Tri roky belasých v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige

Písal sa rok 2011, Slovan vstupoval do svojej poslednej sezóny v slovenskej extralige.  Maroš Krajčí na jar 2012 doťahoval posledné detaily ohľadom vstupu belasých do KHL od sezóny 2012/2013.  Už koncom sezóny sledoval zápasy Slovana nový tréner Rostislav Čada. Mužstvo ukončilo účinkovanie v extralige tým najlepším možným spôsobom, v siedmom finálovom zápase triumfovalo na ľade Košíc.

Prvá sezóna 2012/2013

Začal sa budovať káder pred novým ročníkom v KHL. Postupne prichádzali Bartovič, Kytnár, Bližňák, Boumedienne, Printz, Mojžíš, Sigalet, Mihalik, Hosttika, Miklík, Ölvecký, Tabaček, Štastný, Dravecký, Daňo, Vondrka, bratia Tomáš a Juraj Mikušovci, či Janus. Neskôr sa pridali Michal Sersen a vďaka lockoutu v NHL aj obrancovia Ľubomír Višňovský a Andrej Sekera. Maroš Krajčí sa dohodol aj s Mirom Šatanom, ktorý bol vodcom tímu.

Očakávania pred prvým zápasom 6.9.2012 proti Donbassu Doneck, ktorý v tej dobe trénoval Július Šupler, boli obrovské.  Historicky prvým strelcom Slovana v KHL bol Milan Kytnár, ktorý už v druhej minúte poslal Slovan do vedenia. Prvý zápas v KHL Slovan napokon prehral 2:4. Za hostí sa bodovo presadil Václav Nedorost, opora Slovana v práve skončenej sezóne. Postupne sa Slovan začal v lige oťukávať, prvé výsledky, ktorými na seba upozornil boli výhry nad SKA Petrohrad  a Avangard  Omsk zhodne 4:2. Slovan ruské tímy nepoznali, nevedeli, čo od neho môžu čakať. Zápasy Slovana boli spravidla vypredané, ľudia v Bratislave hokej milujú. Diváci si budú pamätať aj pražské víťazstvo 2:1 nad Levom Praha, kde belasí odohrali zápas v domácom prostredí. V spomínanom zápase prišlo ku stretu Zdena Cháru s Mirom Šatanom. Až do januára, kým neskončil v NHL spomínaný lockout, mohli diváci sledovať svetové hviezdy ako napríklad Ovečkina, Malkina, Kovaľčuka, Dacjuka a mnohých ďalších. Jeden z posledných zápasov za Magnitogorsk proti Slovanu pred návratom do NHL odohral Malkin, ten po zápase uznanlivo krútil hlavou nad atmosférou, ktorú ešte v živote nezažil. Slovan v tomto pamätnom zápase vyhral 4:3 po samostatných nájazdoch. Slovan sa hneď vo svojej premiérovej sezóne prebojoval do play off, v ktorom sa stretol s neskorším víťazom Gagarinovho pohára – Dynamom Moskva. Aj napriek tomu, že Slovan vypadol 0-4 na zápasy, diváci mu zatlieskali a poďakovali za prvú sezónu v KHL.

Druhá sezóna 2013/2014

Hráčsky káder sa moc nezmenil, zopár hráčov odišlo, pár prišlo. Medzi novicov sa zaradili Česi Netík, Kutlák, Škoula a brankár Kopřiva. Počas sezóny prišiel Branko Radivojevič, za nejasných okolností v decembri opustil Slovan strelecky dispovnovaný Netik, ktorý sa upísal Nižnekamsku.  Slovan nezachytil úvod sezóny, prehral úvodné tri zápasy, uspel až vo štvrtom zápase na ľade Medveščeku Záhreb, kde dokázal otočiť zápas z 1:3 vo svoj prospech, aby vyhral 4: 3pp. V druhej sezóne už nebol Slovan neznámou pre ruské tímy. Tie si dávali naňho väčší pozor, nepripúšťali si podobné prehry ako v predošlej sezóne. Miro Šatan sa v novembri po dlhšom zvažovaní rozhodol k návratu na ľad. Bol to on, kto stmelil kolektív, pamätný je jeho debut v sezóne proti Lokomotivu Jaroslavľ, v ktorom hneď dvakrát skóroval, pomohol tak víťazstvu Slovana nad Lokomotivom 4:3. Nejeden fanúšik si bude pamäť neskutočný obrat v zápase s Traktorom Čeljabinsk. Belasí prehrávali 0:3 i 1:4, aby napokon o výhre Slovana 6:5 rozhodol v 60. minúte hráč zápasu Tomáš Netík. Udalosťou sezóny bol All Stars game, organizáciu ktorého KHL pridelila Bratislave. Diváci mali možnosť sledovať výkvet KHL ako aj zápas legiend svetového hokeja. V Bratislave sa predstavili napríklad také mená ako Janecký, Cíger, Kapuš, Gudas, Volek, Bříza či na ruskej strane – Kamenskij, Kovalenko, Žamnov, Gusarov, či Bratislave dobre známe meno Roman Iljin.  Záver sezóny Slovanu nevyšiel, dohrával ju v súťaži o Pohár Nádeje.

Tretia sezóna 2014/2015

Slovan vstúpil do ligy famózne, po sérii zápasov bol dokonca na čele celej KHL! Senzačne dokázal vyhrať 3:2 na ľade víťaza Gagarinovho pohára v Magnitogorsku. Po prehre 0:3 s Čerepovcom odstúpil Rostislav Čada, pre viacerých nečakané rozhodnutie. Slovan mal v sezóne zrejme najlepší káder počas svojho pôsobenia v KHL. Pri rôznych problémoch však nedokázal získať viac ako 63 bodov. Príchodom nového trénera Petriho Matikainena radikálna zmena nenastala. Bodov získavalo jeho mužstvo čo raz menej. V sezóne okrem produktívneho Ladislava Nagya upútalo Slovinské duo Tičar – Jeglič, títo dvaja hokejisti sa hokejom bavili, bola na nich vidno ochota, chuť niečo s výsledkom spraviť. Okrem pretrvávajúcich finančných problémov mal Slovan veľa zranených hráčov. Najviac to pocítil okolo Vianoc, keď na poste obrancu nastupoval Tomáš Surový. Johan Backlund sa zranil v čase, kedy mal super formu.  Zaujímavosťou sezóny bol filmový dokument Aréna Život za hokej, ktorý si diváci mohli pozrieť priamo na štadióne pred zápasom s Atlantom Mytišči. Slovan v decembri doma pokoril Jokerit Helsinki 6:2, jeden zo zápasov, ktorý si budú ľudia pamätať.  Slovan dokázal v ročníku dvakrát zdolať Kovaľčukov Petrohrad, ukázal tak, že v KHL sa dá poraziť každý. Bodkou za sezónou bola emotívna rozlúčka fanúšikov s hráčmi.

2 thoughts on “Tri roky belasých v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige

Pridaj komentár