Päť postrehov zo zápasu s SKA Petrohrad

Do Bratislavy zavítal favorit celej KHL – SKA Petrohrad, ktorý chcel odčiniť poslednú prehru s Atlantom Mytišči. Slovnaft aréna, ktorú zaplnilo 9954 divákov sledovala výborný hokej. Aj keď Kovaľčukova družina mala viac z hry, konečný výsledok hovorí jasnou rečou. Slovan po oduševnenom výkone s piatimi obrancami a troma útokmi zdolal SKA 5:2.

Presilové hry

V zápase sa veľmi nevylučovalo. Slovan pykal štyrikrát aj to raz za trest pre hráčsku ľavicu. Palebná sila na strane Petrohradu vzbudzuje rešpekt. SKA nastrieľal v lige najviac gólov zo všetkých – 210. Presilovky sú kľúčové v zápasoch, často sú rozdielovým prvkom pri samotnom výsledku. Hráči SKA hrali až štyri presilovky, nevyužil však ani jednu. Slovan dobre zahusťoval strelecký priestor, tlak SKA v nich bol sporadický, bez striel. Slovan mal k dispozícii v zápase iba dve početné výhody. Hneď tú prvú bleskovo využili Libor Hudáček, ktorý prekonal obrovitého Fína Koskinena v bráne hostí. Nasmeroval Slovan k víťazstvu.

15 statočných

Yul Brynner vo veľkofilme Sedem statočných dokázal, že keď sa chce, tak sa dá aj proti presile uspieť. Petri Matiakainen spolu s Vladom Országhom a Palom Rybárom ukázali svojim zverencom cestu, akou sa dá aj proti gigantovi uhrať výborný výsledok.  Petrohrad sa od prvej minúty zahryzol do Slovana, ten umnou hrou vytláčal hráčov súpera mimo strelecké príležitosti, čím pomáhal dnes skvelému Backlundovi v bráne. Na hráčoch bolo veľakrát vidno, že majú ťažké nohy, ale odovzdali na ľade počas striedania maximum. Bojovnosťou ukázali, že im na Slovane záleží. Potešili tak záverečnou ďakovačkou takmer vypredaný štadión. Pred ich výkonom nám neostáva konštatovať nič iné, ako „klobúk dolu“!

117 minút bez gólu

V 48. minúte zápasu dosiahol gól nádeje pre SKA Patrick Thoresen, ktorý premenil v zápase trestné strieľanie. 108 minút trvalo Petrohradu kým prekoná súperovho brankára, keďže naposledy hostia prehrali s Atlantom  dokonca na nulu (0:1). Paradoxne nebol to gól z hry, ten sa podaril Petrohradu až v 57. minúte, keď znížil na 3:2 Červenka. Preto sa séria gólu z hry zastavila na čísle 117 minút. Hoci Petrohradu pre zranenie chýbal Panarin, proti Slovanu sa im dnes strelecky nedarilo.

Efektívny Slovan

V minulosti dokázal Slovan svojich súperov prestrieľať, napriek tomu odchádzal z ľadu s prázdnymi rukami. Proti Petrohradu ohrozil Slovan Koskinenovu bránu 22krát, SKA poslal na Backlunda 35 striel. Dalo by sa povedať, že dnes dokázali belasí vyťažiť z minima maximum.  Využili jednu presilovú hru, neskôr sa Tičarovým jemným tečom sa dostali  dodvojgólového vedenia, aby po najkrajšej akcii zápasu rutinérsky zakončil Vladimír Mihalik. Zdalo sa, že po Bartovičovej prihrávke už Libor Hudáček bude zakončovať, ten však periférne videl ako si z druhej vlny nabieha Mihalik, ktorý už vedel, čo s pukom.  V 44. minúte svietilo na  kocke 3:0, s čím ani zďaleka nepočítal top favorit zápasu z Petrohradu.

Vabank Petrohradu

Keď v 54. minúte putoval na trestnú ľavicu Netík Slovan viedol 3:1. Šesť minút pred koncom odvolal tréner Bykov Koskinena, aby so zápasom ešte niečo urobil. Aj napriek tomu, že Petrohradu presilovky v stretnutí nešli, Slovan odolával šiestim korčuliarom v bielom. Krátko po ubránení početnej výhody, v ktorej mohol Slovan pridať štvrtý gól, ale jeho puky tesne míňali opustenú svätyňu, sa SKA podarilo predsa znížiť na 3:2.  Hráči súpera cítili šancu na vyrovnanie, preto Mikko Koskinen ostal na lavičke, hra na vabank súperovi nevyšla, najprv Laco Nagy upravil na 4:2, aby dve sekundy pred koncom zavŕšil senzačný triumf Slovana Ivan Baranka, ktorý stanovil na konečných 5:2.

Bonus

Nestáva sa často, aby počas hokejového zápasu niekto požiadal o ruku svoju vyvolenú. V Amerike sa to stáva pomerne často, či už na hokeji, basketbale alebo na inom športovom podujatí. Na Slovane sa diváci dočkali milého prekvapenia. V prestávke po prvej tretine súťažiaci Karol požiadal o ruku svoju partnerku Hanku. Tá ostala v miernom šoku, ale bez váhanie povedala ÁNO!