Päť postrehov zo zápasu s Ufou (3:2sn)

Včerajší zápas Slovana proti Ufe môžeme smelo označiť za drámu s názvom „Zbojník Salavat vyzbíjal bod“. Znovu napĺňajúca sa Slovnaft aréna bola svedkom predstavenia, ktoré muselo baviť s jediným rozdielom oproti klasickým dielam – v rozuzlení neprišla katastrofa, ale šťastný koniec pre belasých. Či začali mocný obrat smerom k Play off uvidíme v nasledujúcich domácich zápasoch, rozbehli sa však pozitívnym smerom.

Expozícia (úvod): Zbojník po góle lepší

Tretí zápas v priebehu piatich dní sa podpísal pod fakt, že Slovanu došla úvodná para už po pár minútach. Belasým sa síce podarilo párkrát zavrieť Salavat v jeho pásme, ale k významnejším šanciam sa nedostali. Pomaly, ale isto začali byť hostia aktívnejší a v momente, kedy sa im podarilo streliť úvodný gól po hrúbke Sigaleta, boli jednoducho rýchlejší, technickejší tvrdší a viac krát nebezpečne podkúrili Janusovi. Len vďaka nemu sa Slovan udržal v hre o tri body, o čom svedčí aj počet striel, 5:12 v neprospech Slovana. Kľúčový faktor – únava a skvelý výkon Jara Janusa!

 Kolízia (zápletka): Šance po resuscitácii sa musia premieňať

Chcelo by to pohľad do šatne domácich, mohlo to byť zaujímavé vystúpenie trénerskej trojice Matikainen – Országh – Rybár v prvej prestávke. Čo sa dialo v šatni zostáva zahalené rúškom tajomstva, výsledkom však bol zlepšený výkon oživeného Slovana, hneď od začiatku druhej tretiny. Najväčším prínosom bolo, opäť a po niekoľký krát, napádanie až dvojicou útočníkov, ktoré prinieslo želané ovocie. Slovan sa začal dostávať do šancí, ktoré jednoducho treba premieňať. Najväčšia z nich, únik dvojice Netík, Tičar, ktorí sa po výbornom forčekingu rútili sami dvaja na brankára hostí Sochatského, avšak neúspešne. To sa práve zápas lámal do svojej druhej polovice, avšak Netík sa rozhodol vziať brejk na seba, svojim pohybom vytlačil Tičara mimo strelecký uhol a nájazd zakončil sám, ale do bránky nepretlačil ani následnú dorážku. Podobne dopadli aj nájazdy dvoch na jedného Murleya s Hudáčkom, alebo šanca druhého menovaného, keď nedokázal prehodiť puk ponad ležiaceho brankára hostí, po dobrej práci Ölveckého. Strelecké resumé síce vyznelo jemne v prospech Ufy (27:29), ale Slovan mal viac čistých šancí a mohol siahnuť i na tri body, napriek tomu, že gólovo v zápase ani raz neviedol.

DSC00946

Kríza (vyvrcholenie): Gól v nevhodnom čase

Individuálne a technicky boli hostia lepší, to sme už spomínali, avšak Slovan bojovnejší. V čase kedy belasí pretavili svoju snahu po troch bodoch v tlak, prišlo k vzájomnému vylúčeniu, ktoré bolo trochu kontroverzné. Po skrumáži pred bránkou si neudržal na uzde nervy kapitán hostí Chlystov, Tičarovi poslal pár pästných pozdravov medzi zuby, Rok sa viac menej len prizeral a pasívne bránil, napriek tomu sa rozhodca rozhodol odmeniť oboch kohútov menším trestom. Slovan tak týmto pozoruhodným rozhodnutím poslali do nevodnej situácie 4 proti 4, čo viac vyhovovalo hosťom. Tí svoju rýchlostnú a technickú dominanciu, i väčší priestor na ľade, pretavili vo vedúci gól, ktorý bol oku lahodiaci. Štajnoch neudržal na vzdialenej žrdi tempo s Tolpekom a ten puk zasunul za chrbát bezmocného Janusa. Osem a pol minúty pred koncom sa zdalo, že hostia priklonili, vo veľmi nevhodnom čase, misku váh víťazstva na svoju stranu.

Peripetia (obrat): „Janiho“ bitka, Štajnochove vykúpenie

Je potrebné naštartovať? Chystá sa obrat v zápase? Je na čase nabudiť tím? Pošlite do ringu dravého orla s mocnými pazúrmi – medzi laná sa predral Ján Brejčák, známy ako „Jani“, 196 centimetrom a 92 kíl živej váhy, vyzval na súboj ruského zbojníka Alexandra Kutuzova. Ten so svojimi parametrami 184 centimetrov a 96 kilogramami ťahal v pästnom súboji za kratší koniec, najmä kvôli menšiemu rozpätiu rúk. Síce neprehral spôsobom K.O., keďže jeho dres sa „Janimu“ nepodarilo prevliecť cez hlavu súpera celý, ale na body ho zdolal jednoznačne a do svojho tímu tak vlial nové sily. Podobná eufória sa dala badať i medzi divákmi, tí oboch aktérov odmenili potleskom – najviac však patril víťazovi. V nasledujúcom priebehu si dokázal Slovan znova vypracovať šance, ktoré vyšperkoval veľmi sympatickou akciou Tičara. Rok poslal zadovkou prihrávku Hudáčkovi, ten medzi dvoma obrancami posunul puk nakorčuľovanému Štajnochovi, ktorý precedil puk blafákom popod pravú ruku a telo brankára hostí a svojim vôbec prvým gólom v sezóne zachránil belasým nádej na víťazstvo.

DSC07966

„Katastrofa“ (šťastné rozuzlenie): Keď Forsberg stretne Hašeka, poslať k rozhodnutiu Netíka.

Tucet nájazdov sme v Slovnaft aréne už dlho nevideli, ak vôbec. Je až neuveriteľné, že z dvanástich nájazdov boli strelci schopní premeniť celkovo len tri, ale aj to svedčí o veľkej kvalite oboch brankárov. Tičarov rock and roll s koncovkou do „vinkla“ si môže dať kľudne patentovať, je to skrátka paráda. Sekundoval mu však úspešne Kajgorodov, ktorý na Janusovej strane vyhnal pavúka z opačného rohu jeho bránky. Potom však nasledovali len neúspešné pokusy a dva famózne zákroky brankárov. Pri prvom sa stretol Tičarov „forsbergovský“ bekhendový blafák so Sochatského, na ľade položenou, a akoby v poslednom momente zabudnutou, „hašekovou“ lapačkou – nádhera. Na druhej strane zmazal Chlystova Janus, netradičným zákrokom ležiac na bruchu v štýle roztiahnutej žaby, puk od jeho betónu preskočil ponad chrbát a vykotúľal sa tesne vedľa pravej žrdi. To sa však už na trápiacich sa strelcov nemohol prizerať Netík, ktorý následným nájazdom privodil definitívu zvratu a potrebné dva body pre Slovan.

 DSC08350

Pridaj komentár