil presne tam kam chcel. Bol to Surového prvý gól v play-off, a symbolicky posledný zo strany Slovana v tejto sezóne v podaní kapitána mužstva.

Nezastaviteľný Radulov

Tak ako ho ľudia nenávidia, tak ho iní milujú. Je to rozdielový hráč, každý tréner by takého uvítal vo svojom mužstve. V sobotňajšom zápase mal prsty vo všetkých troch góloch svojho tímu. Na jeho vyrovnávajúci gól nemal Brust nárok, keď perfektne tečoval Svetlakovovo nahodenie. Bol aj pri druhom góle, keď sa podieľal na kombinácii so zakončujúcim Da Costom. Bol to vôbec prvý gól CSKA, ktorý padol po súhre a nepadol z tečovanej strely alebo dorážky. Zamotal sa aj do záverečného zásahu. Dodajme, že ruský útočník stihol vo štyroch vzájomných zápasoch nazbierať päť bodov za (1+4). Pri pohľade na skutočnosť, že tieto zápasy neboli bohaté na góly, je zrejmé, že CSKA  pretlačil do ďalšieho kola Radulovov útok.

Výkony mladučkého brankára

Nielen v sobotňajšom stretnutí, ale aj počas celej série treba vyzdvihnúť prácu oboch gólmanov. V bránke CSKA stál iba 20-ročný talent ruského hokeja Iľja Sorokin. Ten na Slovane dostal v dvoch zápasov dva góly. Z istého hľadiska sme mali pocit, že pozícia brankára môže byť v play-off slabinou ruského celku. Opak bol pravdou. Hoci gól Surového, ako sme už vyššie spomínali by mohol ísť na jeho vrub, v zápase predviedol viacero istých zákrokov, vďaka ktorým pomohol svojmu tímu k postupu do semifinále. Rusom rastie v jeho osobe nový talent, o ktorom budeme v blízkej budúcnosti určite počuť. Do brány nepustil skúseného Švéda Fastha, ktorý má na konte viacero duelov v NHL, či štartov vo švédskej reprezentácii z majstrovstiev sveta.

Nevyužité šance belasých

Slovan doplatil v tomto stretnutí, a v konečnom dôsledku nie iba v tomto, na nepremenené príležitosti. Proti CSKA ich nemal veľa, tie ktoré si vypracoval, buď skončili tesne mimo bránu, alebo ich dokázal brankár Sorokin zneškodniť. Po tom, ako belasí ubránili v 4. minúte oslabenie, vymyslel Mihalik strielanú prihrávku, ktorú krásne tečoval pred brankárom Tičar. Dokonale svojim šikovným tečom oklamal Sorokina, na jeho smolu, puk iba tesne minul bránu. V 31. minúte sa po skrumáži a spolupráci s Lušňákom do sľubnej šance dostal Višňovský. V neposlednom rade sa Slovanu nedarilo počas presiloviek. V záverečnej tretine za stavu 2:1 v prospech súpera, spravil asi sedem minút pred koncom netaktický útočný faul inak dobre hrajúci Mamin. Miloš Říha skúsil novozloženú formáciu Surový, Šťastný, Skalický, ale ani im sa nepodarilo vyrovnať.

Rozlúčka s Ľubomírom Višňovským

Kariéra každého hokejistu má svoj začiatok a koniec. Ľubomír Višňovský po príchode do Slovana na jeseň avizoval, že pôsobenie v Slovane, bude jeho posledným v jeho bohatej hráčskej kariére. Belasým pomohol k vynikajúcemu úspechu, ktorým bol postup do play-off. Višňovský v zápasoch drel, snažil svojimi výkonmi tímu pomôcť, bol aktívny smerom dopredu, jeho strely od modrej čiary boli vždy nebezpečné. Vek a zdravie sa nedajú oklamať. Nejeden fanúšik by si prial, aby „Višňa“ pokračoval v kariére, ale ten dal jasne najavo, že je koniec. Diváci mu po skončení  stretnutia pripravili krásnu rozlúčku, na ktorú bude samotný hráč ešte dlho spomínať.