Belasé utrpeli v Lige majstrov krutú prehru

Futbalistky ŠK Slovana Bratislava v prvom kvalifikačnom kole ženskej Ligy majstrov podľahli na pôde litovského šampióna Gintra Universitetas 0:4 a ich účinkovanie v prestížnej súťaži sa tak skončilo. V neprospech belasých, ktorých káder sa pred sezónou výrazne omladil, hralo viacero faktorov, okrem vyššej kvality súpera či cudzieho prostredia, tiež vynútená dlhá herná i tréningová pauza.

Prvý polčas zápasu na náročnom teréne v litovskom meste Šiauliai veľa vzruchu nepriniesol. Mierne navrch v ňom mali favorizované hráčky domáceho tímu, keď sa im darilo unikať najmä po krídelných priestoroch. Dokázali sa dostať do sľubnej šance, ktorú však kvôli slabému dôrazu i dobrej defenzívne hostiek nevyužili. Belasé počas celého veľmi pozorne bránili a snažili sa aktívne vyrážať do nebezpečných protiútokov.

O osude duelu rozhodol druhý polčas. Slovanistky naďalej pokračovali vo svojej hre s prehusťovaním vlastnej šestnástky a aktívnym pohybom smerom dopredu. Veľké oživenie do hry Gintry však priniesla Ru Mucherera, ktorú tréner poslal na ihrisko až v 57. minúte. Technickými zručnosťami vynikajúco vybavená hráčka si už o štyri minúty na to sama dokázala vypracovať obrovskú šancu, pri ktorej belasé zachránila žrď. V 64. minúte však takmer udreli Bratislavčanky. Domáce nechali na pravej strane príliš veľa priestoru Kristíne Tipulovej a jej vysoká strela z rohu šestnástky narobila brankárke nečakané problémy. Lopta po nevydarenom zákroku dopadla tesne pred bránkovú čiaru, odkiaľ sa ju pokúsila do brány doraziť tiesnená Paulína Hrdličková, no tentokrát pomohla žrď domácim. Ak by naše z tejto šance skórovali zápas sa mohol následne vyvíjať úplne ináč. V 66. minúte ale prišiel úder na druhej strane, keď Gintre vyšiel rohový kop, po ktorom hlavou otvorila skóre Amanda Kass. Aj za tohto stavu to bola stále otvorená konfrontácia, keďže domáce sa v zadných radoch nevyhli občasnej neistote. Motorom hry Gintry bola naďalej spomínaná Mucherera, v 79. minúte potiahla loptu po krídle a poslala v šestnástke do šance svoje spoluhráčky. Brankárka Dominika Rezeková prvý pokus „gintraniek“ ešte dokázala vykryť, no nasledujúca dorážka už bola nad jej sily. V 84. minúte sa po ďalšom krídelnom útoku gólovo presadila aj samotná Mucherera. V závere stretnutia ešte domáce upravili na 4:0 premeneným pokutovým kopom, ktorý nekompromisne poslala do horného rohu brány Tristan Corneil.

Konečný výsledok je pre belasé vzhľadom na výkon a vývoj duelu až príliš krutý a za predvedenú hru sa určite hanbiť nemusia. Najmä pre viaceré mladé nádeje to bola veľmi cenná skúsenosť. Veď až päť členiek základnej zostavy Slovana malo 16–17 rokov a až šesť z nich zažilo v Lige majstrov svoju premiéru.

GINTRA UNIVERSITETAS – ŠK SLOVAN BRATISLAVA      4:0 (0:0)

Góly: 66. Kass, 79. Carchio, 85. Mucherera, 90. Corneil (11 m).

Zostava Slovana: Rezeková – Halásová, Bytčanková, Mak, Čeriová – Tejová (88. Rojnik) – Tipulová (90. Pribilová), Hanková, Švecová (C), Bayerová (81. Kratochvílová) – Hrdličková.

Erik Havrila, tréner Slovana: „Aj napriek nepriaznivému výsledku musím hráčky pochváliť za predvedený výkon a nasadenie. Mrzia tri inkasované góly zo záverečnej desaťminútovky, ktoré pokazili výsledok i celkový dojem. Fakty hovorili jasne a žiaľ nie v náš prospech. Zápas sme odohrali po viac než mesačnej pauze, pripravovať sme sa mohli len skupinovo a individuálne, klasické spoločné tréningy nám bolo umožnené absolvovať až počas tohto týždňa. Máme veľmi mladý tím s viacerými hráčkami v dorasteneckom veku, kým domáce mali v tíme už skúsené futbalistky. Aj napriek tomu sme sa snažili s nimi popasovať. Výsledok je krutý. My sa však nemáme za čo hanbiť, hráčky si zaslúžia pochvalu za nasadenie a obetavosť.“