Preview: BSC Young Boys vs. ŠK Slovan Bratislava

Zajtra štartujeme svoju európsku púť naprieč skupinovou fázou európskej ligy UEFA na pôde „mladých chlapcov“ z Bernu. Zápas má úvodný výkop naplánovaný na 21:05 na miestnom štadióne Stade de Suisse v hlavnom meste Švajčiarska, Berne.

Klub nie je až taký mladý, ako by sa dalo vyčítať z názvu. Bol založený už v roku 1898 štyrmi spolužiakmi z univerzity v Berne. Začali tak konkurovať o trochu staršiemu FC Bern. V roku 1903, iba päť rokov po založení, dokázali vyhrať švajčiarsku najvyššiu súťaž, keď vo finale porazili vtedajšieho veľkého favorita FC Neuchâtel. V sezónach 1909-1911 vyhrali ako prví v histórii trikrát za sebou ligu. Dovedna ich majú vo svojej zbierke 11 a zaraďujú sa tak medzi najúspešnejšie kluby Švajčiarska. Ich „najsvetlejšia“ časť histórie je však ešte v jej začiatkoch, teda do roku 1929, kedy získali až šesť titulov. Posledný veľký úspech YB, ako sa aj často uvádza ich názov (skratka od Young Boys), je už však bradatý, 27 rokov starý, keď v sezóne 1986/1987 vyhrali domáci pohár (ligový primát naposledy získali rok predtým).

Klubové farby boli ešte pri jeho založení vybrané za žltú a čiernu. BSC je skratka pre Berner Sport Club, znaku dominuje práve skratka YB a hrdo v ňom uvádzajú aj rok založenia klubu (veď majú byť na čo hrdí). Štadión, ktorý bol postavený v roku 2005 a bola to najdrahšia stavba vo Švajčiarsku, je zároveň aj národným. Jeho kapacita je 32 tisíc miest na sedenie. Oficiálne nemá miesta na státie, no predávajú sa aj takéto. Tento „svätostánok“ má mnoho špecifík. Je najväčším štadiónom s integrovaným solárnym systémom na získavanie elektrickej energie zo slnka, na svete. Je postavený na streche štadióna a zásobuje elektrickou energiou aj svoje okolie. Pod ním je jedno z najväčších nákupných centier v celom Švajčiarsku. Okrem toho sa tu nachádzajú aj školy alebo byty. Zaujímavosťou je aj to, že sa tu hrá na umelej tráve. Len kvôli majstrovstvám Európy organizované v roku 2008 Rakúskom a Švajčiarskom sa musela osadiť klasická tráva, pretože sa na tomto štadióne odohrali tri zápasy základnej časti a reglement UEFA nepovoľuje hrať majstrovstvá na umelej tráve.

V európskych pohárových súťažiach je to už ostrieľaný tím. Odohrali v nich dokopy 38 sezón či už v Lige majstrov, európskej lige UEFA (predtým pohár UEFA), Intertoto Cup alebo Pohár víťazov pohárov (PVP). Najväčším úspechom je štvrťfinále PVP zo sezony 1987/1988, kedy vypadli s neskorším finalistom Ajaxom Amsterdam. V tejto istej sezóne vo svojej skupine narazili napríklad aj na náš DAC Dunajská Streda. Najväčším úspechom v európskej lige UEFA je postup zo skupinovej fazy v sezóne 2010/2011. Vyradil ich ruský Zenit Petrohrad. Minulú sezónu skončili v skupine s tímami ako FC Liverpool, miliardársky Anži Machačkala a talianske Udinese, tretí s rovnakým počtom bodov ako prvý Liverpool a druhé Anži len kvôli horšiemu skóre. Dokázali pritom poraziť Udinese v obidvoch zápasoch, získať bod za remízu na horúcej anglickej pôde na Anfield road alebo doma vyhrať nad ruským Anži Machačkala. Túto sezónu postúpili do skupinovej fázy postupne cez cyperský Ermis Aradippou (celkové skóre 3:0) a maďarský Debrecín, kedy si prakticky zaistili postup už doma po výhre 3:1.

Pre náš ŠK Slovan ostáva najväčším úspechom určite víťazstvo v PVP z roku 1969, kedy sme vo finále porazili slávnu Barcelonu. V európskej lige UEFA sa nám však veľmi nedarí, náš jediný postup do skupinovej fázy sme si zabezpečili v sezóne 2011/2012, kedy sme najprv senzačne vyradili v play-off kvalifikácie AS Rím, aby sme potom v skupine s velikánmi ako Athletic Bilbao, PSG a Red Bull Salzburg uhrali jedinú remízu doma s Francúzmi. Tentokrát sme sa do skupinovej fázy „prebojovali“ po neúspešnom dvojzápase v play-off Ligy majstrov proti bieloruskému FC BATE Borisov.

V tíme majú dvoch reprezentantov „helvétskeho kríža“ a jedného švédskeho. Pred sezónou sa posilnili o troch hráčov: defenzívny stredopoliar z Pobrežia Slonoviny, Sekou Junior Sanogo, ktorý prižiel z FC Thun, Švajčiar so srbskými koreňmi, útočník Adrian Nikci, ktorý prestúpil z nemeckého Hannover ’96 a hrotový útočník, Francúz Guillaume Hoarau z FC Girondins Bordeaux, ktorý je na hosťovaní. Pre porovnanie trhová hodnota nášho súpera je 23 mil. EUR, kým hodnota belasích 9,3 mil. EUR. Viac ako polovicu tímu tvoria domáci, no dajú sa tu nájsť aj Juhoameričania, Afričania, Srbi, či Japonec, Francúz alebo Švéd. Najlepším tímovým strelcom minulej sezóny je práve Japonec Yuya Kubo s deviatimi gólmi na svojom konte.

Keď porovnáme formu obidvoch tímov, je podobná. YB sú aktuálne štvrtí v tabuľke so ziskom 12 bodov v ôsmich zápasoch. Ak nepočítame prípravné zápasy, tak Slovan odohral túto sezónu aj s pohárovými dovedna 15, dva z nich remizoval a tri prehral. Bern ich odohral o dva menej, pričom remizoval štyrikrát a dvakrát prehral. Ani posledné zápasy toho veľa nenapovedia, keď z piatich belasí až trikrát prehrali (z toho jeden v Lige majstrov s FC BATE Borisov), kým náš súper raz prehral a raz remizoval.

Sila je určite na strane nášho súpera a to nielen preto, že hrá doma, navyše na umelej tráve, na ktorú mnohí jeho súperi nie sú zvyknutí a na ktorej sa hrá trochu inak. Švajčiarska liga je predstalen na inej kvalitatívnej úrovni ako Fortuna liga. Žlto-čierni majú tiež oveľa viac skúseností s európskymi pohárovými súťažami a aj lepšie zázemie. V tejto fáze môžme len prekvapiť a v to všetci dúfame. Prečo teda nezačať hneď v úvodnom zápase? Napriek tomu, že budú BSC Young Boys jasným favoritom, je to zdolateľný súper. Musíme sa však k takémuto zápasu postaviť zodpovednejšie, ako sme to predviedli v poslednom ligovom proti Žiline. Iba zabezpečená a bezchybná obrana nám môže priniesť úspech. Poďme teda na to!

Tip autora: 1:1

4 thoughts on “Preview: BSC Young Boys vs. ŠK Slovan Bratislava

Pridaj komentár