Päť postrehov zo zápasu s Dinamom Riga (5:1)

Pred zápasom 15 bodoví tabuľkoví susedia s podobným skóre. Oba tímy známe skvelým fanúšikovským zázemím. Očakávaný tuhý súboj na ľade i v hľadisku vyhrali s jasnou prevahou v skóre belasí, avšak preceniť tento výsledok, môže byť veľmi zradné. Prečo si to myslíme, vám odhalí nasledujúcich päť postrehov.

Odkliatie!

Konečne. Bolo otázkou času a štatisticky vzaté, raz to muselo prísť. Hostia z Rigy síce začali náporom, vedomí si, že zaraziť hráčov Slovana i so siedmym hráčom (šiesty je predsa brankár) v podaní publika, bude pre ich pozitívny výsledok kľúčové. Belasí však nápor odrazili a z prvej strely na brankára Sedláčka vsietili gól. Diváci ešte ani nedomávali šálmi v rytme Scootra a bolo 2:0. Za deväť sekúnd po vstrelení prvého gólu, rozvlnil sieť aj obľúbenec domácich fanúšikov Vondrka. Dva rýchle blesky z čistého neba poslali hostí do totálneho šoku. Dve strely, dva góly, sto percentná úspešnosť streľby. Tréner hostí síce reagoval oddychovým časom, ale urobil školácku chybu. Rozhodol sa ponechať v bránke otraseného Sedláčka a preto nečudo, že si Slovan udržal vysokú efektivitu streľby počas celej prvej tretiny. 4 góly z 11 striel vyslaných na bránku hostí počas prvej tretiny je úctyhodná efektivita – 36,4%. Pre ľudský organizmus ideálna teplota, avšak v podobe percenta premenených šancí rovnako ideálna aj na privedenie divákov do varu a pre brankára, hotová katastrofa s náladou na bode mrazu.

Traja figliari

Na našej stránke sme už niekoľkokrát avizovali, že Slovinci sa nám zdajú najefektívnejší, keď hrajú spolu. Nejedná sa o žiadnu jadrovú fyziku, stačilo si vypočuť niektorý z rozhovorov, ktoré Tičar s Jegličom poskytovali médiám už od svojho príchodu do kádra Slovanu. Títo chlapci hrávali od mladi spolu, poznajú sa veľmi dobre ešte z HK Jesenice a dokonca aj v reprezentácii brúsia ľad vedno už niekoľko sezón. V posledných zápasoch boli spojení opäť do jedného útoku a na krídlo dostali Hudáčka. Vznikla tak kreatívna trojica plná nápadov, ktorá nemá problém vymyslieť na ľade rôzne šibalstvá. Postupne sa zohrávajú a včera predviedli prvé plody svojej šikovnosti a umu, dve nádherné gólové kombinácie, po ktorých sme volali už v predchádzajúcich postrehoch. Ak po zápase s Minskom ešte niektorí ľudia pochybovali o zmenách a prínose nového trénera, už prvý gól jednoznačne naznačil zmenu v útočnom systéme – schválne, akcia z vlastného pásma po gól trvala presne osem sekúnd a obsahovala balíček troch prihrávok a koncovky do prázdnej brány. Diváci – no nekúpte to. A že sa nejednalo len o náhodu, potvrdila rovnaká trojica v tretej tretine, kde od momentu prevzatia puku, dvoch prihrávkach a strele prebehlo päť sekúnd. Jednoducho slovensko-slovinskí figliari (skrátene „Traja figliari“).

Varovný prst druhej tretiny

Nie všetko bolo iba pozitívne. Druhá tretina priniesla zdvihnutý varovný prst, toto je KHL, nie rybníková liga. Aj šetrenie síl sa musí realizovať s rozumom a tím belasých na tom musí ešte popracovať. Vedenie 4:0 a zmena brankára hostí od začiatku druhej tretiny vniesla do hláv domácich hráčov pocit ľahkého a už rozhodnutého zápasu. Omyl, Dinamo pridalo na rýchlosti korčuľovania a v podstate celú tretinu odohrali hostia v sústavnom tlaku. Byť to SKA, alebo CSKA, tak z jasného zápasu je dráma. Čarovnú stenu a dôvod, prečo Slovan dostal v druhej časti len jeden gól, ešte preberieme v jednom z nasledujúcich bodov, ale herný výpadok, ktorý si Slovanisti dovolili v druhej tretine, ich môže v budúcnosti stáť aj trojbodové straty. Jediné, čo aspoň trochu ospravedlňuje herný prejav v tejto časti hry je možnosť, že tréner Matikainen sa pravdepodobne rozhodol šetriť sily a hráči z prvých troch formácii strávili na ľade takmer rovnaký čas. Pozn.: Na iné možné vysvetlenie sme nenarazili (samozrejme, môžeme sa mýliť).

Rytier Štajnoch

Martin je pri svojej hre známy najmä svojou neutíchajúcou bojovnosťou a ako obranca sa nebojí tvrdých stretov, alebo riskantných zákrokov, ktoré ho neraz stoja vlastné zdravie. Dnes okrem kvalitnej hry vzadu dokázal, prečo je miláčikom domácich tribún, má veľké hokejové srdce, ale najmä rytierstvo. V 24. minúte zápasu sa mu na súperovej modrej podaril tvrdý, ale čistý hit, ktorým nachytal Mikelisa Redlišsa nepripraveného. Stret v plnej rýchlosti bolel, no zákrok v rámci pravidiel bol vedený čisto a spôsobom hruď na hruď. Žiaden atak na hlavu, skrátka krásna hokejová zrážka dvoch hráčov v povolených medziach, aj keď určite niekde na konci bola cítiť aj tvrdosť hokejky. Otrasený Redlišs zostal ležať na ľade, hoci hra ešte chvíľu pokračovala, avšak hneď po prerušení „Štajny“ prikorčuľoval k svoju porazenému súperovi, skontroloval jeho zdravotný stav, prehodili navzájom pár slov a následne poklepaním hokejkou na ľad povzbudil svojho súpera. Kedy naposledy ste mali možnosť vidieť niečo podobného?

Jaaaro Jaaanus

Hráč zápasu. Bez debaty. Janus chytil minimálne päť čistých gólov súpera. V čase, kedy to pred belasou bránkou najviac horelo, priťahoval puky ako magnet. Bez ich nebezpečného vyrážania, bez lacného gólu i s prehľadom za bránkou. Jednoducho vybral si deň, kedy vo svojej svätyni pôsobil ako jej ochranca v podobe nepriestrelnej steny, alebo ak chcete, plne nabitého ochranného štítu. Za zmienku stojí najmä pár momentov, ktoré mu v minulých sezónach robili problém hlavne v druhých tretinách, t.j. v čase, keď je striedačka príliš ďaleko – vedel nájsť správny moment, kedy puk prikryť a nechať spoluhráčov vystriedať a kedy ho naopak, rýchlo rozohrať. Ak bude v rovnakom trende pokračovať, tak Backlund si veru často nezachytá.