Päť postrehov zo zápasu proti HK Soči

Slovan sa predstavil prvýkrát pred domácim publikom v roku 2015, chcel potvrdiť získané body z tripu. V stretnutí s prívlastkom „šesťbodový“ zápas ťahal za kratší koniec povrazu. Pri pohľade na včerajší zápas nás zaujali tieto momenty.

Hudáčkov zápas dvoch tvárí

Zdá sa, že  Libor sa strelecky chytil, podarilo sa mu skórovať v troch zápasoch za sebou. Dnešný zápas sa preňho začal zvláštnym faulom, o ktorom vedel hádam iba rozhodca. Nielenže bol odpískaný tri sekundy po zákroku, ale na počudovanie všetkých ani samotný hráč nevedel, za čo ide  na trestnú ľavicu. Slovan presilovku ubránil,  krátko po tom Libor unikol po pravom krídle a rutinérsky premenil svoj nájazd, čím poslal belasých do vedenia! Keď sa zdalo, že Libor svoj dnešný večer okorení svojím druhým gólom, prišla jeho chyba, keď sa po jeho zadovke dostal súper do šance a Peterssonovým gólom sa ujal vedenia. Pri ojedinelom vylúčení hosťujúceho hráča, zato s päťminútovým trestom plus do konca zápasu hrali belasí presilovku, v ktorej sa mohli  z nepriaznivého stavu 1:4 vrátiť späť do zápasu. Priam ideálna možnosť skórovať obrazne povedané aj desaťkrát, ale potrestaný hráč by si stále odpykával svoj trest. Libor sa ocitol v šanci, keď naňho zívala odkrytá brána. Diváci už dvíhali ruky nad hlavu, ich predčasnú radosť im pokazil zakončujúci Hudáček, ktorý nepochopiteľne minul prázdnu bránku súpera.

Šťastie otočené chrbtom

Sú zápasy, kedy v najhoršom možnom momente pri strele zlomíte hokejku. Slovan je na takéto situácie odsúdený v čase, kde sa zvykne lámať zápas. Spomínali sme Hudáčkovu šancu, pri ktorej síce nezlomil hokejku, ale pri troche šťastia by trafil prázdnu bránu, čím by Slovanu vykresal nádej. Slovan si v početnej výhode vytvoril viacero šancí, ale puk poskakoval pred Pöpperlem, keď Žiga Jeglič ideálne nabil Tičarovi, Rok by triafal do poloodkrytej brány. V zlomovom okamihu zlomil hokejku, zo šance nebolo nič. Aby tej smoly nebolo dnes málo, v úplnom závere, keď Matikainen odvolal Backlunda mohol Slovan vyrovnať na 4:4, ale strela od modrej čiary skončila na brvne, namiesto toho poistil výhru Leoparodov do prázdnej brány Petersson!

Čudné góly

Divák vždy ocení ak padnú v zápase pekné góly, v najlepšom prípade do súperovej brány. Pri spätnom pohľade na druhý a štvrtý gól hostí treba skonštatovať, že oba padli po takej tlačenici pred Backlundom. Je šikovnosť strieľajúceho hráča vedieť sa vynájsť  v takýchto situáciách a prikloniť misky váh na svoju stranu.  Takto by sa podobne dali charakterizovať aj druhý a tretí gól Slovana. Pri druhom góle bol strieľajúci Vondrka v správny čas na správnom mieste. Puk aj silou vôle dotlačil za Pöpperleho, čím dal osem minút pred koncom nádej Slovanu vrátiť sa do zápasu. Hodenú rukavicu dvihol už o minútu Rok Tičar, spomenul si na svoje začiatky v hokeji, kde mu od malička vštepovali do hlavy :“ak nevieš čo s pukom – vystrel!“. Rok vyslal na Pöpperleho nemastnú – neslanú strelu, ktorá po viacerých odrazoch skončila za jeho chrbtom 3:4.

Psychická labilita Slovana

Nielen v tomto zápase sa Slovan zosypal po prvom inkasovanom góle.  Pri pohľade na dnešný zápas, kedy Slovan dostal gól koncom tretiny, v úvode tej druhej dominoval na ľade hosťujúci tím. Nepúšťal belasých do šancí, všade bol o meter skôr. Kde ostali belasí, v šatni? To ich ten vyrovnávajúci tak vyviedol z rovnováhy? Po druhom góle v ich sieti navyše v rozpätí minúty lovil Backlund tretí puk z poza jeho chrbta. Koncentrácia na hru bola takmer nulová, žiaľ neradi to píšeme, ale na ľade to bolo dnes tak. Keď sa pridajú k týmto prvkom aj kľúčové chyby jednotlivcov, výsledok je dopredu jasný. Navyše, pri pohľade na našu obranu, nadobudli sme pocit ako keby sa hráči báli hrať viac do tela, byť odvážnejší pred bránou . Koho alebo čoho sa boja?

Obrana je základ úspechu

V kolektívnych športoch je alfou a omegou výkon brankára. Johan Backlund žiaril na tripe i v zápase proti Soči predviedol viacero kvalitných zákrokov. Brankárovi sa vždy lepšie chytá, keď mu obrancovia pomáhajú, čistia priestor pred ním, hádžu sa do striel. Slovan v týchto činnostiach dominuje hlavne v hre o jedného hráča v poli menej. Dnes však obrana Backlundovi vôbec nepomáhala, a to bol základ neúspechu belasých v tomto zápase. To, že má Slovan málo obrancov je známa vec, hoci sa dnes na ľade po zranení objavil Brejčák, v tretej tretine sa zranil Tomáš Starosta, netrpezlivo čakáme na správu o jeho zdravotnom stave, ale podľa prvých správ bude jeho absencia na ľade dlhšia. Pozitívom sú výkony Patrika Lužu, ktorý si včera pripísal na svoje konto prvý bod v tejto sezóne. Naopak Cam Barker prvýkrát nebodoval v drese Slovana, napriek tomu bol vyhlásený za najlepšieho hráča v domácom tíme.